Notowania

MasterCard musi zapłacić 570,6 mln euro. To kara nałożona przez Komisję Europejską

Komisja Europejska ukarała MasterCard za sztuczne podnoszenie kosztów płatności kartami i utrudnienia w transgranicznych transakcjach. Zdaniem Komisji firma naruszała unijne przepisy antymonopolowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Kwota kary i tak została obniżona przez KE o 10 proc. To efekt współpracy MasterCard. (Fot: Pixabay.com/Domena publiczna)

- Europejscy konsumenci używają kart płatniczych każdego dnia, gdy kupują żywność, ubrania lub robią zakupy przez internet. Przepisy MasterCard sztucznie podniosły koszty płatności kartą, szkodząc konsumentom i detalistom w UE, uniemożliwiając firmom handlowym korzystanie z lepszych warunków oferowanych przez banki w innych państwach członkowskich UE - oświadczyła unijna komisarz Margrethe Vestager.

Karty płatnicze wykorzystywane są w ponad połowie wszystkich płatności bezgotówkowych, dokonywanych przez europejskich konsumentów i przedsiębiorstwa - informuje Komisja Europejska. Przyznaje również że płatności odgrywają kluczową rolę na jednolitym rynku europejskim, zarówno w płatnościach krajowych, transgranicznych jak i internetowych. A MasterCard to drugi co do wielkości system kart w Europejskim Obszarze Gospodarczym pod względem wydawania kart konsumenckich i wartości transakcji.

Jednak firma wprowadziła przepisy, które zobowiązały banki do pobierania opłat interchange w kraju, w którym znajdował się sprzedawca detaliczny. To podnosiło koszty - twierdzi KE. W kwietniu 2013 r. Komisja wszczęła formalne postępowanie antymonopolowe przeciwko MasterCard a dwa lata później niekorzystne przepisy zostały zablokowane.

Zobacz również: MasterCard ma nowy pomysł, byśmy chętniej płacili kartą za zakupy:

Kara wysokości 570,6 mln euro i tak została obniżona przez KE o 10 proc. To efekt współpracy MasterCard.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz