Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Masz dom? Uważaj. Niedługo ruszą kontrole. Będą surowe kary

312
Podziel się:

1 lipca ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Właściciele budynków, w tym domów jednorodzinnych, będą musieli złożyć odpowiednie deklaracje, bo inaczej grożą im kary. Straż miejska będzie kontrolować budynki.

Masz dom? Uważaj. Niedługo ruszą kontrole. Będą surowe kary
Będą kontrole pieców. Trzeba złożyć deklarację. (Adobe Stock)

O uruchomieniu rejestru poinformowała w mediach społecznościowych Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Od 1 lipca właściciele wszystkich budynków, w tym także domów jednorodzinnych, będą musieli złożyć deklaracje, w których poinformują o źródle ogrzewania, z jakiego korzystają.

Właściciele i zarządcy nieruchomości będą mogli składać takie deklaracje wypełniając elektroniczny formularz w internecie. W przypadku nowych domów taką deklarację trzeba będzie złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Zobacz także: W tym roku ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. "To nie jest mechanizm karania"

To ważna zmiana, bo dziś samorządy mają duży problem z uzyskaniem takich informacji i przeprowadzeniem skutecznej kontroli.

Po uruchomieniu ewidencji gminy będą mogły przeprowadzić kontrolę na posesjach i sprawdzić, czy wpisane w deklaracji źródło ciepła faktycznie jest tym, które wykorzystuje się w budynku. Ma to pomóc w wyeliminowaniu "kopciuchów", czyli starych pieców, ne spełniających norm emisyjnych.

Za brak złożenia deklaracji również będzie grozić kara - od 500 zł mandatu do nawet 5 tys. złotych grzywny, jeśli sprawa trafi do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(312)
przerażona
3 lata temu
Piękny, prawy i sprawiedliwy kraj robią pisy z Polski! Niedługo trzeba będzie spisywać czy śpi się pod kołdrą puchową czy z pierza, czy jada się w talerzach blaszanych czy porcelanowych, itd... No wszystko musi być pod kontrolą dyktatora! Brawo wyborcy! Głosujcie dalej na tych "prawych i sprawiedliwych" inaczej!
RGJ
3 lata temu
No cóż reżim demokratyczny ma się bardzo dobrze tylko kary dla biedaków tego syfu
Pan hipokryzj...
3 lata temu
Z jednej strony chcą likwidować piece węglowe i kominki a z drugiej wprowadzają opłaty za prąd z energii słonecznej . To się kupy nie trzyma!
pozorowanedzi...
3 lata temu
Już miały drony latać i kontrolować, ale od tego jak na razie powietrze w zimie nie zrobiło się lepsze. Sąsiady jak puszczały chmurę w nocy, tak dalej puszczają, z tą różnicą że są ostrożniejsze. Wstają w nocy o 1, a za pół godziny nie ma czym oddychać. Tylko całkowity zakaz pieców na paliwo stałe rozwiąże problem, ale truciciele mają swoich w polityce i sejmie dlatego 5% trucicieli, truje 95% ludzi mieszkających w miastach. Ludzie umierają, piece na węgiel się sprzedają i lobby działa w najlepsze. Problem nie jest w kasie, nie jest w organizacji. Problem jest czysto psychiatryczny, bo te 5% trujących nie chcę się zmieniać, nie chce modyfikować domu, a ci co mają kasę wolą ją wydać na nowe auto, wczasy itp. tematy i mają w czterech literach szkodliwość swoich czynów. To jest jak za Hitlera usankcjonowane ludobójstwo, tyle że tam mordowali złapanych, a w Polsce mamy otwarte komory gazowe.
hańba...
3 lata temu
My to musimy pod groźbą kary zrobić spis powszechny i w nim powiedzieć nawet o intymnych sprawach, teraz znowu o piecach. A taki Morawiecki nie chce ujawnić swojego majątku a powinien jako polityk!! Im wolno a nam nie. Nas karać a im milionowe premie, bo się należało!!!
...
Następna strona