Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki bierze się za piratów drogowych. Znamy propozycje zmian

3727
Podziel się

Mateusz Morawiecki i rząd biorą się za walkę z piratami drogowymi. W niedzielę premier ogłosił cały pakiet zmian. Nowości? Pierwszeństwo dla pieszych już przed przejściem, zmiany w ograniczeniu prędkości oraz "łatwiejszy" sposób na utratę prawa jazdy.

Piraci drogowi nie będą mieli łatwego życia
Piraci drogowi nie będą mieli łatwego życia (PAP, PAP/Paweł Supernak)
bDBljScB

Aktualizacja 13:22

Zmiany w pierwszeństwie dla pieszych, zmiany w ograniczeniach prędkości oraz "łatwiejszy" sposób na utratę prawa jazdy po "drogowych szaleństwach". Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swój pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.

Dla kierowców to będzie rewolucja. Premier Mateusz Morawiecki podczas powyborczego expose ogłosił, że priorytetem jego rządów będzie walka z piratami drogowymi. To reakcja na wciąż fatalne dane z dróg. Polaków co roku ginie zdecydowanie więcej niż w innych europejskich krajach. I właśnie przyszedł czas na zmiany przepisów.

bDBljScD

Potwierdziły się dzisiejsze informacje money.pl. Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej konferencji zapowiedział istotne zmiany w przepisach. Premier zapowiedział aż trzy nowości. Pomysły są już gotowe. Jako pierwsi informowaliśmy o tym, co zapowie dziś premier.

Co rząd szykuje dla kierowców? Po pierwsze zmienią się zasady dotyczące pierwszeństwa dla pieszych. Dziś pieszy ma pierwszeństwo, gdy już jest na pasach. Tymczasem premier zaproponuje, by to pierwszeństwo pojawiło się jeszcze przed pasami - kierowca musiałby się zatrzymać, gdy tylko zobaczy, że ktoś zbliża się do przejścia.

Zobacz także: Obejrzyj: Przedsiębiorco, co wiesz o białej liście?

Treść przepisu jest już gotowa. Po zmianie - zgodnie z nowymi przepisami - kierowca będzie zobowiązany "ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na przejściu". Oczywiście jest też zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ograniczyć prędkość.

bDBljScJ

Druga zmiana dotyczy ograniczenia prędkości. I już można powiedzieć, że dla wielu kierowców może być to szok. Premier Mateusz Morawiecki ma dziś ogłosić koniec z ograniczeniem prędkości do 60 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym w nocy. W tej chwili o 10 km/h szybciej można jeździć od godziny 23 do 5 rano. System ograniczeń zostanie zatem ujednolicony. Taka zmiana to dostosowanie przepisów do norm w Unii Europejskiej. Polska była jedynym krajem, który miał taki system.

Kolejna zmiana? To rozszerzenie możliwości utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 50 km/h na wszystkie kategorie dróg. W tej chwili prawo jazdy traci się, gdy przekroczenie prędkości nastąpi w terenie zabudowanym. I tylko wtedy. Po zmianach taka zasada obejmowałaby wszystkie drogi - i ekspresowe, i autostrady również. Bez znaczenia byłoby oczywiście to, czy byłby to teren zabudowany czy nie.

Cel jest oczywisty - zmniejszenie liczby zabitych na drogach. I jednocześnie dostosowanie polskich przepisów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego do europejskich standardów. Plan na zmiany jest już gotowy w KPRM.

bDBljScK

- Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach to można powiedzieć, że jesteśmy na ostrym zakręcie. Podejmujemy działania na wielu polach, aby jak najszybciej uzyskać wyraźną poprawę. Chodzi przecież o ludzkie życie. Dlatego wprowadzimy zasady zwiększające bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i zmotoryzowanych - mówił premier podczas konferencji.

bDBljSde
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3727)
Patryk
rok temu
I super! Mniej piratów drogowych może będzie i piesi będą się czuć bezpieczniej.
nagib
rok temu
kolejna dobra decyzja premiera. Tak trzymać.
Agata
rok temu
uważam, że to dobrze. Może kierowca zastanowi się kilka razy zanim przyspieszy. Moim zdaniem pomysł na plus
bDBljSdf
Pjoter
rok temu
Mieszkam w malym miasteczku ten gosc nie zdaje sobie sprawy ilu ludzi wtedy stoi przy krawedzi jezdni i pasow bo sie spotkali i rozmawiają to beda korki w calym miescie a obwodnicy ni ma
ddffff
rok temu
Nie ma się pomysłu na gospodarkę to trzeba się czymś wykazać
...
Następna strona