Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Mateusz Morawiecki już szuka następcy Teresy Czerwińskiej. Z wymianą nie będzie się śpieszył

207
Podziel się:

Jak wynika z informacji money.pl, premier nie wyklucza, że sam będzie ministrem finansów do wyborów parlamentarnych. PiS gruntowne zmiany chce przeprowadzić już po wyborach, bo duża rekonstrukcja będzie wtedy naturalna. Nowe twarze pomogą przed kolejnymi wyborami.

Dni Teresy Czerwińskiej według polityków PiS są już policzone. Poszukiwanie zastępcy się zaczęło
Dni Teresy Czerwińskiej według polityków PiS są już policzone. Poszukiwanie zastępcy się zaczęło (East News, Jan Bielecki/East News)

Przyszłość Teresy Czerwińskiej w rządzie rysuje się w coraz ciemniejszych barwach. Kierownictwo PiS naciska na wymianę szefa resortu finansów, premier Mateusz Morawiecki już szuka odpowiedniego kandydata. Jeżeli go nie znajdzie, to sam pokieruje resortem do czasu wyborów parlamentarnych w Polsce - wynika z informacji money.pl.

Od osób zbliżonych do premiera można usłyszeć wprost, że roszady są nieuchronne.

Słabnąca pozycja

"Plotki są mocno przesadzone", "To burza w szklance wody", "Prof. Teresa Czerwińska dobrze współpracuje z PiS" - to oficjalny przekaz dotyczący odejścia Teresy Czerwińskiej ze stanowiska szefowej Ministerstwa Finansów.

Nieoficjalny przekaz? Jest zupełnie inny. Z jednej strony minister finansów straciła zaufanie w Prawie i Sprawiedliwości. Tuż po ogłoszeniu nowej "Piątki" Jarosława Kaczyńskiego miała propozycje uwiarygadniać. A tymczasem Teresa Czerwińska zaczęła studzić nastroje. Nie takiego przekazu politycy PiS oczekiwali. Miało być potwierdzanie i sypanie datami ustaw, a było "szukanie pieniędzy".

Z drugiej strony sama prof. Czerwińska nie ma zamiaru być ministrem, który o gigantycznych wydatkach dowiaduje się z partyjnych konwencji. Tego akurat nikt jej nie zagwarantuje. Kierunek jest jeden: rozstanie.

Jak wynika z informacji money.pl, premier Mateusz Morawiecki już rozgląda się za nowym ministrem finansów. Potwierdziliśmy tę wersję w dwóch źródłach zbliżonych do szefa rządu. Decyzja personalna jednak nie zapadła. O tym, że Teresa Czerwińska może się już żegnać ze stanowiskiem, napisał również tygodnik "Newsweek".

Znana jest za to data ewentualnej wymiany. Najbardziej realny jest scenariusz, który był już wielokrotnie opisywany w mediach.

Do majowych wyborów nie będzie żadnych nerwowych ruchów, później konieczna będzie i tak mocna rekonstrukcja. Część ministrów PiS wyleci z Warszawy do Brukseli i obejmie stanowiska europosłów. Na listach są np. Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz Anna Zaleska, szefowa resortu edukacji narodowej. Do tego lokomotywą wyborczą ma być też Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej.

Teresa Czerwińska do europarlamentu nie kandyduje, ale również dostanie nową propozycję. W rządzie dobrze wiedzą, że "widowiskowy rozwód" źle by wyglądał. W tej chwili trwa szukanie opcji.

Jak wynika z naszych informacji, chętnych do zastąpienia Czerwińskiej już pod koniec maja w tej chwili nie ma zbyt wielu. I nie jest to dziwne - do wyborów parlamentarnych zostało zaledwie kilka miesięcy. Nowy szef resortu miałby szalenie skomplikowane zadanie - ułożyć budżet na nowo po spełnieniu nowych obietnic PiS.

Premier znów szefem ministerstwa

W środowisku Mateusza Morawieckiego coraz częściej można usłyszeć, że premier na chwilę sam może zostać ministrem finansów. Morawiecki w rządzie już kilkukrotnie łączył różne funkcje. We wrześniu 2016 roku był wicepremierem oraz szefem dwóch resortów: rozwoju i finansów.

W grudniu 2017 roku Morawiecki został premierem i wciąż łączył funkcje szefa dwóch resortów. Przez kilka miesięcy w 2018 roku był również szefem resortu cyfryzacji - po odwołaniu Anny Streżyńskiej.

Na liście nazwisk potencjalnych ministrów ma również być Leszek Skiba, obecny wiceminister. Informacje, że to właśnie wiceminister miałby przejąć resort na kilka miesięcy, podał tygodnik "Newsweek" w poniedziałek 1 kwietnia. Tego samego dnia minister Teresa Czerwińska obcięła Skibie część kompetencji.

Minister finansów pod koniec marca zmieniła strukturę organizacyjną w resorcie. W jej ręce trafił Departament Polityki Makroekonomicznej, który do tej pory był pod rządami właśnie Leszka Skiby.

gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(207)
bogdan1374
5 lata temu
Jako współautorka publikacji o "społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu" powinna wiedzieć co się robi w takich sytuacjach.
Zal
5 lata temu
Ten człowiek jest okropny! Czy to prdawda ze z matura miał problemy? Nie ma to jak byc synem cwaniaka! Wszystkie drzwi sa mu otwarte!
wszystkie ryś...
5 lata temu
aki: RYCHO CZARNIECKI na ministra, on jeden w całym PIS-ie wie jak się robi kasę
VATman na MIN...
5 lata temu
Matołuszu, nie zastanawiaj się za długo, bo jedyny poważny kandydat, twórca ustawy VAT w Polsce, a przy okazji wybitny fachowiec może nie będzie chciał słuchać o waszych propozycjach. Wprawdzie zawsze znajdzie się jakiś Chorała, ale kudy mu do profesora ... To tak jakby technik mechanik samochodowy był nadal głównym audytorem od finansów w Polsce
Beta
5 lata temu
A ja uwazam, ze Pan Pieta, Pan Tarczynski sie nadaja!
...
Następna strona