Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
01.04.2019 14:20

Mateusz Morawiecki już szuka następcy Teresy Czerwińskiej. Z wymianą nie będzie się śpieszył

Jak wynika z informacji money.pl, premier nie wyklucza, że sam będzie ministrem finansów do wyborów parlamentarnych. PiS gruntowne zmiany chce przeprowadzić już po wyborach, bo duża rekonstrukcja będzie wtedy naturalna. Nowe twarze pomogą przed kolejnymi wyborami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dni Teresy Czerwińskiej według polityków PiS są już policzone. Poszukiwanie zastępcy się zaczęło (Fot: Jan Bielecki/East News)

Przyszłość Teresy Czerwińskiej w rządzie rysuje się w coraz ciemniejszych barwach. Kierownictwo PiS naciska na wymianę szefa resortu finansów, premier Mateusz Morawiecki już szuka odpowiedniego kandydata. Jeżeli go nie znajdzie, to sam pokieruje resortem do czasu wyborów parlamentarnych w Polsce - wynika z informacji money.pl.

Od osób zbliżonych do premiera można usłyszeć wprost, że roszady są nieuchronne.

Słabnąca pozycja

"Plotki są mocno przesadzone", "To burza w szklance wody", "Prof. Teresa Czerwińska dobrze współpracuje z PiS" - to oficjalny przekaz dotyczący odejścia Teresy Czerwińskiej ze stanowiska szefowej Ministerstwa Finansów.

- Doniesienia o dymisji szefowej resortu finansów Teresy Czerwińskiej to "burza w szklance wody", nie było czegoś takiego - [ zapewniał z kolei niedawno premier Mateusz Morawiecki.
Minister Czerwińska zabrała głos w sprawie dymisji

Nieoficjalny przekaz? Jest zupełnie inny. Z jednej strony minister finansów straciła zaufanie w Prawie i Sprawiedliwości. Tuż po ogłoszeniu nowej "Piątki" Jarosława Kaczyńskiego miała propozycje uwiarygadniać. A tymczasem Teresa Czerwińska zaczęła studzić nastroje. Nie takiego przekazu politycy PiS oczekiwali. Miało być potwierdzanie i sypanie datami ustaw, a było "szukanie pieniędzy".

Z drugiej strony sama prof. Czerwińska nie ma zamiaru być ministrem, który o gigantycznych wydatkach dowiaduje się z partyjnych konwencji. Tego akurat nikt jej nie zagwarantuje. Kierunek jest jeden: rozstanie.

Jak wynika z informacji money.pl, premier Mateusz Morawiecki już rozgląda się za nowym ministrem finansów. Potwierdziliśmy tę wersję w dwóch źródłach zbliżonych do szefa rządu. Decyzja personalna jednak nie zapadła. O tym, że Teresa Czerwińska może się już żegnać ze stanowiskiem, napisał również tygodnik "Newsweek".

Teresa Czerwińska od trzech tygodni nie pojawia się na posiedzeniach rządu. Jacek Sasin tłumaczy, że jest na zwolnieniu lekarskim.
Dymisja minister finansów Teresy Czerwińskiej. Jacek Sasin zaprzecza: "Jest na zwolnieniu"

Znana jest za to data ewentualnej wymiany. Najbardziej realny jest scenariusz, który był już wielokrotnie opisywany w mediach.

Do majowych wyborów nie będzie żadnych nerwowych ruchów, później konieczna będzie i tak mocna rekonstrukcja. Część ministrów PiS wyleci z Warszawy do Brukseli i obejmie stanowiska europosłów. Na listach są np. Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz Anna Zaleska, szefowa resortu edukacji narodowej. Do tego lokomotywą wyborczą ma być też Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej.

Teresa Czerwińska do europarlamentu nie kandyduje, ale również dostanie nową propozycję. W rządzie dobrze wiedzą, że "widowiskowy rozwód" źle by wyglądał. W tej chwili trwa szukanie opcji.

Jak wynika z naszych informacji, chętnych do zastąpienia Czerwińskiej już pod koniec maja w tej chwili nie ma zbyt wielu. I nie jest to dziwne - do wyborów parlamentarnych zostało zaledwie kilka miesięcy. Nowy szef resortu miałby szalenie skomplikowane zadanie - ułożyć budżet na nowo po spełnieniu nowych obietnic PiS.

Premier znów szefem ministerstwa

W środowisku Mateusza Morawieckiego coraz częściej można usłyszeć, że premier na chwilę sam może zostać ministrem finansów. Morawiecki w rządzie już kilkukrotnie łączył różne funkcje. We wrześniu 2016 roku był wicepremierem oraz szefem dwóch resortów: rozwoju i finansów.

W grudniu 2017 roku Morawiecki został premierem i wciąż łączył funkcje szefa dwóch resortów. Przez kilka miesięcy w 2018 roku był również szefem resortu cyfryzacji - po odwołaniu Anny Streżyńskiej.

Na liście nazwisk potencjalnych ministrów ma również być Leszek Skiba, obecny wiceminister. Informacje, że to właśnie wiceminister miałby przejąć resort na kilka miesięcy, podał tygodnik "Newsweek" w poniedziałek 1 kwietnia. Tego samego dnia minister Teresa Czerwińska obcięła Skibie część kompetencji.

T. Czerwińska przejmuje nadzór nad Departamentem Polityki Makroekonomicznej MF

Minister finansów pod koniec marca zmieniła strukturę organizacyjną w resorcie. W jej ręce trafił Departament Polityki Makroekonomicznej, który do tej pory był pod rządami właśnie Leszka Skiby.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2019

PMNJedyna rozsądna osoba zostanie odstawiona! Ale to chyba dla p.Czerwińskiej lepiej. Ale niedobrze dla finansowej przyszłości Polski. To bardzo źle … Czytaj całość

01-04-2019

EkonomistaCiekawe kto zechce być nastepcą pani minister Czerwińskiej. Nie wydaje mi sie aby zdecydował się na to jakiś znany i z dorobkiem naukowyn ekonomista. … Czytaj całość

01-04-2019

ku pamięciNaprawdę słabo to wygląda, skoro MF nie może nawet samodzielnie abdykować... To się musi skończyć wyższymi podatkami. Państwo nie ma żadnych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (207)