Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
29.07.2019 12:11

Mateusz Morawiecki wzywa Unię Europejską do walki z mafią VAT

Oszustwa przy rozliczaniu podatku VAT są przyczyną wielkich strat w budżetach krajów UE. Premier Mateusz Morawiecki chwali się na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" sukcesami w walce z mafią i wzywa Unię do pójścia w ślady Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mateusz Morawiecki chwali się sukcesami w walce z wyłudzeniami VAT. (Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER)

"Nasza walka przeciwko mafii VAT jest prawdziwym europejskim sukcesem. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i zachęcić inne kraje UE do pójścia w nasze ślady" - pisze Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Smar dla rynku

Premier określa podatek VAT mianem "smaru" zapewniającego sprawne działanie mechanizmu europejskiego wspólnego rynku. Zwraca jednak uwagę, że VAT jest podatny na nadużycia, co może doprowadzić do "zatrucia" zdrowego organizmu wspólnego rynku.

Morawiecki zaznacza, że Europa już w latach 90. dostrzegła problem oszustw przy podatku VAT, jednak do tej pory nie wypracowała skutecznej metody walki z tym zjawiskiem.

Obejrzyj też: Komisja ds. VAT. Donald Tusk odpowiada na pytania dotyczące Kaczyńskiego i Morawieckiego

Polska, twierdzi premier, należy do krajów, które wyjątkowo boleśnie odczuły na własnej skórze działania mafii. W latach 2007 – 2013 różnica między spodziewanymi a rzeczywistymi wpływami z podatku VAT wzrosła z 8,9 proc. do 25, 7 proc.

Jak pisze Morawiecki, od 2016 roku Polska zasadniczo zmieniła taktykę walki z nadużyciami. System został uszczelniony dzięki wprowadzeniu nowych instrumentów IT i zmianie przepisów.

Wojna z mafią VAT nie jest jeszcze zakończona, lecz trudno nie zauważyć dotychczasowych rezultatów – podkreśla premier.

"Nasza walka przeciwko mafii VAT jest prawdziwym europejskim sukcesem. Chcemy podzielić się tym sukcesem i zachęcić inne kraje UE do pójścia w nasze ślady – w interesie Unii Europejskiej" - pisze Morawiecki.

Stwórzmy "koalicję chętnych"

Zmniejszenie o połowę strat VAT oznaczałoby dodatkowe miliardy euro dla unijnego budżetu – podkreśla premier. Ze względu na sprzeciw niektórych krajów wobec harmonizacji podatków, Morawiecki proponuje powstanie "koalicji chętnych" – krajów, które dobrowolnie podejmą walkę z oszustwami VAT.

Polska zamierza zaproponować podpisanie deklaracji o walce z oszustwami podatkowymi. Głównym elementem deklaracji ma być stworzenie wzajemnego dostępu do informacji w formie banków danych podatników i rejestrów handlowych. Należy stworzyć wspólne zasady kontroli procesu rejestracji oraz "czarne i białe" listy płatników VAT. Kolejnymi krokami powinny być jednolite ramy prawne i wspólna kontrola podatków.

EU musi być o wiele skuteczniejsza i bardziej przedsiębiorcza, jeżeli chce dotrzymać kroku rynkom w USA i Azji. By to osiągnąć, potrzebuje zasobów. Likwidacja oszustw podatkowych byłaby krokiem w kierunku zapewnienia tych zasobów – pisze w konkluzji Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, morawiecki, vat, faz, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-07-2019

DruhnaWidać, że premier woli Unii przewodzić i dawać kierunek zamiast usługiwać jak Tusk.

29-07-2019

pqpTo niech zlikwidują podatek VAT i nie będzie mafii VAT. Tego podatku nie ma w USA.

29-07-2019

Pinokio ty smrodzie!Pinokio nie dość ,że jesteś kłamca do tego głupi,ty i mafia tchórzu!

Rozwiń komentarze (67)