Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Matryca VAT do zmiany. Niższy podatek na mleko roślinne

17
Podziel się

Choć wydawało się, że po wielu zmianach nowa matryca VAT odpowiada już wszystkim, to w Senacie przegłosowana została jeszcze jedna poprawka. Dzięki niej mleka sojowe czy migdałowe będą objęte nie 23-proc., a 5-proc. stawką.

Mleko krowie i roślinne będzie objęte taką samą stawką. Dzięki interwencji Senatu
Mleko krowie i roślinne będzie objęte taką samą stawką. Dzięki interwencji Senatu (PAP, Paweł Pawłowski)
bDzRgaOd

W sprawę mleka roślinnego (na przykład sojowego, migdałowego, ryżowego) zaangażował się nawet Rzecznik Praw Dziecka. Podnosił on argument, że nie może ono być opodatkowane wyżej niż zwykle mleko, ponieważ jest wykorzystywane choćby przez matki alergików.

Ponieważ w Sejmie kwestia mleka sojowego została pominięta, sprawę w swoje ręce musieli wziąć senatorzy. Argumenty Rzecznika trafiły na podatny grunt.

Odpowiednią poprawkę zgłosił w izbie wyższej Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji finansów publicznych.

bDzRgaOf

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Jest to bardzo ważna poprawka, której potrzebę przyjęcia zasygnalizował nam Rzecznik Praw Dziecka, a także liczne organizacje konsumenckie i fundacja państwa Elbanowskich - sygnalizował Bierecki podczas posiedzenia.

- To jest problem związany z pewnym przeoczeniem, które nastąpiło w Sejmie. Sprawiłoby ono, że mleko roślinne obłożone byłoby stawką VAT 23 proc. zamiast 5 proc., więc w efekcie byłoby droższe - mówił szef komisji finansów. - Jest to bardzo istotne dla dzieci cierpiących na alergię pokarmową i dzieci z nietolerancją pokarmową.

bDzRgaOl

Jak dodawał, sprawa jest uzgodniona z Ministerstwem Finansów, które również przyznało się do przeoczenia. Potwierdził to w Senacie wiceminister finansów Leszek Skiba.

- Skala obrotów tymi produktami to według informacji, które przedstawiali producenci, ok. 150 milionów zł rocznie. Nie jest to więc bardzo istotny problem finansowy, niemniej jednak ważny społecznie dla tej szczególnej grupy dzieci cierpiących na alergie pokarmowe - tłumaczył wniesioną poprawkę Bierecki.

bDzRgaOm

Ta została przegłosowana zdecydowaną większością głosów. Za było 80 senatorów, przeciwko - jeden, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa wróci więc do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzRgaOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
E tam
rok temu
Obnizyc o 10% vat na produkty ktore kupuje 0,02% populacji raz na miesiac a podniesc o 2% na produkt ktory kupuje 80% ludzi kazdego dnia - ciemny lud sie nie zorientuje ze placi coraz wiecej
Polisz sajent...
rok temu
Nie ma czegos takiego jak "mleko roslinne "" . Mleko jest plynem produkowanym przez zwierzeta -ssaki w celu karmienia potomstwa . Rosliny nie produkuja mleka i nie karmia swych dzieci !
Marcel
rok temu
A jaka jest definicja mleka...chodzby w wikipedii...to ze ktos cos nazwie mlekiem mleczkim itp nie oznacza z nTury ze jest prawdziwym mlekiem...idac tą analogią to i napój z chmielu czytaj piwo moze byc mleko chmielowe...bezrefleksyjni sa ci politycy..
bDzRgaOH
bb
rok temu
w tej chwili ceny to zgroza do tego doprowadził pis, ja nie mam podwyżki odkąd rządzi pis dzieci odchowane, zarabiam tyle co przed 4 latami a podrożało wszystko bardzo jak tu żyć normalnie zgroza a szykuje się jeszcze gorzej
emeryt
rok temu
tylko zostala nazwa Mleko Maslo te twory nie przypominają w niczym smaku i zapachu tych produktów ,skad te tysiace zachorowań na nowotwory nie wspominając tysięcy innych produktów
...
Następna strona