Notowania

Matryca VAT do zmiany. Niższy podatek na mleko roślinne

Choć wydawało się, że po wielu zmianach nowa matryca VAT odpowiada już wszystkim, to w Senacie przegłosowana została jeszcze jedna poprawka. Dzięki niej mleka sojowe czy migdałowe będą objęte nie 23-proc., a 5-proc. stawką.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mleko krowie i roślinne będzie objęte taką samą stawką. Dzięki interwencji Senatu (Fot: Paweł Pawłowski)

W sprawę mleka roślinnego (na przykład sojowego, migdałowego, ryżowego) zaangażował się nawet Rzecznik Praw Dziecka. Podnosił on argument, że nie może ono być opodatkowane wyżej niż zwykle mleko, ponieważ jest wykorzystywane choćby przez matki alergików.

Ponieważ w Sejmie kwestia mleka sojowego została pominięta, sprawę w swoje ręce musieli wziąć senatorzy. Argumenty Rzecznika trafiły na podatny grunt.

Odpowiednią poprawkę zgłosił w izbie wyższej Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji finansów publicznych.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- Jest to bardzo ważna poprawka, której potrzebę przyjęcia zasygnalizował nam Rzecznik Praw Dziecka, a także liczne organizacje konsumenckie i fundacja państwa Elbanowskich - sygnalizował Bierecki podczas posiedzenia.

- To jest problem związany z pewnym przeoczeniem, które nastąpiło w Sejmie. Sprawiłoby ono, że mleko roślinne obłożone byłoby stawką VAT 23 proc. zamiast 5 proc., więc w efekcie byłoby droższe - mówił szef komisji finansów. - Jest to bardzo istotne dla dzieci cierpiących na alergię pokarmową i dzieci z nietolerancją pokarmową.

Jak dodawał, sprawa jest uzgodniona z Ministerstwem Finansów, które również przyznało się do przeoczenia. Potwierdził to w Senacie wiceminister finansów Leszek Skiba.

- Skala obrotów tymi produktami to według informacji, które przedstawiali producenci, ok. 150 milionów zł rocznie. Nie jest to więc bardzo istotny problem finansowy, niemniej jednak ważny społecznie dla tej szczególnej grupy dzieci cierpiących na alergie pokarmowe - tłumaczył wniesioną poprawkę Bierecki.

Nowe przepisy oznaczają droższe soki. Szczególnie te z niższą zawartością owoców
Matryca VAT zmieniona. Przyprawy i kawior podrożeją

Ta została przegłosowana zdecydowaną większością głosów. Za było 80 senatorów, przeciwko - jeden, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa wróci więc do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mleko, vat, matryca vat, mleko roślinne, gospodarka, wiadomości, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2019

E tamObnizyc o 10% vat na produkty ktore kupuje 0,02% populacji raz na miesiac a podniesc o 2% na produkt ktory kupuje 80% ludzi kazdego dnia - ciemny lud … Czytaj całość

02-08-2019

MarcelA jaka jest definicja mleka...chodzby w wikipedii...to ze ktos cos nazwie mlekiem mleczkim itp nie oznacza z nTury ze jest prawdziwym mlekiem...idac … Czytaj całość

03-08-2019

Polisz sajentystNie ma czegos takiego jak "mleko roslinne "" . Mleko jest plynem produkowanym przez zwierzeta -ssaki w celu karmienia potomstwa . … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)