Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Matura i co dalej? Ranking polskich uczelni, których absolwenci to multimilionerzy

17
Podziel się:

Istne fabryki multimilionerów. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska - to te uczelnie szczycą się najbogatszymi absolwentami, których majątek z osobna przekracza 100 mln euro.

Ranking polskich uczelni, których absolwenci mają majątek przekraczający 100 mln euro
Ranking polskich uczelni, których absolwenci mają majątek przekraczający 100 mln euro (Fotolia)
bEKeUUwR

Pracownia ekonomiczna 2033 po raz kolejny przygotowała ranking szkół wyższych mierzony majątkiem najbogatszych Polaków. Trzeci już raz liderem została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, jednak najszybszym wzrostem liczby multimilionerów wśród absolwentów może pochwalić się Uniwersytet Warszawski. Uczelnia zajęła drugie miejsce w rankingu, ale drugi rok z rzędu przyspiesza liczbowo szybciej niż AGH.

Autorzy rankingu opierają się o liczbę absolwentów danej uczelni, których majątek przekracza 100 mln euro. Numer jeden, czyli AGH, ma takich absolwentów dziesięciu, drugi w rankingu UW - ośmiu, trzecie miejsce należy do Politechniki Warszawskiej - sześciu absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro.

bEKeUUwT

Ex aequo na 4. miejscu znalazły się aż cztery uczelnie. To gliwicka Politechnika Śląska, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Łódzka. Mają po trzech takich absolwentów.

"Nieprzerwanie od pierwszej edycji karty rozdaje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tym razem może pochwalić się już dziesięcioma takimi absolwentami. Jeśli zatem wierzysz statystyce i chcesz być w posiadaniu ponad przeciętnego majątku idź na studia właśnie tam" - czytamy w opisie do raportu przygotowanym przez Pracownię 2033.

Zobacz także: Obejrzyj: Zawód przyszłości to nie tylko programista

"Należy jednak zwrócić uwagę, iż zajmujący drugą pozycję Uniwersytet Warszawski przyspiesza liczbowo już drugi rok z rzędu szybciej niż krakowska Akademia. Czemu AGH zawdzięcza pierwsze miejsce w rankingu? Wydaje się, że niemałe znaczenie miała transformacja. Uczelnia ta była jedną z nielicznych w kraju, która już wtedy była przygotowana kształceniem na zmiany zachodzące w całej gospodarce. Trzecia Politechnika Warszawska również dołożyła jednego 'stumilionera' więcej niż przed rokiem" - dodają autorzy rankingu.

bEKeUUwZ

Pracownia ekonomiczna 2033 dzieli również uczelnie pod względem łącznego majątku ich najbogatszych absolwentów. Niezmiennie od trzech lat rządzi tutaj Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na drugim miejscu w tegorocznym zestawieniu znalazła się Politechnika Świętokrzyska z Kielc, a na trzecim Uniwersytet Warszawski. Pomimo największej liczby absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro, AGH w tym zestawieniu znalazła się dopiero na czwartym miejscu.

"Drodzy maturzyści, jeśli do końca nie jesteście pewni, jaką uczelnię czy też miasto wybrać to zerknijcie, gdzie studiowali najbogatsi Polacy. Kibicujemy Wam mocno i czekamy, aż w przyszłości zostaniecie jednym z analizowanych przez nas przypadków w rankingu!" - napisali autorzy zestawienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKeUUxu
KOMENTARZE
(17)
Janek
2 lata temu
hahaha no ja nie zamierzam iść na te uczelnie ;P wybieram się na WSEH w Bielsku bo otwiera się tam fajny kierunek Sport i Zdrowie
Jak zrobić zu...
2 lata temu
I kogo to dziwi że to lista szkół dzieci i ich samych z nocnej zmiany
zagi
2 lata temu
EKONOMIA PADA. ZOSTALO IM 6 MIESIECY I TOTALNA BANKRUCJA.
bEKeUUxv
walek
2 lata temu
Nie ma juz co PRYWATYZOWAC, to ci MILIONERZY poznikaja teraz w BANKUCJACH.
Andrzej
2 lata temu
Badania na wielkiej próbie, zapewne bardzo istotnie statystycznie. Proponuję podobne badanie dotyczące liczby absolwentów, którzy wygrali w Totka. I potem te hasła: "Chcesz być Lottomilionerem? Studiuj u nas!!!"