Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Matura i co dalej? Ranking polskich uczelni, których absolwenci to multimilionerzy

Istne fabryki multimilionerów. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska - to te uczelnie szczycą się najbogatszymi absolwentami, których majątek z osobna przekracza 100 mln euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ranking polskich uczelni, których absolwenci mają majątek przekraczający 100 mln euro

Pracownia ekonomiczna 2033 po raz kolejny przygotowała ranking szkół wyższych mierzony majątkiem najbogatszych Polaków. Trzeci już raz liderem została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, jednak najszybszym wzrostem liczby multimilionerów wśród absolwentów może pochwalić się Uniwersytet Warszawski. Uczelnia zajęła drugie miejsce w rankingu, ale drugi rok z rzędu przyspiesza liczbowo szybciej niż AGH.

Autorzy rankingu opierają się o liczbę absolwentów danej uczelni, których majątek przekracza 100 mln euro. Numer jeden, czyli AGH, ma takich absolwentów dziesięciu, drugi w rankingu UW - ośmiu, trzecie miejsce należy do Politechniki Warszawskiej - sześciu absolwentów z majątkiem powyżej 100 mln euro.

Ex aequo na 4. miejscu znalazły się aż cztery uczelnie. To gliwicka Politechnika Śląska, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Łódzka. Mają po trzech takich absolwentów.

"Nieprzerwanie od pierwszej edycji karty rozdaje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tym razem może pochwalić się już dziesięcioma takimi absolwentami. Jeśli zatem wierzysz statystyce i chcesz być w posiadaniu ponad przeciętnego majątku idź na studia właśnie tam" - czytamy w opisie do raportu przygotowanym przez Pracownię 2033.

Obejrzyj: Zawód przyszłości to nie tylko programista

"Należy jednak zwrócić uwagę, iż zajmujący drugą pozycję Uniwersytet Warszawski przyspiesza liczbowo już drugi rok z rzędu szybciej niż krakowska Akademia. Czemu AGH zawdzięcza pierwsze miejsce w rankingu? Wydaje się, że niemałe znaczenie miała transformacja. Uczelnia ta była jedną z nielicznych w kraju, która już wtedy była przygotowana kształceniem na zmiany zachodzące w całej gospodarce. Trzecia Politechnika Warszawska również dołożyła jednego 'stumilionera' więcej niż przed rokiem" - dodają autorzy rankingu.

Pracownia ekonomiczna 2033 dzieli również uczelnie pod względem łącznego majątku ich najbogatszych absolwentów. Niezmiennie od trzech lat rządzi tutaj Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na drugim miejscu w tegorocznym zestawieniu znalazła się Politechnika Świętokrzyska z Kielc, a na trzecim Uniwersytet Warszawski. Pomimo największej liczby absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 mln euro, AGH w tym zestawieniu znalazła się dopiero na czwartym miejscu.

"Drodzy maturzyści, jeśli do końca nie jesteście pewni, jaką uczelnię czy też miasto wybrać to zerknijcie, gdzie studiowali najbogatsi Polacy. Kibicujemy Wam mocno i czekamy, aż w przyszłości zostaniecie jednym z analizowanych przez nas przypadków w rankingu!" - napisali autorzy zestawienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: studia, uczelnie, edukacja, ranking, najbogatsi, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-06-2019

piadaoczywiście nic o rodzicach tych milionerów , mit to mit na pewno zaczynali od pucybuta

16-06-2019

JRNo ale na czym robia te "miliony"? Ulepszaja istniejace technologie medyczne? albo rozwiazania wykorzystywane w przemysle? Tworza nowe? Np. … Czytaj całość

16-06-2019

RudyMam wielu znajomych po AGH. Żaden nie klepie biedy.

Rozwiń komentarze (17)