Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Mechanizm "pieniądze za praworządność" niezgodny z Konstytucją RP? TK nie podjął decyzji

37
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny potrzebuje więcej czasu, by zbadać, czy mechanizm "pieniądze za praworządność" jest zgodny z polską Konstytucją. Sędziowie zdecydowali się na odroczenie posiedzenia w tej sprawie. Wniosek do TK w tej sprawie złożył Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Chwilę wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej natomiast uznał, że mechanizm jest zgodny z unijnym prawem.

Mechanizm "pieniądze za praworządność" niezgodny z Konstytucją RP? TK nie podjął decyzji
Trybunał Konstytucyjny postanowił o odroczeniu posiedzenia w sprawie mechanizmu "pieniądze za praworządność". Na zdjęciu prezes TK Julia Przyłębska (Wikimedia Commons)

Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego rozpoczęło się w środę 16 lutego 2022 r. po godzinie 9. Rozpatrywanie sprawy toczyło się pod przewodnictwem prezes TK Julii Przyłębskiej. Sędzią-sprawozdawcą jest Stanisław Piotrowicz.

Swoje stanowiska w tym czasie ogłosili przedstawiciele Prokuratora Generalnego, Prezydenta RP, Sejmu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Stanowiska niemal zbieżne

Przedstawiciel Prokuratora Generalnego ocenił, iż prawo nie zezwala władzom Unii Europejskiej do decydowania o tym, które państwa mogą otrzymać środki unijnej na podstawie kryterium praworządności. W jego ocenie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie posiada uprawnień do orzeczenia, co jest naruszeniem praworządności.

Zobacz także: Wzrost cen prądu. Analityk prognozuje

Z kolei Anna Surówka-Pasek, przedstawicielka głowy państwa, stwierdziła, że uzależnienie funduszy unijnych od przestrzegania praworządności jest przekroczeniem prawa i nadawaniem nowych uprawnień instytucjom unijnych. Oceny przepisu powinny mieścić się w granicach praw przekazanych UE - przekonywała.

Podobnie brzmiące stanowisko w imieniu Sejmu przedstawił poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS). W ocenie tego organu przepis jest niezgodny z Konstytucją RP. - Nie jest dopuszczalne, by na podstawie tak ogólnej regulacji, dopuszczać kontrolę państwo członkowskich - mówił poseł PiS, cytowany przez wp.pl.

TSUE: mechanizm jest zgodny z prawem unijnym

Po wygłoszeniu stanowisk prezes TK ogłosiła przerwę w obradach do 10.30. Po tej godzinie Julia Przyłębska odroczyła posiedzenie w tej sprawie. Nie podała konkretnej daty odroczenia.

W czasie obrad TK swoje stanowisko w sprawie mechanizmu "pieniądze za praworządność" ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE oddalił skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości.

W orzeczeniu TSUE stwierdził, że "mechanizm został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE [Traktatu o Unii Europejskiej - przyp. red.] i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa".

To daje potężne narzędzie dyscyplinujące Komisji Europejskiej i Radzie Europejskiej - narzędzie w walce z praktykami niszczącymi praworządność w państwach członkowskich - komentował w rozmowie z money.pl mecenas Michał Wawrykiewicz, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy.

Do orzeczenia TSUE odniósł się już rzecznik rządu Piotr Müller. - Orzeczenie potwierdza niebezpieczną tendencję do rozszerzania przepisów prawa poza traktatami UE. Odbieramy go negatywnie - przekazał dziennikarzom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Ech
2 lata temu
Hahaha … jak trwoga to do konstytucji … a tak to ja PiS ma w Dudzie
Babcia
2 lata temu
Nie wiem ale ta pani to na sędziego tk się nie nadaje.
Razdwatrzy
2 lata temu
Jak obiecuje dziecku ze jak posprząta dom to dostanie 10 zł i tego nie zrobi to czy jestem zobligowany dać mu 10 zł? No nie bo to by było nieracjonalne. A jak dziecko napisze sobie na ścianie 10 przykazań i będzie odwoływało się do nich to kto mnie zmusi bym 10 zł zapłacił? Reasumując PIS jest jak dno tak głębokie jak rów mariański.
Babka
2 lata temu
Poprzebierała się za sędzinę a potem wróciła do kuchni
Luft
2 lata temu
Trza sie z preziem”Dwa lewe buty “naradzic przy schabowym z kapustom, popierdziec i sie zobaczy czy TSUE ma racje
...
Następna strona