Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Medycy otrzymają podwyżki. Rykoszetem mogą oberwać pacjenci

36
Podziel się:

Plan finansowy NFZ zakłada, że w 2023 r. na ochronę zdrowia państwo wyda 136,4 mld zł. To o 29 mld zł więcej niż w tym roku. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze w czwartek (4 sierpnia), że większość z tej kwoty pójdzie na podwyżki minimalnych pensji medyków. Tymczasem ustalenia Zespołu Trójstronnego, działającego przy resorcie Adama Niedzielskiego stanowią, że z dodatkowe pieniądze na ochronę zdrowia powinny iść zostać po równo na podwyżki oraz na poprawę dostępu do leczenia.

Medycy otrzymają podwyżki. Rykoszetem mogą oberwać pacjenci
Według wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, na podwyżki pensji minimalnych dla medyków państwo wyda minimum 18,5 mld zł (Pixabay, David Mark)

Nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia gwarantuje, że od 1 lipca minimalne płace w szpitalach i przychodniach dla personelu etatowego mają wzrosnąć od 17 do 41 proc. "Minimalna pensja lekarza wynosi teraz 8,2 tys. zł, a pielęgniarki po studiach magisterskich i specjalizacji - 7,3 tys. zł" - czytamy w dzienniku.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła, że w przyszłym roku państwa wyda na podwyżki medyków 18,5 mld zł. Minimum.

"Ta kwota będzie jeszcze wyższa, bo minimalna pensja w ochronie zdrowia (ustawa w tej sprawie weszła w życie w lipcu) jest powiązana ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. To zaś – w związku z inflacją – na pewno będzie rosło" - pisze "DGP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczepić się teraz, czy czekać na nowe preparaty? Dr Grzesiowski wyjaśnia

Dodatkowych pieniędzy na zdrowie nie wystarczy dla wszystkich

W ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, które działa przy Ministerstwie Zdrowia, a wchodzą w jego skład przedstawiciele rządu, pracowników służby oraz pracodawców, ustalono, że "wzrost nakładów publicznych na ochronę zdrowia od 2023 r. powinien być dzielony po połowie". Jedna część na wynagrodzenia, druga na poprawę dostępu do leczenia.

To oznacza, że więcej niż połowa z dodatkowych pieniędzy w przyszłym roku na ochronę zdrowia Polska przeznaczy na wyższe wynagrodzenie medyków. Kosztem pacjentów, choć należy pamiętać, że brak podwyżek pogłębia braki kadrowe w szpitalach. Chyba że znajdą się dodatkowe środki w budżecie.

"Jeżeli rząd chciałby utrzymać podział środków na pensje i wzrost dostępności po równo, musiałby albo zwiększyć nakłady publiczne na ochronę zdrowia (np. poprzez dotację z budżetu państwa do NFZ), albo zabrać szpitalom znaczącą część środków, którymi teraz dysponują" – komentuje dla "DGP" Wojciech Wiśniewski, członek Zespołu Trójstronnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
NWNieznajomy
rok temu
A co z sytuacjami których nikt nie kontroluje??? NFZ podniósł wycenę świadczeń by można było zrealizować podwyższenie pensji pracownikom medycznym a właściciele przychodni przygarnęli sobie te środki dając personelowi ochlapy lub nie dając nic.Jak zwykle- kompletny bubel.
Big
2 lata temu
Bylam w szpitalu dwa razy w tym.roku Pelne pretensji pielęgniarki to dramat narodowy. Arogancki, bez serca i empatii. Chory pacjent musiał wokół siebie robić sam. Nawet nie wolno było używać dzwonków Hańba, hańba i jeszcze raz hańba. One nic nie robia sobie z ludzi. Są potworne
Jak będzie na...
2 lata temu
to wtedy jest, póki co podpisywane sa aneksy, niektórych się zwalnia żeby zaraz zatrudnić na inne stanowisko. Różne rzeczy robia w szpitalach żeby nie dać podwyżki. Oczywiście to nie dotyczy lekarzy.
serce
2 lata temu
a do kardiologa mam wizytę na 2024 rok
Max
2 lata temu
Odnośnie pensji medyków. To muszą godnie zarabiać co nie znaczy że inni mają mieć głodowe pensje. Ale nasze państwo woli wspierać osoby bierne zawodowo i dawać pomoc społeczna. Znam przykład gdzie 2 osoba rodzina i kazdy prowadzi odrębne gospodarstwo domowe dostają 3200 zł miesięcznie co daje na osobę po 1600 zł. Niektórzy tyle emerytury nie mają a pensji czesto ludzie dostają ponizej 3000
...
Następna strona