Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Miało być 70 śmigłowców, są tylko cztery. Tak wygląda modernizacja armii

687
Podziel się:

Gdy PiS unieważniał kontrakt na Caracale, Antoni Macierewicz obiecywał zakup 50-70 nowych maszyn. Pierwsze osiem miało do polskiej armii trafić już w 2017 roku. Tymczasem do lipca 2020 roku polskie siły zbrojne wzbogaciły się o... 4 maszyny. Ujawnił to senator KO Krzysztof Brejza.

Modernizacja polskiej armii nie idzie tak szybko, jak zapowiadano kilka lat temu
Modernizacja polskiej armii nie idzie tak szybko, jak zapowiadano kilka lat temu (East News)

Parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej zapytał Ministerstwo Obrony Narodowej o stan realizacji obietnicy, złożonej przez Antoniego Macierewicza pod koniec 2016 roku.

Ówczesny szef resortu zapowiadał, że mimo unieważnienia kontraktu na dostawę francuskich Caracali, polska armia otrzyma od 50 do nawet 70 nowych maszyn. Mówił wówczas, że będą one trafiać "w odpowiedniej sekwencji czasowej", przy czym już w 2017 roku miało to być aż 8 śmigłowców.

Tymczasem z odpowiedzi na wniosek Brejzy wynika, że przez ostatnie 4 lata do sił zbrojnych trafiły raptem 4 maszyny.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/marcin-kierwinski-6141245142054529c">Kierwiński</a>: politycy PiS mataczą w sprawie przetargu na śmigłowce

"70 śmigłowców obiecał PiS po zablokowaniu Caracali w 2016. Jak jest? Tak jest: 4. Słownie cztery śmigłowce" - napisał Brejza, załączając do wpisu odpowiedź resortu.

Co ciekawe, sytuacja nie zmieni się znacząco w najbliższych latach. "Co dalej? Dodatkowe 4 dostarczone zostaną do końca 2022” - dodał Brejza.

Sprawa śmigłowców dla polskiej armii najgłośniejsza była pod koniec 2016 roku. To wtedy ministerstwo rozwoju unieważniło przetarg na dostawę Caracali, tłumacząc, że strona francuska nie dotrzymała umowy offsetowej.

Resort wskazał wówczas, że kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Jak podkreśliło ministerstwo, wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł i co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(687)
juri
2 lata temu
Jak na bałtyku zatonie jakiś statek to rozbitków odbiorą duńskie i niemieckie śmigłowce !! bo polskie są niewidzialne albo w naprawie !!!!
juri
2 lata temu
Nasi chłopcy latają gruchotami MI8 MI17 . Nasi blacharze zrobią lift i polatają jeszcze z 10 lat
jan
2 lata temu
Cztery ale jakie ? Tam mielibyśmy za niewyobrażalną cenę 70 nielotów carakali które nigdzie na świecie nie latają .
apococito?
2 lata temu
Nie można dać za dużo zabawek żeby się nie ścigali :)
Dex
2 lata temu
Jak Rosja nas zaatakuje to Matka Boska nas obroni jak w 1920 roku, no chyba, że znowu będzie miała urlop jak w 1939.
...
Następna strona