Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miały być tanie, drewniane domy dla wszystkich. 31 pierwszych trafi jednak do regularnej sprzedaży

31 drewnianych domów, budowanych przez spółkę Polskie Domy Drewniane, nie trafi do średnio zamożnych rodzin. W przyszłym roku zostaną wystawione na sprzedaż. Nie wiadomo, czy kolejne domy budowane przez PDD trafią do programu "Mieszkanie Plus".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Pierwsze drewniane domy budowane przez PDD mają trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku. Założenia były inne

Na początku 2020 r. spółka Polskie Domy Drewniane (PDD) sfinalizowała zakup dwóch pierwszych działek pod budowę osiedli domów jednorodzinnych: w Choroszczy i Łodzi. Miały powstać drewniane domy na wynajem, które dostępne będą dla rodzin z przeciętnymi dochodami. Tymczasem nic z tego: "Gazeta Wyborcza" zapytała rzeczniczkę PDD, kiedy pierwsze z nich zostaną włączone do rządowego programu. Monika Banyś poinformowała, że domy wybudowane w ramach dwóch pierwszych inwestycjach (w Łodzi i Choroszczy) nie zostaną włączone do programu. Chodzi o 31 domów jednorodzinnych. W pierwszym kwartale 2021 r. mają za to trafić do sprzedaży.

Czy pozostałe domy wybudowane przez PDD w ramach kolejnych inwestycji trafią do programu "Mieszkanie Plus"? Okazuje się, że i to wcale nie jest pewne.

W dwa lata od szumnych zapowiedzi wciąż nie widać efektów.
Polskie Domy Drewniane. Miało być ich tysiące, nie powstał ani jeden

Opozycja już na starcie programu przekonywała, że domy wcale nie będą tanie. Są też wątpliwości co do tego, czy na pewno budowane będą wyłącznie z polskiego drewna. Eksperci z Polskiej Izby Przemysłu Drzewnego, z którymi rozmawiali dziennikarze "GW" zauważyli, że drewno lepszej jakości – do tego tańsze – można sprowadzić z Austrii czy Szwecji.

Run na ogrody działkowe. Zainteresowanie jest ogromne

**

Z czego budować – to jeden dylemat. Drugi dotyczy tego, gdzie mogą powstać osiedla takich domów. Morawiecki i Kowalczyk chcieli, by powstawały one na działkach przekazanych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, który utworzony został przez PiS jako "bank ziemi" pod osiedla w programie "Mieszkanie Plus". Lasy Państwowe stanowczo zaprotestowały jednak przeciwko włączaniu ich ziemi do Polskich Domów Drewnianych podejrzewając, że zapisy ustawy niebezpiecznie wprowadzają tylnymi drzwiami możliwość częściowej prywatyzacji lasów.

Do Krajowego Zasobu Nieruchomości nie trafiła więc ani jedna leśna działka, a samo PDD powstało z opóźnieniem – dopiero we wrześniu 2019 r. Spółka szuka działek na wolnym rynku. PDD informuje, że finalizuje rozmowy w sprawie nabycia terenu w Parzniewie pod Warszawą, na którym stanąć ma 350 mieszkań. Rozmówca "GW" zwrócił jednak uwagę, że na działce tej wielkości nie da się zbudować tak dużego osiedla, bo miejscowy plan zagospodarowania wymaga, by każda działka w zabudowie szeregowej miała co najmniej 300 mkw. To się może nie udać, przekonuje.

Im bardziej wykorzystana zostanie działka – tzn. im więcej mieszkań na niej powstanie – tym niższa cena metra kwadratowego mieszkania. Jeśli na działkach powstanie znacznie mniej lokali mieszkalnych niż wspomniane 350, może się okazać, że cena będzie nie do udźwignięcia dla rodziny z przeciętnymi dochodami i ofertą zainteresują się osoby bardziej majętne – a przecież to nie one mają być beneficjentami państwowego programu.

Polskie Domy Drewniane kupiły dwie działki pod osiedla - w Choroszczy i Łodzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: domy drewniane, polskie domy drewniane, mieszkanie plus, lasy, gospodarka, wiadomości, nieruchomości, program rządowy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2020

MiśCzas na Polskie Ziemianki Rodzinne. W pełni ekologiczne. Bliższe naturze dzięki pełnemu podpiwniczeniu oraz nieograniczonemu dostępowi do naturalnych … Czytaj całość

07-07-2020

ostry cień mgłyTo som domy dla pierwszego sortu.

07-07-2020

ksmamonaNie żyjemy w alei tornad w USA. My naprawdę mamy zimę i takie szopy w tej cenie nie są do przyjęcia.

Rozwiń komentarze (59)