Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie Domy Drewniane. Miało być ich tysiące, nie powstał ani jeden

W dwa lata od szumnych zapowiedzi wciąż nie widać efektów. Spółka Polskie Domy Drewniane miała wesprzeć rządowy program Mieszkanie+, ale wciąż na swoim koncie nie ma ani jednego wybudowanego domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Danmar)
W dwa lata od szumnych zapowiedzi wciąż nie widać efektów.

5 tys. jednorodzinnych i wielorodzinnych domów z drewna - takie wizje roztaczał jeszcze przed powołaniem spółki, ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk, przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Jakie mamy efekty po 2 latach od tych zapowiedzi? Spółka w końcu powstała we września 2019 i dziś jej roczny budżet to 0,5 mld zł - wskazuje "DGP".

Pracuje w niej kilkunastoosobowy zespół, a obsługuje profesjonalna agencja PR. Kłopot w tym, że wciąż efektów brak. Nie powstał ani jeden drewniany dom.

Zobacz: Rząd buduje drewniane domy. Na razie nie ma ani jednego, w przyszłym roku będzie kilka tysięcy

Plany wicią jednak aktualne. Jak wynika z odpowiedzi na pytania dziennika spółki pierwsze domy mają powstać do końca roku.

– Planujemy rozpoczęcie budowy czterech pilotażowych inwestycji do końca 2020 r. Chcemy, żeby te pierwsze budynki były naszą wizytówką i pokazywały liczne zalety budownictwa drewnianego - zaznaczył na łamach "DGP" Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.

Wyliczył również zalety drewnianych domów: zarówno w kwestii nisko emisyjnej budowy, jak i warunkami lokalowymi. Mieszkańcy mają bowiem cieszyć się lepszym zdrowiem i mniejszymi rachunkami, m.in. za prąd i ogrzewanie.

- Chcemy, żeby ludzie poznali te zalety i przekonali się do tego, że drewno jest nie tylko lepszą alternatywą w stosunku do budownictwa tradycyjnego, lecz także materiałem przyszłości – argumentował prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.

Jednak na przeszkodzie realizacji ambitnych planów stają możliwości pozyskania gruntów - zaznacza dziennik. Pierwotnie spółka miała mieć do dyspozycji 300 ha gruntów z zasobów Lasów Państwowych. Te jednak m.in. pod presją ekologów się wycofały.

Tak więc spółka dopiero buduje bank ziemi potrzebny do inwestycji. Jak przypomina "DGP", zakupiony areał gruntów przeznaczonych pod inwestycję to zaledwie 1 ha.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polskie domy drewniane, lasy, drewno, budownictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2020

BobikKilkanaście ziomków ma dobrą pracę lekka siedząca dobrze płatną z przywilejami. Czego się spodziewaliście?

17-06-2020

MichuGdzie są samochody elektryczne Morawiecki? Tak kłamliwej władzy jak PiS to chyba w historii Polski nie było..

17-06-2020

xxxTypowe socjalistyczne mrzonki. Ale ciemny lud wierzy "prawicy".

Rozwiń komentarze (53)