Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Polskie Domy Drewniane. Miało być ich tysiące, nie powstał ani jeden

56
Podziel się:

W dwa lata od szumnych zapowiedzi wciąż nie widać efektów. Spółka Polskie Domy Drewniane miała wesprzeć rządowy program Mieszkanie+, ale wciąż na swoim koncie nie ma ani jednego wybudowanego domu.

W dwa lata od szumnych zapowiedzi wciąż nie widać efektów.
W dwa lata od szumnych zapowiedzi wciąż nie widać efektów. (Danmar)

5 tys. jednorodzinnych i wielorodzinnych domów z drewna - takie wizje roztaczał jeszcze przed powołaniem spółki, ówczesny minister środowiska Henryk Kowalczyk, przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Jakie mamy efekty po 2 latach od tych zapowiedzi? Spółka w końcu powstała we września 2019 i dziś jej roczny budżet to 0,5 mld zł - wskazuje "DGP".

Pracuje w niej kilkunastoosobowy zespół, a obsługuje profesjonalna agencja PR. Kłopot w tym, że wciąż efektów brak. Nie powstał ani jeden drewniany dom.

Zobacz także: Zobacz: Rząd buduje drewniane domy. Na razie nie ma ani jednego, w przyszłym roku będzie kilka tysięcy

Plany wicią jednak aktualne. Jak wynika z odpowiedzi na pytania dziennika spółki pierwsze domy mają powstać do końca roku.

– Planujemy rozpoczęcie budowy czterech pilotażowych inwestycji do końca 2020 r. Chcemy, żeby te pierwsze budynki były naszą wizytówką i pokazywały liczne zalety budownictwa drewnianego - zaznaczył na łamach "DGP" Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.

Wyliczył również zalety drewnianych domów: zarówno w kwestii nisko emisyjnej budowy, jak i warunkami lokalowymi. Mieszkańcy mają bowiem cieszyć się lepszym zdrowiem i mniejszymi rachunkami, m.in. za prąd i ogrzewanie.

- Chcemy, żeby ludzie poznali te zalety i przekonali się do tego, że drewno jest nie tylko lepszą alternatywą w stosunku do budownictwa tradycyjnego, lecz także materiałem przyszłości – argumentował prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych SA.

Jednak na przeszkodzie realizacji ambitnych planów stają możliwości pozyskania gruntów - zaznacza dziennik. Pierwotnie spółka miała mieć do dyspozycji 300 ha gruntów z zasobów Lasów Państwowych. Te jednak m.in. pod presją ekologów się wycofały.

Tak więc spółka dopiero buduje bank ziemi potrzebny do inwestycji. Jak przypomina "DGP", zakupiony areał gruntów przeznaczonych pod inwestycję to zaledwie 1 ha.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
Gargamel
rok temu
Kolejny przekręt PiS
yxyxy
4 lata temu
promują drewniane domy tylko dlatego, że murowany dom to są już milionowe koszty zakupu, to po prostu sposób aby tanio wybudować i tanio sprzedać dom słabej jakości.
mati
4 lata temu
Plan jest dobry i możliwy do wykonania ale tylko i wyłącznie na potrzeby mieszkania plus, niedopuszczalnym jest działanie spółki na rynku wykorzystując przy tym działki państwowe czy środki z budżetu, to nie uczciwa konkurencja i uderzy w dobrze prosperujące firmy które ciężko zapracowały na swój sukces, i o wiele skuteczniej prosperują swoim budżetem, deweloperzy to bardzo wpływowi ludzie i nie warto ich prowokować bo to może mieć fatalne skutki.
Polak
4 lata temu
Hahaha Kolejny niewypał pis. Po milionie samochodow elektrycznych. Po przekopie mierzei wislanej Po centralnym porcie lotniczym Gdzie wrocily pekaesy.... Gdzie maja wrocic sklepy spolem... Co za chore umysly w pisie wymyslaja takie pseudo twory
Pol
4 lata temu
Pic umi tylko rozdawac publiczne czyli nasze pieniadze. Cos zbudowac nic nie potrafi nawet stajni w janowie nie umiejo utrzymac z porzadnej stadniny zrobili bagno
...
Następna strona