Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Milion aut elektrycznych. Na razie jest 6,3 tysiąca

50
Podziel się:

Do 2025 r. na polskich drogach będzie milion aut elektrycznych - tak trzy lata temu obiecywał Mateusz Morawiecki. Dobrze, że jest jeszcze trochę czasu, bo pod koniec lipca po polskich drogach jeździło 6 330 samochodów z napędem elektrycznym.

Milion aut elektrycznych. Na razie jest 6,3 tysiąca
(PAP, Dominik Gajda)
bESvAzxh

Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, przez pierwsze siedem miesięcy 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 2 074 całkowicie elektryczne samochody osobowe oraz hybrydy typu plug-in, czyli o 86 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Tak wynika z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Jeśli chodzi o elektryczne pojazdy ciężarowe i dostawcze, to na koniec lipca br. było ich 362 szt., elektrycznych skuterów i motocykli 5 199 sztuk, a autobusów elektrycznych - 206 szt.

bESvAzxj

– Park pojazdów elektrycznych w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc, jednak liczby wciąż pozostają niskie - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA. - Kluczowe pozostaje jak najszybsze uruchomienie systemu wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, jednak konieczne jest także wdrożenie zmian w projektowanych regulacjach prawnych, korespondujących z uwarunkowaniami rynkowymi. Dopłaty w przypadku osób fizycznych powinny odnosić się do pojazdów o większej wartości niż przewiduje to projekt rozporządzenia Ministra Energii. W przeciwnym wypadku wsparcie nie obejmie najpopularniejszych modeli w Europie, a rynek nie będzie miał szansy na szybki rozwój – dodaje.

Zobacz także: Zobacz też: Milion samochodów elektrycznych w Polsce w 2025 roku. "Trudny temat do realizacji"

Na koniec czerwca br. w Polsce funkcjonowało 785 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1 457 punktów). 33 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

bESvAzxp

Już prawie trzy lata trwa przekuwanie obietnicy Mateusza Morawieckiego w rzeczywistość. Brzmi ona tak: w 2025 roku milion samochodów elektrycznych, wyprodukowanych w Polsce, miałoby pojawić się na naszych drogach. Powołana do realizacji zadania spółka ElektroMobility Poland niedawno przedstawiła rachunek.

Design samochodu kosztował 4,1 mln zł, a "zdobycie kluczowych kompetencji" 2,4 mln. Opracowanie "biznesowego planu wdrożenia" produkcji 2,1 mln zł, tyle samo kosztował też "techniczny plan wdrożenia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESvAzxK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
1234
10 miesięcy temu
Więcej kasy do Torunia, tam rozwiązują większe problemy niż elektromobilność.
kaja
rok temu
ale to chyba w polsce miało być wyprodukowanych milion samochodów
maurycy
2 lata temu
To wg mnie po prostu kwestia przeliczenia. Zamiast miliona powinni raczej pomysleć o bardziej "ostrożnych" cyferkach i nie byłoby problemu. Bo w tej chwili zamiast sie cieszyć ze w ogole cokolwiek "urosło" plus do tego ciągle poszerzająca się mapa stacji ładowania greenway'a - my tylko widzimy, ze jeszcze tak daleko do tego miliona...
bESvAzxL
pam
2 lata temu
Pan Kryzys już się zbliża, już puka do mych drzwi.
nerot
2 lata temu
Nie da się patrzeć na fałszywe zakłamane geby.
...
Następna strona