Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Milion aut elektrycznych. Na razie jest 6,3 tysiąca

Do 2025 r. na polskich drogach będzie milion aut elektrycznych - tak trzy lata temu obiecywał Mateusz Morawiecki. Dobrze, że jest jeszcze trochę czasu, bo pod koniec lipca po polskich drogach jeździło 6 330 samochodów z napędem elektrycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Dominik Gajda)

Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, przez pierwsze siedem miesięcy 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 2 074 całkowicie elektryczne samochody osobowe oraz hybrydy typu plug-in, czyli o 86 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Tak wynika z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Jeśli chodzi o elektryczne pojazdy ciężarowe i dostawcze, to na koniec lipca br. było ich 362 szt., elektrycznych skuterów i motocykli 5 199 sztuk, a autobusów elektrycznych - 206 szt.

– Park pojazdów elektrycznych w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc, jednak liczby wciąż pozostają niskie - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA. - Kluczowe pozostaje jak najszybsze uruchomienie systemu wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, jednak konieczne jest także wdrożenie zmian w projektowanych regulacjach prawnych, korespondujących z uwarunkowaniami rynkowymi. Dopłaty w przypadku osób fizycznych powinny odnosić się do pojazdów o większej wartości niż przewiduje to projekt rozporządzenia Ministra Energii. W przeciwnym wypadku wsparcie nie obejmie najpopularniejszych modeli w Europie, a rynek nie będzie miał szansy na szybki rozwój – dodaje.

Zobacz też: Milion samochodów elektrycznych w Polsce w 2025 roku. "Trudny temat do realizacji"

Na koniec czerwca br. w Polsce funkcjonowało 785 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1 457 punktów). 33 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Już prawie trzy lata trwa przekuwanie obietnicy Mateusza Morawieckiego w rzeczywistość. Brzmi ona tak: w 2025 roku milion samochodów elektrycznych, wyprodukowanych w Polsce, miałoby pojawić się na naszych drogach. Powołana do realizacji zadania spółka ElektroMobility Poland niedawno przedstawiła rachunek.

Design samochodu kosztował 4,1 mln zł, a "zdobycie kluczowych kompetencji" 2,4 mln. Opracowanie "biznesowego planu wdrożenia" produkcji 2,1 mln zł, tyle samo kosztował też "techniczny plan wdrożenia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-08-2019

ewazrA jaki to problem dopisać do tego trzy zera na pasku Wiadomości TVP?

21-08-2019

xxxJa już tego pa,,,,na słuchać nie mogę - żenada

21-08-2019

HindusPinokio też miał długi nos i też kłamał

Rozwiń komentarze (49)