Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
odszkodowania
26.09.2020 10:16

Miliony za współpracę z dyktaturą. Volkswagen wypłaci odszkodowania

36 mln reali brazylijskich, czyli w przeliczeniu 6,5 mln dolarów. Dokładnie tyle niemiecki koncern Volkswagen ma wypłacić ofiarom prześladowań dyktatury wojskowej w Brazylii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Volkswagen współpracował z wojskową dyktaturą.

Brazylijska dyktatura wojskowa działała w latach 1964-1985. Rządowa komisja badająca nadużycia w czasach dyktatury potwierdziła, że niektóre firmy, w tym Volkswagen, potajemnie pomagały wojsku.

Na czym polegała ta współpraca? Straż przemysłowa fabryki w Sao Paulo działała jak tajna służba, która szpiegowała własnych pracowników. Ponadto, spółka przymykała oczy na aresztowania osób, mając świadomość tego, że będą one torturowane. Co gorsza, o wszystkim wiedziała niemiecka centrala.

Martin Winterkorn.
Dieselgate. Były szef VW oskarżony o spisek

W ramach zadośćuczynienia, Volkswagen zgodził się wypłacić 16,8 mln reali stowarzyszeniu byłych pracowników firmy i pozostającym przy życiu pracownikom. Pozostała część pieniędzy zostanie przeznaczona na różne inicjatywy związane z prawami człowieka.

Uugoda kończy trzy postępowania w sprawie pozwów zbiorowych wniesionych przez byłych pracowników koncernu w 2015 r.

Władze VW chcą przenieść produkcję tańszych modeli aut dostawczych do Polski
Motoryzacja. Volkswagen liczy koszty i przenosi produkcję do Polski

Niemieckie media komentują, że jest to pierwszy rzypadek, gdy firma z Niemiec przyjmuje odpowiedzialność za łamanie praw człowieka wobec własnych pracowników w czasach po upadku nazizmu.

Kraśnik chce być wolny od 5G. Prezes UKE komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2020

gryf Powinniśmy głośno wymieniać wszystkie firmy niemiecki które współpracowały i zarabiały z innym dyktatorem adolfem hitlerem / długo byłoby … Czytaj całość

26-09-2020

qwardianTrabant, Moskwicz i Syrenka nie wypłaciły odszkodowań, bo padły jak cały komunistyczny szmelc. Podziękujmy Volkswagenowi, że ratował świat przed … Czytaj całość

26-09-2020

MisioByło jeszcze wiele innych firm, które wspierały totalitarne rządy ... ale nie wiem czy jesteśmy w stanie to prawidłowo ocenić. Co zrobić z firmami, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)