Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Minister finansów: "Prognozy MFW bardziej optymistyczne od naszych"

3
Podziel się:

Jak ocenia minister Tadeusz Kościński, prognozy deficytu sektora finansów publicznych, które przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy, są bardziej optymistyczne od polskich i zakładają niższą recesję.

Minister finansów: "Prognozy MFW bardziej optymistyczne od naszych"
Minister finansów o prognozach MFW. (Ministerstwo Finansów)

Według prognozy opublikowanej w środę przez MFW, zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce w latach 2020, 2021 i 2022 wyniesie odpowiednio 10,5 proc. 4,3 proc. i 3,2 proc. PKB.

W projekcie ustawy budżetowej, nad którym obecnie pracuje Sejm, oszacowano deficyt na poziomie ok. 12 proc. PKB w 2020 r. i ok. 6 proc. w 2021 r.

"Różnice w prognozie wynikają zarówno z odmiennych założeń makroekonomicznych, jak i ostrożnego, ze względu na dużą niepewność, podejścia do prognoz fiskalnych. Prognoza MFW odnośnie do deficytu oparta jest na założeniu niższej recesji w 2020 r. i szybszym odbiciu PKB w 2021 r. Założona przez MFW ścieżka zakłada spadek PKB w 2020 r na poziomie 3,6 proc. i wzrost 4,6 proc. w 2021 r., podczas gdy w projekcie ustawy budżetowej przyjęto ostrożnie spadek PKB o 4,6 proc. w 2020 r. i wzrost o 4 proc. w 2021 r. - powiedział Tadeusz Kościński.

Zobacz także: Deficyt budżetu. "Czekamy na pieniądze na UE, aby uruchomić inwestycje"

Minister zapewnił, że prognozy międzynarodowych instytucji są przyjmowane z uwagą i stanowią "źródło cennych informacji o tym, jak nasze działania postrzega rynek".

W środę MFW opublikował cykliczny raport Fiscal Monitor, w którym zrewidował prognozę polskich finansów.

Zgodnie z nią w 2020 r. fundusz spodziewa się deficytu w wysokości 10,5 proc. PKB wobec minus 6,7 proc. szacowanych w kwietniu, a na 2021 r. prognozuje saldo gg na poziomie minus 4,3 proc. PKB wobec minus 3,5 proc. poprzednio. Raport nie zawiera uzasadnienia dla prognoz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
200mld-
4 lata temu
i znów sukces...szok.....cenowy też...
pam
4 lata temu
Wróżenie z fusów.
żartowniś
4 lata temu
Jakie prognozy człowieku,,przecież poradziliśmy sobie najlepiej......................inni mogą się od nas uczyć!!