Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Minister Moskwa uderza w NIK ws. kontroli w PKN Orlen. "Nie powinna się tam pojawiać"

107
Podziel się:

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odniosła się do działań Najwyższej Izby Kontroli w kontekście działalności PKN Orlen. Jak podkreśliła, płocki koncern nie jest spółką należącą w całości do Skarbu Państwa, więc podjęcie kontroli przez NIK w jego przypadku jest nieuzasadnione. - W naszym resorcie jesteśmy angażowani w niezliczone kontrole NIK. Wolałabym, żeby moi urzędnicy zajmowali się ustawami - stwierdziła Moskwa.

Minister Moskwa uderza w NIK ws. kontroli w PKN Orlen. "Nie powinna się tam pojawiać"
Minister klimatu Anna Moskwa skomentowała działania NIK w kontekście fuzji Lotosu z Orlenem (East News, Jacek Dominski, Piotr Mecik)

Na początku stycznia Radio Zet poinformowało, że PKN Orlen i Fundacja Orlen odmawiają podjęcia czynności kontrolnych przez Najwyższą Izbę Kontroli. Prezes NIK Marian Banaś powiadomił o tym marszałek Sejmu. W piśmie skierowanym do Elżbiety Witek Banaś wskazał m.in., że kontrolerzy są zastraszani przez koncern doniesieniami do prokuratury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NIK interweniuje ws. Orlenu. Inspektorzy bezradni. "Taki stan państwa"

Minister Moskwa o działaniach NIK: wolałabym, żeby moi urzędnicy zajmowali się ustawami

W odpowiedzi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że nie ma podstawy prawnej do podjęcia kontroli przez NIK w Orlenie. - Chciałbym, żeby NIK nie łamała prawa. Mam cztery opinie kancelarii, które mają wysoką renomę, że NIK ma kontrolować środki publiczne - powiedział Obajtek na antenie TVP Info.

O to, czy koncern powinien obawiać się działań izby, została zapytana minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak mówiła w Radio Zet, jej zdaniem Orlen nie boi się kontroli. - Tylko że NIK nie do końca powinna się tam pojawiać. To są opinie dosyć powszechne wewnątrz Orlenu. Nie jest to spółka Skarbu Państwa - zwróciła uwagę szefowa MKiŚ.

Moskwa wskazała też na aktywność kierowanej przez Mariana Banasia izby w kontekście prac jej resortu. - NIK wykonuje wiele kontroli dotyczących fuzji (Orlenu z Lotosem - red.). W naszym resorcie jesteśmy angażowani w niezliczone kontrole. Padają te same pytania, również w okresie wojny i kryzysu. Wolałabym, żeby moi urzędnicy zajmowali się ustawami, a nie po raz piąty tym samym tematem kontroli - zaznaczyła.

Według Radia Zet prowadzona przez NIK kontrola w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczy bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym, oraz fuzji PKN Orlen z Lotosem i PGNiG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
Babcia
4 miesiące temu
Chyba Moskwie się coś popieprzyło dorwali się do tego co jeszcze w Polsce zostało i boją się kontroli NIK
majk
4 miesiące temu
Jak to nie, jest % udzilu skarbu panstwa (czyli naszych podatkow!) czy nie!? Now iec wlasnie, NIK moze i POWINIEN kontrolowac te WAL jakie tam robia na lewo i prawo. Co za gnoje, juz wprost pluja ludziom w twarz. Orlen jest w 20% anstwowoy, lotos byl w 100%! Kradna co tylko moga a ludzie bieduja.
zgrzyt
4 miesiące temu
zastanawia mnie dlaczego taka Moskwa po dojściu do rządu zatraciła czlowieczeństwo ? nagle okazuje się że nie ma u nich ludzkich uczuć nie wspomnę o rozumie
Polak
4 miesiące temu
Towarzyszka Moskwa chce, by jak w Rosji wszystko co państwowe można było kraść bez kontroli.
Heniu
4 miesiące temu
Jest wręcz odwrotnie, to nie udział prywatny wyklucza lub nie poprawność kontroli a wręcz nakazuje gdy państwo wykupi choćby nawet jedną akcje w prywatnym biznesie..
...
Następna strona