Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Obajtek o kontroli NIK: nie ma do tego podstawy prawnej

406
Podziel się:

- Chciałbym, żeby NIK nie łamał prawa - powiedział Daniel Obajtek o ewentualnej kontroli w PKN Orlen. Prezes Orlenu dodał w rozmowie z TVP Info, że nie ma ku temu "żadnej podstawy prawnej".

Obajtek o kontroli NIK: nie ma do tego podstawy prawnej
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, nie zgadza się na kontrolę NIK (PAP, Albert Zawada)

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2023 r. przywrócono 23-proc. stawkę podatku VAT i podniesiono akcyzę na paliwa. Mimo to ceny na stacjach paliw nie wzrosły. Ponadto w ostatnim dniu ubiegłego roku PKN Orlen znacząco obniżył ceny hurtowe. Między 31 grudnia a 1 stycznia spadły o 14 proc. Pojawiły się zarzuty, że państwowy koncern sztucznie zawyżał ceny w ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach, po to, by mieć "bufor" do wyrównania skutków planowanej podwyżki VAT.

Z tego powodu do NIK złożono zawiadomienia, żeby Izba przeprowadziła w tej sprawie kontrolę. Do tych informacji odniósł się Daniel Obajtek.

- Chciałbym, żeby NIK nie łamał prawa. Mam cztery opinie kancelarii, które mają wysoką renomę, że NIK ma kontrolować środki publiczne. [...] Nie ma żadnej podstawy prawnej i takie opinie prawne mamy, żeby NIK miał nas kontrolować - powiedział Obajtek na antenie TVP Info. - Jeżeli Skarb Państwa kupiłby w Shellu jedną akcję, to też pan Banaś wszedłby do Shella, żeby go skontrolować? Skarb Państwa zgodnie z Kodeksem spółek ma te same prawa, co akcjonariusz. Wpuszczając NIK, złamałbym prawo. Ja złamałbym to prawo, mając te opinie.

Orlen odmawia NIK

PKN Orlen i Fundacja Orlen odmówili podjęcia czynności kontrolnych przez Najwyższą Izbę Kontroli - informowało Radio Zet. Prezes NIK Marian Banaś powiadomił o tym marszałek Sejmu. W piśmie skierowanym do Elżbiety Witek Banaś wskazuje m.in., że kontrolerzy są zastraszani przez koncern doniesieniami do prokuratury.

Radio dodało, że kontrolerzy NIK nie mają dostępu do umów zawartych przez PKN Orlen z nabywcami Grupy Lotos, czyli spółkami Aramco Overseas Company, MOL, Unimot oraz dokumentacji źródłowej zleconej zewnętrznym doradcom.

UOKiK interwencji nie wyklucza

W tej sprawie wypowiedział się również UOKiK. W komentarzu przesłanym kilka dni temu money.pl podkreślono, że Urząd "przygląda się działaniom PKN Orlen w sprawie cen paliw, nie wyklucza się interwencji".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(406)
Lech
4 miesiące temu
Większy od Prezesa..
Lech
4 miesiące temu
Nie wiemy ile zarabia i ile nakradli bo nie wpuszcza żadnej kontroli nawet z NIKu i ma parasol.
ktoś
4 miesiące temu
Jeśli Obajtek nie miałby nic na sumieniu to wpuściłby kontrolę bez problemu. A tak coś chyba jednak za uszami musi mieć.
Nils
5 miesięcy temu
Nie da się na tego gościa patrzeć , kolejny człowiek z nikąd obsadzony przez układ
Agon
5 miesięcy temu
PiS nie będzie chronił tego oligarchy w nieskończoność. Przyszłość pana Obajtka jest za kratkami.
...
Następna strona