Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister rolnictwa: "Koronawirus przeorze wszystko, również system zabezpieczenia społecznego"

KRUS jest potrzebny i nie wolno go likwidować, ale w przyszłości rolnicy muszą zastanowić się, czy składki nie powinny być wyższe. Bo niskie składki to niskie zasiłki i świadczenia - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Jan Krzysztof Ardanowski od kilku dni przebywa na kwarantannie, a ponad 80 proc. pracowników ministerstwa wykonuje obowiązki zdalnie (Fot: Jan Bielecki/East News)

W przeprowadzonym zdalnie wywiadzie zapytany został przez Roberta Mazurka z RMF FM o to, jak ma sobie poradzić rolnik niezdolny do pracy z powodu koronawirusa, który może liczyć na zasiłek nie przekraczający 15 zł dziennie.

Ardanowski przyznał, że to "żenująco mało", ale to i tak o 50 proc. więcej niż zasiłek przyznawany w "zwyczajnych" okolicznościach. Wskazał, że winę za ten stan rzeczy ponoszą poprzednicy z PO.

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Ogłaszamy stan epidemii"

- Na tyle tylko pozwala wydolność Funduszu - powiedział minister i wyjaśnił, że przy wysokości obecnie płaconych przez rolników składek po prostu nie da się podnieść zasiłków.

Aby zapewnić wyższe świadczenia w przyszłości, konieczne będzie podniesienie składek.

- W mediach padła propozycja działacza chłopskiego, by wypłacać po 50 zł dziennie. Też mało, ale już to by wymagało podniesienia składki na KRUS o prawie 100 zł miesięcznie - z 42 na sto czterdzieści parę złotych. Ten wirus przeorze wszystko, również systemy zabezpieczenia społecznego i rolnicy będą musieli zdecydować, czy chcą płacić wyższe składki, a może jakoś inaczej różnicować ich wysokość w zależności od wielkości gospodarstwa - powiedział minister.

Gigantyczne nagrody i premie w resorcie rolnictwa
177 mln zł na nagrody i premie. Hojny minister rolnictwa

Zaprzeczył jednak, by ewentualne podniesienie składek miało być przyczynkiem do zniesienia KRUS w taki sposób, jak to przed laty proponowała Platforma Obywatelska. "KRUS jest potrzebny" – zapewnił.

Przypomniał, że rolnicy będą zwolnieni z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

MarkPowinni dawno zaorać Krus. Składka przedsiębiorcy za miesiąc wynosi 1431.38 ,a rolnika 42.00 .mało tego w tym jest składka zdrowotna przedsiębiorca … Czytaj całość

24-03-2020

jonaszA jak rolnik ma 200-300 hektarów i dopłaty unijne to ile powinien płacić , brak vat , dopłaty od państwa.... i sie bawią co 2 lata nowy samochód

24-03-2020

55po co robic kombinacje alpejskie, wystarczy zlikwidowac krus, wszystkich przenisc do zus na jednakowych warunkach,automatycznie zlikwiduje sie biede … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (499)