Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Minister zdrowia ogłosił "fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa"

47
Podziel się:

Ponad 3 mld zł chce w najbliższych latach przeznaczyć Ministerstwo Zdrowia na pomoc dla szpitali znajdujących się w najgorszej sytuacji. Adam Niedzielski przedstawił w czwartek założenia reformy polskiego szpitalnictwa. Szykuje się sporo zmian.

Minister zdrowia ogłosił "fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa"
W najbliższych latach Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć na wsparcie szpitali ponad 3 mld zł (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

- Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień zapisze się w historii szpitalnictwa w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy fundamentalną reformę polskiego szpitalnictwa. Przedstawimy publicznie do konsultacji projekt ustawy, która — mam nadzieję — będzie swoistą konstytucją szpitalnictwa w Polsce, bo będzie na długie lata określała zasady funkcjonowania szpitalnictwa w Polsce, zasadę ich restrukturyzacji, zasady tego, jak szpitalnictwo w Polsce będzie modernizowane — podkreślił Niedzielski.

Podczas konferencji szef resortu zdrowia zwrócił także uwagę na kwestię jakości zarządzania szpitalami. - Będziemy chcieli sprofesjonalizować kadrę zarządzającą. Wprowadzimy wymóg egzaminu państwowego, aby zarządzać tak dużą i kompleksową jednostką, jak szpital. Tutaj nie można opierać się na intuicji, to musi być dobrze przygotowany menadżer — wyjaśnił Niedzielski.

Zobacz także: Dr Grzesiowski odpowiada ministrowi Niedzielskiemu. Wnioski są jednoznaczne

Reforma szpitali

Kolejnym elementem — jak wskazał minister zdrowia — jest kwestia zdefiniowana na nowo zasad funkcjonowania sieci.

To jest naturalna konsekwencja tego, że porządkując cały system szpitalnictwa, musimy także uporządkować zasady funkcjonowania sieci szpitali w Polsce

- podkreślił. Poinformował, że zmiany, które w tym zakresie zostaną dokonane, "będą przede wszystkim brały pod uwagę fakt, że będziemy wycofywali się stopniowo lub zmniejszali skalę finansowania ryczałtowego". Wyjaśnił, że "państwo polskie ma już środki na to, aby płacić za nadwykonania i realizowane kontrakty".

Ta siła finansowa państwa pozwala na wzięcie pełnej odpowiedzialności za wielkości kontraktowe

- dodał.

Agencja Rozwoju Szpitalnictwa

Według Niedzielskiego wiele do życzenia pozostawia również nadzór właścicielski prowadzony nad szpitalami. - Chcemy zaproponować rozwiązanie w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa, która będzie zajmować się dokładnie tym zagadnieniem. Będzie przede wszystkim dystrybuowała środki europejskie na modernizację szpitalnictwa, ale będzie również pomagała wszystkim szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, przeprowadzać proces restrukturyzacji — zapowiedział.

Chcemy, żeby był wyraźny ośrodek odpowiedzialności za finansowe aspekty czy kondycję szpitalnictwa w Polsce. Tak, jak mamy koordynatora w postaci Ministerstwa Zdrowia, tak jak mamy płatnika w postaci Narodowego Funduszu Zdrowia, tak będzie ośrodek nadzoru właścicielskiego w postaci Agencji Rozwoju Szpitalnictwa

- wyjaśnił Niedzielski.

Miliardy na oddłużenie szpitali

Wiceszef MZ Sławomir Gadomski powiedział podczas konferencji prasowej, że kwota, która ma być przeznaczona w najbliższych latach na wsparcie sektora szpitalnego, częściowe jego oddłużenie, to w perspektywie 5-letniej ponad 3 mld złotych. - W takiej najbliższej, czyli 3-letniej - 2,5 mld zł, a w całym cyklu życia ustawy zakładamy w takich dwóch dużych iteracjach środki przekraczające 4,5 mld zł — powiedział Gadomski.

Zaznaczył, że to "środki, których na pewno żaden szpital nie dostanie za darmo". - To środki, które rzeczywiście będą wymagały ogromnej pracy związanej z działaniami naprawczymi, z działaniami optymalizującymi i w zakresie struktury funkcjonowania tego podmiotu, w zakresie wynagrodzeń, w zakresie kształtowania różnych grup kosztów — wskazał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
A Q Q
2 lata temu
Nie wiem czemu przypomina mi się fragment "Pana Tadeusza" autorstwa Andrzeja Waligórskiego: "o, roku ów! kto Cię widział na Litwie i Rusi, wiedział, że ten burdel źle się skończyć musi..."
Luki83
2 lata temu
Niedzielski Duda i Morawiecki największe kanalie tego narodu od lat 80... 3mld zł No ale łaska.. Na kościół i jego propagandę wraz z ryzykiem dajecie 300mld zł rocznie dane z neta nie kłamią... Szpitalnictwo... Już dawno je zniszczyliście a te lekarzyny teraz leczą zdalnie a chory musi siedzieć w domu tak wygląda służba zdrowia w Polsce. Zamykaliscie i likwidował iście oddziały szpitalne w całym kraju aby ograniczyć kasę i mieć więcej na swoje kradzieże teraz mówicie o reformie! Reforma to będzie wtedy kiedy wy już będziecie siedzieć a chodź połowa kasy ktoemra ukradliście wróci spowrotem do obywateli
proszęopomoc ...
2 lata temu
.. ... gdyby nie sytacja w jakiej się znalazłam nie napisałabym tutaj ...jednak już nie wiem co....robić .. nie mam wyjscia.... dlatego prosze ludzi dobrego serca jakakolwiek pomoc.. mam na imię Marzena Winiarska , Mieszkam w Chełmnie ...na codzień pracuje i uczęszczam do szkoły. .. mieszkam sama w starej kamienicy w mieszkaniu bez toalety, sprawnego ogrzewania i cieplej wody. Muszę ogrzewać mieszkanie farelkami na prąd co jest bardzo kosztowne i większość pieniędzy jakie mam idzie na rachunki za prąd. Dodatkowo spłacam zadłużenie mieszkania w którym mieszkam zrobione przez moją Matkę. Choruje na nadciśnienie i depresje. W listopadzie dotkliwie sie poparzylam ( brzuch) muszę teraz kupować maści by zredukować blizny które są spore....po zakupie leków i zapłaceniu rachunków czasami zostaje mi na miesiąc 150 zł na jedzenie a czasami nawet mniej... Obecnie mam jeszcze 20 zł do końca miesiąca.... Często są takie dni w których nie mam za co kupić jedzenia.. musze jakoś przeżyć oraz pokryć choć cześć rachunków by nie martwić się o to czy będę mieć za co jeść.... Jestem na skraju załamania nerwowego,.. nie mam kogo nawet prosić o pomoc....czuje się osamotniona z tym wszystkim.... błagam ludzi dobrego serca o jakakolwiek pomoc bym mogła choiaż na chwile odbić się od dna i zauważyć sens w swoim życiu... Dziękuje za kazda okazana pomoc.. 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 życze wszystkim Dobrej Piątkowej Nocy , Marzena .. ..
qitek
2 lata temu
Umoczy 3 mld podatników w pomoc dla najgorzej zarządzanych przez kolesiów szpitali.
Kto o nas dba...
2 lata temu
3 miliardy / 5 lat na poprawę bytu szpitali, a dla TVPiS 2 miliardy+ / rok
...
Następna strona