Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

3 mld zł na oddłużenie szpitali. Nowy plan rządu

21
Podziel się:

3 mld zł na oddłużenie szpitali - tyle będzie bezzwrotnych pieniędzy dla placówek w najgorszej sytuacji - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

3 mld zł na oddłużenie szpitali. Nowy plan rządu
Rząd przeznaczy 3 mld zł na oddłużenie szpitali znajdujących się w najgorszej sytuacji (Google Maps)

Na czwartek resort zdrowia zapowiedział przedstawienie koncepcji zmian w systemie leczenia. Na ten temat pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Z informacji, do których dotarł dziennik wynika, że rząd przeznaczy 3 mld zł na oddłużenie szpitali znajdujących się w najgorszej sytuacji.

Jak pisze "DGP", to kwota o kilkaset milionów wyższa, niż wynosi obecne zadłużenie wymagalne – czyli dług, który szpitale powinny oddać tu i teraz. Obecny, jak wynika z danych MZ przytoczonych przez dziennik, jest na poziomie 2,3 mld zł.

Plan restrukturyzacji

"Jednak szpitale nie będą miały umarzanych zobowiązań tak po prostu, tylko będą musiały spełnić określone wymagania, wprowadzić plan restrukturyzacji" – powiedział "DGP" wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Zobacz także: Prof. Wojciech Maksymowicz o czwartej fali. Kreśli czarny scenariusz

Z informacji gazety wynika, że pierwszym krokiem ma być podzielenie szpitali na cztery kategorie – od A do D.

"O tym, jaką literkę alfabetu otrzyma placówka, decydować będzie wysokość zobowiązań, rentowność, a także wskaźnik mówiący o płynności finansowej. Kategoria D ma otrzymać wsparcie doradców oraz finansowe, mające pomóc wyjść z kryzysu" - podaje "DGP".

Wzmocnienie dla szpitali wysokospecjalistycznych

Z kolei kwota ok. 3,5 mld zł ma być przeznaczona na przekształcenie części placówek tak, aby oferować np. opiekę długoterminową, do której dostęp jest obecnie ograniczony. "DGP" podaje również, że wzmocnione mają zostać wysokospecjalistyczne szpitale, które mają przejąć profesjonalną opiekę nad tymi chorymi, którzy wymagają bardziej specjalistycznej opieki.

Według autorów zmian, system ma być lepiej dopasowany do struktury demograficznej i rzeczywistych potrzeb zdrowotnych.

Jak podaje dziennik, resort zdrowia chciałby, żeby ustawa umożliwiająca wprowadzenie tych zmian była przyjęta w pierwszym półroczu. Miałyby wejść w życie w 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Gość
2 lata temu
"""3 mld zł na oddłużenie szpitali. """" -------- Czy to wystarczy na ogrzewanie szpitali ?
Krool
2 lata temu
Chcesz szybko do szpitala to odwiedźlekarza w jego prywatnym gabinecie.wszyscy o tym wiedzą ale ręka rękę myje i będzie mylą w tym szambie .pozdrowienia
TET
2 lata temu
CZY WY WIECIE ILE wplątywać Z OPŁAT SKŁADKI ZDROWOTNEJ 46 MLD. ZŁ. GDZIE TE PIENIĄDZE ZŁODZIEJE.
dziadek
2 lata temu
szpitalami, tak jak na "zachodzie", powinni zarządzać specjaliści od zarządzania a nie lekarze, dla nich koszty działalności nigdy się nie liczyły i nie liczą, przecież oni mają "misję" ...... który to już raz "oddłużamy" szpitale, są jak kopalnie węgla trwale nierentowne .....
acdc
2 lata temu
Warto postawić pytanie. Po co tyle szpitali jak brak lekarzy i personelu?
...
Następna strona