Notowania

Przejdź na

Szpitale toną w długach. Samorządy odetchnęły z ulgą po wyroku TK: nie muszą ich spłacać

15 mld zł – tyle szacunkowo wynoszą długi polskich szpitali. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie można nakładać na samorządy odpowiedzialności za straty podmiotów leczniczych, miasta odetchnęły z ulgą. Teraz samorządowcy czekają na nowe przepisy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Struzik - Twitter)
W Senacie odbyła się dyskusja poświęcona finansowaniu służby zdrowia w kontekście zeszłorocznego orzeczenia TK (Fot: -)

W listopadzie zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny wydał korzystny dla samorządów wyrok. Orzekł, że oczekiwanie od samorządów, by pokrywały straty szpitali, jest niezgodne z Konstytucją. To oznacza, że Sejm musi zmienić przepisy, na co ma 18 miesięcy od dnia wyroku - informuje serwis "Portal Samorządowy".

Właśnie o finansowaniu służby zdrowia w kontekście tego orzeczenia TK debatowali w Senacie parlamentarzyści, samorządowcy i pracownicy nauki.

szpital
Polskie szpitale toną w długach. Nieoficjalnie: to 13,7 mld zł

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny stanął nie tylko po stronie prawa, ale przede wszystkim pacjentów.

Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

- Właśnie ich najbardziej dotyka niedofinansowanie służby zdrowia. Długie kolejki i brak dostępu do specjalistów to tylko niektóre ze skutków ubocznych obecnie funkcjonujących przepisów. Jeśli szpital ma stratę, a władze województwa chcą uniknąć jego likwidacji, muszą pokrywać tę stratę. A zatem wyręczać NFZ, który przekazuje szpitalom niewystarczające na funkcjonowanie środki, co w rezultacie generuje straty – powiedział Struzik.

Z kolei Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, zwrócił uwagę, że samo zniesienie niekonstytucyjnych zapisów ustawy nie pomoże. Jego zdaniem, konieczna jest kompletna naprawa polskiego systemu służby zdrowia. Zaproponował, aby posiłkować się rozwiązaniami stosowanymi np. w Danii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

- Obecnie ludzie jeżdżą za granicę, aby zapisać się do innego systemu ochrony zdrowia. Utrzymywanie obecnego statusu quo doprowadzi do zapaści. Bez pomysłu na służbę zdrowia, już za 10 lat będziemy mieli o połowę mniej szpitali czy oddziałów szpitalnych. W tych, które zostaną nie będzie miał kto pracować, bo rezydenci wyjadą do innych krajów - mówi Tomasz Grodzki - Służba zdrowia i edukacja to filary nowoczesnego państwa i są one w rękach samorządów. Państwo powinno je w tych działaniach wspierać a nie rzucać kłody pod nogi – dodał marszałek.

Kontrola NIK-u wykazała, że sytuacja finansowa szpitali z roku na rok jest coraz gorsza
NIK: sieć szpitali nie uleczyła sytuacji placówek. Ich długi wciąż rosną

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2020

Eli15 mld długu mają w sumie WSZYSTKIE szpitale w Polsce a tu 2 mld idzie na TVPiS.

17-02-2020

apudlewacy to teraz TK jest dobry? dotad był zły....zdecydujcie się!

17-02-2020

KmicicNa szpitale brak pieniędzy ale na pisowską propagandę jest kasa, Narodzie widzisz co ta władza wyrabia i popierasz to ?

Rozwiń komentarze (24)