Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Szpitale toną w długach. Samorządy odetchnęły z ulgą po wyroku TK: nie muszą ich spłacać

24
Podziel się:

15 mld zł – tyle szacunkowo wynoszą długi polskich szpitali. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie można nakładać na samorządy odpowiedzialności za straty podmiotów leczniczych, miasta odetchnęły z ulgą. Teraz samorządowcy czekają na nowe przepisy.

W Senacie odbyła się dyskusja poświęcona finansowaniu służby zdrowia w kontekście zeszłorocznego orzeczenia TK
W Senacie odbyła się dyskusja poświęcona finansowaniu służby zdrowia w kontekście zeszłorocznego orzeczenia TK (Adam Struzik - Twitter, -)

W listopadzie zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny wydał korzystny dla samorządów wyrok. Orzekł, że oczekiwanie od samorządów, by pokrywały straty szpitali, jest niezgodne z Konstytucją. To oznacza, że Sejm musi zmienić przepisy, na co ma 18 miesięcy od dnia wyroku - informuje serwis "Portal Samorządowy".

Właśnie o finansowaniu służby zdrowia w kontekście tego orzeczenia TK debatowali w Senacie parlamentarzyści, samorządowcy i pracownicy nauki.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wyraził przekonanie, że Trybunał Konstytucyjny stanął nie tylko po stronie prawa, ale przede wszystkim pacjentów.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

- Właśnie ich najbardziej dotyka niedofinansowanie służby zdrowia. Długie kolejki i brak dostępu do specjalistów to tylko niektóre ze skutków ubocznych obecnie funkcjonujących przepisów. Jeśli szpital ma stratę, a władze województwa chcą uniknąć jego likwidacji, muszą pokrywać tę stratę. A zatem wyręczać NFZ, który przekazuje szpitalom niewystarczające na funkcjonowanie środki, co w rezultacie generuje straty – powiedział Struzik.

Z kolei Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, zwrócił uwagę, że samo zniesienie niekonstytucyjnych zapisów ustawy nie pomoże. Jego zdaniem, konieczna jest kompletna naprawa polskiego systemu służby zdrowia. Zaproponował, aby posiłkować się rozwiązaniami stosowanymi np. w Danii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

- Obecnie ludzie jeżdżą za granicę, aby zapisać się do innego systemu ochrony zdrowia. Utrzymywanie obecnego statusu quo doprowadzi do zapaści. Bez pomysłu na służbę zdrowia, już za 10 lat będziemy mieli o połowę mniej szpitali czy oddziałów szpitalnych. W tych, które zostaną nie będzie miał kto pracować, bo rezydenci wyjadą do innych krajów - mówi Tomasz Grodzki - Służba zdrowia i edukacja to filary nowoczesnego państwa i są one w rękach samorządów. Państwo powinno je w tych działaniach wspierać a nie rzucać kłody pod nogi – dodał marszałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
mmm
4 lata temu
Program naprawczy w Grudziądzu na szpital polega na tym że zwiększają opłaty na wszystkim począwszy od biletów MZK do gruntów . Szal uja tu się dzieje u nas. Niech zaczną od siebie rządzący a nie od biednych ludzi którzy wiążą ledwo co koniec z koncem
Bratek1
4 lata temu
Szpitale toną w długach byle TVP nie zatonęło.
logiczny
4 lata temu
Szpitale w długach? To nic trzeba dać po 2500 zł policjantowi bo pały nie pobierze od dyżurnego i na emeryturę odejdzie a jak dostanie to zostanie do naliczenia podwyżki i wtedy odejdzie bo emeryturę ma obliczaną z ostatniej pensji + nagroda roczna, nagrody i dodatki;)))Dopiero Brudziński dał 1500 i już mało. To się u uprzywilejowanych nigdy nie kończy!
OTUjA
4 lata temu
A co zrobił Pan Arłukowicz. Trzeba zacząć od siebie może wnioskodawcy obniżą soje diety i przeznaczą na ten cel. Jak lekarz zarabia tak w 2015 prawie 0.5 miliona zł to może się podzielić z chorymi Pan Tomasz G.
fred
4 lata temu
Sorki, ale M jak miłość i inne arcydzieła TVP są ważniejsze. Poza tym niedługo wybory Jacek musi troszkę kasy wydać na Dudę
...
Następna strona