Notowania

Minister zdrowia zaprasza rezydentów. Mają rozmawiać o realizacji porozumienia

Spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL zostało zaplanowane na 17 stycznia. Rząd chce rozmawiać o ustaleniach sprzed roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rząd chce rozmawiać z lekarzami o ustaleniach sprzed roku. (Fot: Jan Bielecki/East News)

Nieco ponad rok temu lekarze rezydenci domagali się zwiększenia nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. Zawarli też porozumienie z resortem zdrowia, jednak już w maju 2018 roku ponownie protestowali. Jak podkreślali, rząd nie wywiązywał się z ustaleń i próbuje ich oszukać stosując rozmaite kruczki prawne.

W czerwcu i lipcu 2019 rezydenci rozpoczęli ogólnopolskie akcje protestacyjne. Mimo roboczych spotkań z resortem nie udało się dojść do porozumienia. Teraz Ministerstwo Zdrowia znów chce się spotkać z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL.

Lekarze chcą lepszej jakości służby zdrowia w naszym kraju.
Protest lekarzy. Wielka manifestacja w Warszawie

"Mając na uwadze ustalenia zawarte w Porozumieniu z dnia 8 lutego 2018 r., uprzejmie zapraszam przedstawicieli Porozumienia Rezydentów OZZL na spotkanie, które odbędzie się 17 stycznia br. o godzinie 13.00 w Sali Kolegialnej w Ministerstwie Zdrowia przy ulicy Miodowej 15" - napisał Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w resorcie zdrowia.

Są wściekli na PiS, bo czują się oszukani. Zapowiadają protesty

Jak pisze wiceminister, spotkanie ma być realizacją zapisów porozumienia, zgodnie z którymi jego strony w styczniu 2020 r. mają dokonać oceny wypełnienia postanowień w nim zawartych oraz podjąć rozmowy na temat możliwych dalszych działań w obszarach objętych porozumieniem.

Miejsc dla rezydentów jest za mało, mówią lekarze. Ale to tylko część problemu.
Zaledwie 1,9 tys. miejsc dla rezydentów na cały kraj. "Trzeba odwrócić system do góry nogami"

"Niniejsze zaproszenie przekazuję również do wiadomości Przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz – z uwagi na fakt, że przedstawiciel samorządu lekarskiego sygnował wspomniane Porozumienie w charakterze obserwatora – Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej" - poinformował wiceminister Cieszyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2020

HihiPokażą im jak można w ramach urlopu bezpłatnego i wolontariatu zarobić 400 tysięcy złotych.

03-01-2020

Kompleks inteligencki GNOMA...Pokaż młodu lekarzu co masz w garażu-a racja przecież ty tam mieszkasz i miejsca na żadne toczydełko nie masz....

03-01-2020

Jolahaha! Zrobią ich na szaro jak nauczycieli z "S". Z piSem nie ma co się dogadywać .

Rozwiń komentarze (15)