Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ministerstwo odkrywa w końcu karty. Pokazuje listę firm importujących zboże z Ukrainy

22
Podziel się:

Resort rolnictwa opublikował we wtorek, 28 listopada na swojej stronie listę firm importujących zboże z Ukrainy. Lista liczy 62 strony, są tam podane nazwy firm, bez żadnych szczegółowych informacji, chociażby dotyczących ilości importowanego zboża czy dat.

Ministerstwo odkrywa w końcu karty. Pokazuje listę firm importujących zboże z Ukrainy
W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego ministrem rolnictwa została Anna Gembicka (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Gdy Rosja zablokowała Ukrainie możliwości eksportu żywności przez Morze Czarne, Polska zaoferowała, że pomoże w wysłaniu zboża za granicę. Okazało się jednak, że ziarna - zamiast jechać dalej - zostały w naszym kraju i wypełniły polskie silosy.

Tony zboża z Ukrainy zalały w tym roku polski rynek, co boleśnie odczuli rolnicy. Ceny w skupach drastycznie spadły.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarna lista firm. Minister dał słowo, teraz się tłumaczy. "Czekam na koniec śledztwa"

- Jestem zwolennikiem publikacji list firm, które zarobiły na imporcie zboża z Ukrainy. To kwestia dni, kiedy te listy zostaną ogłoszone - obiecał w kwietniu na antenie RMF FM Robert Telus, który zastąpił w resorcie rolnictwa Henryka Kowalczyka.

We wrześniu zapytaliśmy ówczesnego ministra rolnictwa, dlaczego - mimo że to obiecywał - nie podał listy firm, które zarobiły na niekontrolowanym imporcie.

- Na listach, którymi dysponuję, są tylko firmy skontrolowane przez inspekcje, które mi podlegają. Nie powiem dokładnie, ale jest ich naprawdę dużo. Kilkaset. To są w zasadzie wszystkie firmy, które sprowadzają zboże do Polski. Nie znamy jednak listy firm, które kontrolowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) - mówił wówczas minister Robert Telus.

Ministerstwo Rolnictwa opublikowało 28 listopada na swojej stronie listę firm importujących zboże z Ukrainy. Lista liczy 62 strony, są tam podane nazwy firm, bez żadnych szczegółowych informacji, chociażby dotyczących ilości importowanego zboża czy dat.

Problem z ukraińskim zbożem

Embargo na import z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji zostało wprowadzone przez Komisję Europejską na początku maja. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. W połowie września Komisja Europejska zdecydowała jednak, że nie przedłuży embarga na import ukraińskiego zboża.

Problem z ukraińskim zbożem

Embargo na import z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji zostało wprowadzone przez Komisję Europejską na początku maja. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. W połowie tego miesiąca Komisja Europejska zdecydowała jednak, że nie przedłuży embarga na import ukraińskiego zboża. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Diablica
2 miesiące temu
Teraz się tłumaczy, a nie potrafi odpowiedzieć na pytanie redaktora.
W_W
4 miesiące temu
Tanie zboże to oczywista konkurencja dla rolników, ale czy szkodliwa dla konsumentów? - oto jest pytanie.
Gmina
5 miesięcy temu
Komentarz został usunięty, bo prawda zakazana. Nie było wulgarnych słów, mowy nienawiści, a jedynie pogląd niezgodny z linią 8 letniej władzy. Bravo „wolne media”
Krzysztof
5 miesięcy temu
Dalej mydlenie oczu Polakom. Jaki przepis, przepisy te firmy złamały. Pytanie powinno dotyczyć ,kto w Izbie Administracji Skarbowej dał zielone światło dla ,, zboże techniczne". Proste, teraz należy sprawdzić drogę zboża technicznego do młynów i do chlewików i będzie tzw . paragraf. Za te przekręty odpowiada osoba, która do tego dopuściła-Premier Mateusz Jakub Morawiecki
Eco
5 miesięcy temu
Jeśli można kupić banana z Afryki To dlaczego nie można kupić zboża od sąsiada tańszego widziałem rolnika co kupił szwedzką pompę ciepła a panele fotowoltaiczne chińskie A dlaczego nie kupił paneli fotowoltaicznych Polski i pompę ciepła Polską a domaga się żebyśmy kupowali jego zboże a nie ze wschodu
...
Następna strona