Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ministerstwo podsumowało deficyt za 2019 r. Finanse na minusie

74
Podziel się:

Deficyt budżetu państwa w 2019 roku wyniósł 13,7 miliarda złotych. Tak wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów, które przedstawiło w komunikacie.

Ministerstwo Finansów podało dane o deficycie za zeszły rok
Ministerstwo Finansów podało dane o deficycie za zeszły rok (PAP, Tomasz Gzell/PAP)

Deficyt budżetu państwa w 2019 r. wyniósł 13,7 mld zł – czytamy w poniedziałkowym komunikacie, który przytacza PAP. Zgodnie z ustawą budżetową na 2019 rok deficyt na dzień 31 grudnia miał nie przekraczać 28,5 miliarda złotych.

W minionych 12 miesiącach dochody budżetu państwa były wyższe o 20,5 miliarda złotych w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe o 18 miliardów złotych w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. Dokładniej zaś:
- dochody z podatku VAT były wyższe o około 5,9 miliarda złotych, czyli 3,4 procent rok do roku,

- dochody z podatku PIT były wyższe o około 5,9 miliarda złotych, czyli 9,9 procent,

- dochody z podatku CIT były wyższe o około 5,4 miliarda złotych, czyli 15,5 procent,

- dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o ok. 0,7 miliarda złotych, czyli 1,0 procent,

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o około 0,2 miliarda złotych, czyli 4,3 procent.

Zobacz także: Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - grudzień 2019 roku wyniosło 414,2 miliarda złotych, czyli 99,5 procent planu.
W stosunku do tego samego okresu roku 2018 (390,5 miliarda złotych) wydatki budżetu państwa były wyższe o 23,8 miliarda złotych, tj. 6,1 procent.

"Głównie z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 5,3 miliarda złotych) oraz dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 3,1 miliarda złotych), ponadto z tytułu rozliczenia z budżetem Unii Europejskiej (więcej o 3,1 miliarda złotych)" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(74)
polo
2 lata temu
Morawiecki klamca - wciskaja nam ciemnote
rol
2 lata temu
Dziura budżetowa.......... a gdzie dług narodowy?
zgrywus
2 lata temu
No no. Przy inflacji 4,4% wzrost wpływów o 3,4%. Drżyjcie socjalsi. Będzie się działo.
kamil
2 lata temu
Wpływy VAT wyższe rok do roku o 3,4%. Inflacja z na poziomie 4,4 % VAT jest doliczany do ceny towarów i usług. Czyli co??? Mniej wpłynęło niż ceny wzrosły
ja
2 lata temu
W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Przeczytajcie ksiazke pt. Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna. a zobaczycie jak można zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe
...
Następna strona