Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deficyt
23.04.2019 13:48

Deficyt i dług. Tak dobrych danych nie było od dekady

W 2018 roku wydatki budżetu przekroczyły dochody o prawie 8 mld zł, a dług publiczny wzrósł do 1 bln 34 mld zł. Kwoty są duże, ale w porównaniu do PKB okazuje się, że od lat finanse państwa nie były tak dobre.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Teresa Czerwińska mają powody do zadowolenia. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 roku ukształtował się na poziomie 7 mld 987 mln zł. O tyle wydatki przekroczyły dochody budżetu - wynika z najnowszych danych GUS. Stanowi to 0,4 proc. rocznego PKB.

Można narzekać, że mimo świetnej koniunktury, nie mamy nadwyżki w budżecie, ale z drugiej strony z każdym kolejnym rokiem deficyt maleje. Rok wcześniej był na poziomie 1,5 proc. PKB. W 2016 roku wyniósł 2,2 proc. a w 2015 - 2,7 proc.

Nie tylko deficyt wyraźnie zmniejszył się. Również dług, na który składają się m.in. deficyty kolejnych lat, spada. W 2018 roku zszedł poniżej 49 proc. PKB, podczas gdy rok wcześniej wyniósł 50,6 proc. PKB, a w 2016 przekraczał 54,2 proc. PKB.

Budżet na rok 2019. Prof. Orłowski przestrzega: "Idą cięższe czasy"

Oczywiście statystyki te nie oznaczają, że dług się zmniejsza. Po prostu gospodarka rośnie szybciej niż zadłużenie. Na koniec ubiegłego roku dług nominalny wyniósł 1 bln 34 mld 358 mln zł. W ciągu 12 miesięcy zwiększył się o prawie 30 mld zł.

Najnowsze dane GUS błyskawicznie skomentował premier Mateusz Morawiecki, który nie kryje zadowolenia. Podkreśla, że tak dobrych wyników w zakresie finansów nie było w Polsce od ponad dekady.

Polskie finanse dawno nie były tak dobre, a dodatkowo wypadamy całkiem nieźle na tle innych krajów europejskich. Jesteśmy powyżej średniej dla strefy euro i UE zarówno pod względem deficytu i długu. Na znacznie większym minusie w 2018 roku budżety miały takie kraje jak: Finlandia, Wielka Brytania czy Francja.

Większy dług w relacji do PKB mają za to Niemcy, Austria czy Hiszpania. Dwukrotnie gorsze statystyki od nas mają np. Portugalczycy, Włosi i Grecy. Licznik długu tych ostatnich powoli dobija do 200 proc. PKB.

Rząd ma w statystykach mocny argument przeciwko swoim politycznym oponentom. Kilka dni temu Donald Tusk wypominał nieodpowiedzialną politykę finansową PiS w kontekście przyjęcia euro w Polsce. W przypadku deficytu i długu nie jest to trafna uwaga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: deficyt, dług polski, gus, mateusz morawiecki, gospodarka, wiadomości, budżet
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

Adam K.Tusk, Tusk. Przecież ten gość o ekonomii, polityce nie ma zielonego pojęcia. Umie kręcić kasę z mafią i służbami specjalnymi i to jego sposób na … Czytaj całość

23-04-2019

KoldaCo z tego, ze deficyt chwilowo wzrośnie skoro i tak zje go dochód z podatku VAT ze wzrostu gospodarczego. Przy tym mamy rozbudowany program … Czytaj całość

23-04-2019

KrotexGTBo nie ma kryzysu światowego ale niech wygraja to dopiero bedzie nędza, skoro jest tak dobrze to dlaczego ludzie zarabiaja tak malo? Gdzie jest kasa ? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (58)