Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Ministerstwo rozdało dotacje. Fundacje Tokarczuk i Szymborskiej bez pieniędzy

387
Podziel się:

Fundacja Instytut Lema, Wrocławski Dom Literatury z Fundacją Olgi Tokarczuk i Fundacja Szymborskiej w konkursie "Kultura w sieci" nie otrzymały żadnych środków. Poinformował o tym na Twitterze dr Maciej Kawecki z Fundacji Instytut Lema.

Resort kultury rozdał dotacje w ramach projektu "Kultura w sieci". Wśród odrzuconych wniosków znalazły się te Fundacji im. Wisławy Szymborskiej czy Wrocławskiego Domu Literatury, przy którym działa fundacja im. Olgi Tokarczuk (na zdjęciu Tokarczuk i Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej)
Resort kultury rozdał dotacje w ramach projektu "Kultura w sieci". Wśród odrzuconych wniosków znalazły się te Fundacji im. Wisławy Szymborskiej czy Wrocławskiego Domu Literatury, przy którym działa fundacja im. Olgi Tokarczuk (na zdjęciu Tokarczuk i Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej) (PAP)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało ponad 60 mln zł instytucjom kultury, artystom i organizacjom pozarządowym. Program "Kultura w sieci" to element tarczy antykryzysowej, który ma upowszechniać kulturę w internecie, szczególnie w dobie epidemii koronawirusa.

"Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu" - pisze resort w komunikacie.

- To program – częściowo - pomocowy przygotowany w trosce o ludzi kultury, ale też wychodzący naprzeciw potrzebom odbiorców. Umożliwia twórcom dzielenie się efektami swojej pracy z publicznością - nie krył dumy minister Piotr Gliński.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Wicepremier Piotr Gliński mówi o "tarczy" dla pracowników kultury

W sumie na dotacje "załapały się" 1182 instytucje. Prawie połowa z nich to wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy, spektakle czy spotkania z artystami w internecie. Wysokość dotacji waha się między 5 a 150 tys. zł.

Najwięcej, bo 150 tysięcy złotych otrzymał Związek Artystów Scen Polskich. Wśród beneficjentów znaleźli się również Caritas Polska, fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego oraz artyści, tacy jak Krzysztof Cugowski czy Rafał Zawierucha.

- Dofinansowanie otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały min. 75 pkt. na 100 możliwych. Liczba blisko 1200 beneficjentów w skali 6000 wniosków, które wpłynęły do Narodowego Centrum Kultury, odpowiada standardom innych realizowanych przez nas programów i jest adekwatna do możliwości budżetowych programu - poinformował prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Słabiej ocenione zostały wnioski ponad 4 tys. instytucji. Na pieniądze z resortu nie zasłużyły m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej czy Wrocławski Dom Literatury, przy którym od kilku miesięcy działa fundacja im. Olgi Tokarczuk.

Pieniędzy nie dostanie również Fundacja Instytut Przyszłości im. Stanisława Lema, której prezesem jest dr Maciej Kawecki. Fundacja zajmuje się promocją nowych technologii oraz tworzeniem kampanii społecznych, takich jak m.in. "Ogarnij hejt".

Zespół oceniający uznał, że projekty zaproponowane przez te instytucje nie zasługują na pieniądze z ministerstwa. A były to m.in. "Stanisław Lem. Przewodnik", "Poezja z bliska" Fundacji im. Wisławy Szymborskiej czy "Debaty o przyszłości i nadziei" Wrocławskiego Domu Literatury.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(387)
NIebiesky
4 lata temu
To nasze, Narodu pieniądze i zapamiętamy, jak je wydajecie - wszystko dacie Pietrzakowi? Nagroda Nobla dla Szymborskiej i Tokarczuk, to najwyższa pochwała dla Polski. Wspaniały powód do dumy i promocja naszego kraju. To dobro narodowe należy pielęgnować i wspierać. Ale jeśli się jest karłem moralnym jak Glina - to można to deptać i ignorować.
tr18
4 lata temu
Przez 5 lat powinienem się przyzwyczaić do chamstwa tzw. Ministra Kultury, a jednak szok.
Glinski
4 lata temu
Oligarchia narodowych artystek i artystów - albo robisz sztukę o żołnierzach wyklętych, albo nie zasługujesz na pieniądze...
pytacz_zawodo...
4 lata temu
Mnie interesuje, ile "kulturalnych fundacji" zwiazanych z czarna mafia dostalo dotacje... To jest szczegolnie interesujace. Czy WP zdobedzie te informacje i podzieli sie z czytalnikami? Czy moze macki czarnych mafiozow i prokuratury Zbysia "Zero" i tutaj juz siegaja?
niebowiosna
4 lata temu
Niech jej dadzą te byłe kolonie Polskie - może jakąś znajdzie
...
Następna strona