Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AKL
|
aktualizacja

Młodzież idzie do Strasburga. W pozwie wymieniona też Polska

14
Podziel się:

Sześcioro młodych Portugalczyków zaskarżyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rządy 33 państw, w tym Polski. Chcą pociągnięcia tych krajów do odpowiedzialności za - zdaniem skarżących - niewystarczające wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.

Młodzież idzie do Strasburga. W pozwie wymieniona też Polska
Młodzieżowy strajk klimatyczny w Warszawie (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)

Kraje wymienione w skardze obejmują 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Wielką Brytanię, Szwajcarię, Norwegię, Rosję, Turcję i Ukrainę - podaje Associated Press.

Jak informuje agencja, skarżący mają od 12 do 21 lat. Czworo mieszka w środkowej Portugalii, gdzie pożary spowodowane częściowo zmianami klimatu zabiły w 2017 roku ponad 100 osób. Dwaj pozostali mieszkają w Lizbonie, której zagraża podnoszący się poziom mórz.

Zobacz także: Wyrzucanie śmieci. Jakie kary za złą segregację i śmiecenie w lesie

Aktywiści argumentują, że niepowodzenia w walce ze zmianami klimatycznymi stanowią zagrożenie dla ich fizycznego i psychicznego dobrostanu, oraz naruszają ich prawo do życia i szacunku. Wspiera ich Global Legal Action Network, międzynarodowa organizacja non-profit, która walczy z łamaniem praw człowieka, oraz zespół pięciu londyńskich prawników.

To nie pierwsza tego typu sprawa. Jak przypomina AP, grupa ekologiczna Urgenda w imieniu 900 obywateli Holandii wniosła do sądu sprawę o zaniechania rządu dotyczące zmian klimatycznych. Argumentowano wówczas, że ochrona przed skutkami zmian klimatycznych jest prawem człowieka i że rząd ma obowiązek chronić swoich obywateli. W grudniu Sąd Najwyższy w Hadze orzekł na ich korzyść.

Natomiast 16 dzieci, w tym Greta Thunberg, złożyło w zeszłym roku skargę do Komitetu Praw Dziecka ONZ, protestując przeciwko braku działań rządów w sprawie kryzysu klimatycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
elektrośmieci
4 lata temu
w pierwszej kolejności proszę zakazać firmom produkowanie bubli. W socjalizmie przynajmniej były sprzęty które do dzisiaj działają. Za to sie wziąć!!!!!!!!!!!!!
Lechoslaw
4 lata temu
A co nie trujemy ?? I jeszcze chcą ryc za węglem b runatnym !!
wefwef
4 lata temu
w Portugalii nie zadne zmiany klimatu spowodowały pozary ale rabunkowa gospodarka leśna a do tego szeroka prywatyzacja lasów, gdzie wielu włascicieli nie stać na wycinki i porzadkowanie lasów. klimat nic do tego nie ma bo pozary i to wieksze były w Portugalii i w 2005 i wczesniej
burdel UE
4 lata temu
Z tym skorumpowanym krajem i takimi zarobkami możemy pomarzyć o czystym klimacie
brak pojęcia
4 lata temu
żeby wnieść do ETPCz w S. trzeba wyczerpać drogę krajową. wnieść można wszystko nawet kota w torbie ale bezskutecznie.