Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Mniej godzin za te same pieniądze? W USA chcą skrócić tydzień pracy

30
Podziel się:

Propozycja 32-godzinnego tygodnia pracy dotyczy firm z sektora prywatnego, które zatrudniają ponad 500 pracowników.

Mniej godzin za te same pieniądze? W USA chcą skrócić tydzień pracy
Z badania przeprowadzonego na grupie ponad 2000 osób w Polsce wynika, że aż 96 proc. badanych zadeklarowało chęć pracy 4 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie (Getty, urbancow)

Pracodawcy z kolejnych krajów szukają rozwiązania jak zwiększyć wydajność pracy pracownika. Coraz więcej firm zastanawia się nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Jest to pomysł, o którym dyskusje toczą się już od dłuższego czasu, ale nasiliły się w czasie pandemii, podczas której wiele osób pracowała zdalnie.

"The Wall Street Journal" informuje, że takie rozwiązanie może zostać wprowadzone w Kalifornii. Zgodnie z projektem w tym stanie 32-godzinny tydzień pracy obowiązywałby w firmach zatrudniających powyżej 500 osób. Komisja Pracy i Zatrudnienia Zgromadzenia Stanowego Kalifornii ma zdecydować o dalszym losie tego projektu. Jeśli projekt zostanie przyjęty, to może z tych rozwiązań skorzystać ponad 2000 przedsiębiorstw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Kolejne zmiany w podatkach. "Sytuacja jest kuriozalna"

"The Wall Street Journal" informuje, że firmy zaczęły ostatnio poważnie eksperymentować ze zmianą harmonogramu pracy. Jedną z firm, która zadeklarowała, że będzie testowała czterodniowy tydzień pracy, jest platforma crowdfundingowa Kickstarter.

Evan Low, demokratyczny członek Zgromadzenia Stanowego Kalifornii, który był współautorem projektu ustawy, przekonuje, że pracownicy wychodzący z pandemii cenią sobie elastyczne harmonogramy, a niektóre firmy konkurujące na trudnym rynku pracy dostosowują się do tego.

Kalifornia jest siedzibą wielu największych firm technologicznych na świecie i najludniejszym stanem w USA, liczącym około 39 milionów mieszkańców. Ustawa, jeśli zostanie przyjęta, określi tydzień pracy jako 32 godziny dla firm sektora prywatnego zatrudniających ponad 500 pracowników. Pracownicy etatowi, którzy przepracowują więcej czasu, musieliby otrzymywać wynagrodzenie za nadgodziny w wysokości połowy etatu.

Ekonomiczny dziennik dodaje, że badania nad efektywnością skróconych tygodni pracy są niejednoznaczne. Te przeprowadzone w Niemczech i Francji wykazały, że mniejsza liczba godzin pracy nie spowodowała wzrostu zatrudnienia. Badanie przeprowadzone w 2013 r. w prywatnych firmach w Belgii wykazało, że pracownicy, którzy pracowali od 25 do 35 godzin tygodniowo, byli bardziej produktywni niż ci, którzy pracowali więcej lub mniej.

Islandia już wybrała

W Islandii zrealizowano program, który polegał na skróceniu czasu pracy o 4-5 godzin w tygodniu. Badania przeprowadzone na grupie 2500 osób wykazały, że nowy tryb pracy zwiększa wydajność pracowników lub pozostawia go na tym samym poziomie co przy 40-godzinnym etacie. Pozytywne wyniki testu sprawiły, że ponad 80 proc. pracodawców wprowadziło możliwość skrócenia czasu pracy, utrzymując te same wynagrodzenia.

Krócej chcą także pracować Polacy. Tak wynika z badania Hays Poland "Czterodniowy tydzień pracy" przeprowadzonego na grupie ponad 2200 specjalistów i menedżerów. 96 proc. badanych zadeklarowało chęć pracy 4 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. 52 proc. wykazało chęć pracy 4 dni w tygodniu po 10 godzin dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Ela
rok temu
Ja uwielbiam swoją pracę i mogłabym tam spędzać wiele czasu. Nareszcie robię to co kocham po ukończeniu Studium Pracowników Medycznych i Społecznych.
chachachacha
rok temu
w usa maja 14 dni urlopu ale wiekszosc pracownikow z tego nie korzysta bo sie boja zwolnienia tak samo z tym pomyslem bedzie w usa
Hendriks
rok temu
Ostatnio słyszałem, że jedna z drukarni u nas kraju wprowadziła taki system. Pracują ponoć 4 dni w tygodniu, bez zwiększenia ilości godzin pracujących w pozostałych dniach tygodnia.
Sami 5
rok temu
To się liczy kilku zawodów. Są takie gdzie trzeba tyrac piątek świątek i niedziela.
Mee
rok temu
Paradoks dobrobytu jest taki, że nie niesie za sobą nic dobrego.
...
Następna strona