Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Moderna zatrudni 250 osób w Polsce. Warszawskie biuro ma być drugie po amerykańskim

9
Podziel się:

Warszawa ma być drugim domem dla Moderny - czytamy w "Pulsie Biznesu". Producent szczepionki przeciw COVID-19 zatrudni w ciągu kilku lat w Polsce 250 osób.

Moderna zatrudni 250 osób w Polsce. Warszawskie biuro ma być drugie po amerykańskim
Siedziba Moderny w Cambridge, Massachusetts (East News, Kristoffer Tripplaar/Sipa USA)

Moderna otwiera w Warszawie centrum usług i wkrótce zatrudni jego szefa. - Już przyjmujemy pierwszych menedżerów. W czerwcu podpiszemy umowę najmu biura. W ciągu kilku lat zatrudnimy 250 osób. Będę tu częstym gościem - powiedział cytowany przez "PB" Dan Staner, szef Moderny na Europę, który ma biuro w Szwajcarii.

Warszawskie centrum usług na początek zajmie się finansami, księgowością i HR.

- Będzie obsługiwać kluczowe dla spółki funkcje. Niewykluczone, że otworzymy drugie centrum w Azji, gdzie jest inna strefa czasowa, ale Warszawa będzie głównym zagranicznym hubem. Najpewniej to w Polsce będziemy mieć drugie co do wielkości biuro, po amerykańskim. Rozmawiałem o tym z polskim ministrem zdrowia, który powiedział, że Polska będzie naszym drugim domem - dodał Staner.

Moderna przyznała, że rozważała też inne kraje na lokalizację swojego centrum, Polska wygrała tu z Irlandią, Węgrami czy krajami Bliskiego Wschodu. Zdecydować miały stabilność, klimat biznesowy i położenie. Jak podaje "Puls Biznesu", być może ulokuje tu też jakieś inne rodzaje działalności, np. badania dotyczące szczepionek.

Zobacz także: Tomasz Organek nie ma wątpliwości co do szczepień. "Wierzę w naukę"

Moderna jest jednym z trzech producentów dopuszczonych do użytku szczepionek na COVID-19. Oprócz niej używane są również produkty Pfizer/BioNTech oraz AstraZeneca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
bioinformatyk
3 lata temu
ile płacą?
Nick
3 lata temu
"Zdecydować miały stabilność, klimat biznesowy" - padłem. Obstawiam, że to biuro nie będzie miało wiele wspólnego z rozwojem i badaniami, ale będzie kolejnym tzw. "centrum usług wspólnych" - w tłumaczeniu na polski oznacza to obróbkę prostych procesów pomocniczych (np. księgowych), których jeszcze nie udało się w pełni zautomatyzować (co jest tylko kwestią czasu i kosztów - taniej zatrudnić tłum ludzi w Polsce niż kupić i utrzymywać porządny system ERP). Idealna lokalizacja to miejsce, gdzie jest tania siła robocza, ale stosunkowo dobrze wykształcona i kumata, a przewidywalność biznesowa wystarczy że sięga na jakieś 1,5 - 2 lata do przodu, bo zwinięcie takiego przedsięwzięcia jest w razie potrzeby szybkie i tanie (przenosi się to coraz dalej na wschód), po prostu nie przedłuża się umowy najmu biura a wyrobnikom płaci się max. 3-miesięczną odprawę (w praktyce mniejszą, bo 3-miesięczna odprawa jest po stażu 8 lat pracy, a kto pracuje tak długo w takim miejscu). Dla międzynarodowych koncernów są to kwoty "na waciki". Żaden rozsądny inwestor nie zdecyduje się teraz ulokować w Polsce interesu, który ma okres zwrotu dłuższy niż 2-3 lata - co automatycznie wyklucza poważne przedsięwzięcia, wnoszące wysoką wartość dodaną do lokalnej gospodarki. Ależ to jest smutne... jesteśmy tanim zapleczem biznesu, zasuwającym za michę ryżu - czyli tak, jak to określił jeden pan z wydłużającym się nosem.
Nareszcie
3 lata temu
Może uda się dowiedzieć , w jakich ilosciach zawarta jest w szczepionkach na Covid substancja SM-102 (8-((2-hydroksyetylo)(6-okso-6-(undecyloksy)heksylo) amino)oktanian heptadekan-9-ylu”.) oraz jakie jest podejście Moderny do ostrzezeń zawartych w do dokumencie opublikowanym przez Cayman Chemical Company z Ann Arbor, Michigan: „Karta charakterystyki wg. do OSHA HCS.” dotyczącym właśnie substancji SM-102
Idż i zapytaj...
3 lata temu
o... super. To może się dowiemy, dlaczego Dlaczego substancja SM-102 jest w szczepionce Moderna na COVID-19. Karta charakterystyki z negatywnymi skutkami/ostrzeżeniami dot. SM-102, opublikowana przez Cayman Chemical Company z Ann Arbor, Michigan zawiera różne ciekawe informacje o SM-102 Na przykład: „Podejrzewa się, że powoduje raka. Podejrzewa się, że działa szkodliwie na płodność lub na dziecko w łonie matki. Powoduje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, nerek, wątroby i układu oddechowego poprzez długotrwałe lub powtarzane narażenie. Bardzo toksyczny dla organizmów wodnych z długotrwałymi skutkami.”
Anka
3 lata temu
I już wiadomo, że będziemy mieli 4, 5,........ Falę pandemii i wiadomo że co niektórzy zarobili krocie na tej szczepionce