Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

#moneypomaga. Prywatny detektyw w czasach zarazy

Podziel się:

- Jesteśmy na rynku od 2012 roku. Nasza specjalność to sprawy rozwodowe, wywiad gospodarczy, windykacja należności, ustalenia w sprawach karnych. Niestety w obecnej sytuacji ilość zleceń drastycznie spadła – napisał do Money.pl Michał Majewski, licencjonowany detektyw i prezes Biura Detektywistycznego Procura sp. z o.o.

W Polsce na dzień pisania niniejszego artykułu jest niespełna 1200 aktywnych działalności regulowanych w zakresie usług detektywistycznych, zarejestrowanych przez MSWiA.
W Polsce na dzień pisania niniejszego artykułu jest niespełna 1200 aktywnych działalności regulowanych w zakresie usług detektywistycznych, zarejestrowanych przez MSWiA. (Unsplash.com)

Artykuł powstał we współpracy z Biurem Detektywistycznym Procura sp. z o.o.

To jest artykuł w ramach akcji #moneypomaga. Mierzysz się z kryzysem? Zgłoś swoją firmę i wypromuj ją na łamach money.pl. Szczegóły akcji znajdziesz tutaj.

Bieżący rok dotychczas przedstawił się nam wszystkim z innej, trochę dziwnej strony – ustawił scenę biznesową dla przedsiębiorców i ich klientów w zupełnie nieznanym w ostatnich latach wymiarze.

Proaktywni przedsiębiorcy nie chcąc zamykać swoich biznesów musieli błyskawicznie dostosować się do nowych realiów. Sytuacja dotyczy wszystkich – bez względu na wielkość firmy , ilość klientów czy dotychczasowe osiągnięcia – wirus nie wybiera… jedną z ofiar jest Biuro Detektywistyczne Procura (bdprocura.pl) , które jednak zareagowało w porę, w celu uniknięcia drastycznych perturbacji związanych z pandemią.

Detektyw, czyli kto?

Czym w dzisiejszych czasach zajmują się biura detektywistyczne? Mówiąc o prywatnych detektywach, przed oczami ukazuje nam się wizerunek mrocznego człowieka w kapeluszu, długim płaszczu, z fajką i lupą w dłoni. Stworzyliśmy taki obraz i utrwalamy go na podstawie powieści i filmów np. o Sherlocku Holmesie, a rzeczywistość jest zgoła odmienna…

W prawdziwym życiu tytułem służbowym "detektyw" może się określać osoba, która spełni szereg wymagań oraz warunków określonych m.in. w ustawie o usługach detektywistycznych; odbędzie szkolenia i zda egzaminy, przejdzie szereg badań i testów psychologicznych, posiada pozytywną opinię komendanta miejskiego policji itp.

W Polsce na dzień pisania niniejszego artykułu jest niespełna 1200 aktywnych działalności regulowanych w zakresie usług detektywistycznych, zarejestrowanych przez MSWiA. Dużo? Raczej nie, biorąc pod uwagę np. porównanie z komunikatem Naczelnej Rady Adwokackiej, która informuje, że na koniec 2019 roku w naszym kraju było dokładnie 19142 adwokatów wykonujących swój zawód.

– Budujemy świadomość klientów w dużej mierze przez współpracę właśnie z tą grupą zawodową. Bardzo często to adwokat czy inny pełnomocnik klienta zwraca uwagę, że w tej konkretnej sprawie pomóc może doświadczenie i zaangażowanie prywatnego detektywa, bez którego zdobycie pewnych informacji czy ustaleń zdaje się być niemożliwe. Poza tym stworzenie tria detektyw – adwokat – klient pomaga przygotować silną linię obrony, akt oskarżenia lub solidny pozew. Można powiedzieć, że działa to na zasadzie synergii, gdyż adwokat bez detektywa nie miałby mocnych argumentów, a detektyw bez adwokata nie mógłby reprezentować w pełni klienta – przyznaje Michał Majewski, licencjonowany detektyw i prezes Procura Biuro Detektywistyczne.

Od rozwodów po windykację

Bdprocura.pl zajmuje się współpracą zarówno z osobami fizycznymi jak i realizuje zlecenia dla przedsiębiorców.

Większość zapytań i zgłoszeń, a także – zrealizowanych pomyślnie spraw od tej pierwszej grupy dotyczy pomocy w zakresie spraw obyczajowych tj. zebrania materiału dowodowego do sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie lub po prostu przedstawienia dowodów na niewierność partnera. W większości zleceń tego typu to jednak kobiety pragną poznać prawdę o swojej drugiej połowie.

Klient poszukujący pomocy detektywa ma już raczej pewność co do sytuacji w domu, ponieważ zauważa pewne symptomy w zachowaniu partnera, które wcześniej nie istniały. Bardzo często klienci również na własną rękę próbują "śledzić" partnera, jednak rozpoczynając takie działania, szybko orientują się, że nie potrafią tego zrobić profesjonalnie.

Zdarza się również, że to nie tylko partner/ka zleca ustalenia – potrafi to też robić zaniepokojona teściowa czy inny członek rodziny, podważający wierność i chcący zdobyć konkretne dowody wiarołomności.

Bardzo często zgłaszają się do detektywa zaniepokojeni rodzice – najczęściej dorastających dzieci, w obawie przed ich złym towarzystwem, w którym zaczęły się obracać, a także z podejrzeniami zażywania przez nie np. narkotyków; z prośbą o obserwację i ustalenia w tej materii.

W stale rosnących warunkach konkurencji na rynku przedsiębiorców firmy z kolei zgłaszają się ze sprawami gospodarczymi polegającymi np. na weryfikacji wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego czy pracownika. Zarząd chce mieć pewność, że strona, w którą planują zaangażować środki i czas, jest tego warta i ma dobre zamiary, a nie pochodzi np. z konkurencji chcącej stosować szpiegostwo gospodarcze i kopiować projekty. W zakresie współpracy z firmami najczęstszymi usługami są, obok powyższej grupy, również ustalenia w sprawach karnych dotyczących wyłudzeń (w celu przeprowadzenia skutecznej windykacji wierzytelności), a także poszukiwanie majątku np. do skutecznej egzekucji komorniczej.Reasumując – w obecnych czasach do biura detektywistycznego można się zwrócić z niemal każdym problemem i w każdej sytuacji.

Policja niewiernym małżonkiem się nie zajmie

– Od początku działalności wprowadziliśmy również z sukcesem pakiety dotyczące współpracy z firmami w zakresie między innymi zabezpieczenia obrotu wierzytelnościami – obejmujące szereg działań w abonamentowej wersji – współpraca taka potwierdzona jest wydawanym przez nas Certyfikatem "Rozważna firma" za realizowanie konsekwentnej i skutecznej polityki zarządzania należnościami i prowadzenia biznesu zgodnie z kanonem dobrych praktyk – zapewnia Michał Majewski, licencjonowany detektyw i prezes Procura Biuro Detektywistyczne, i dodaje – Nie bagatelizujemy pracy służby, jaką jest policja – sami bardzo często z policją współpracujemy ze względu na specyfikę zawodu – jednak nieodzownym atutem biura detektywistycznego jest fakt rozpoczęcia działań niezwłocznie po podjęciu decyzji o realizacji zlecenia. Policja nie zajmuje się również wywiadami gospodarczymi, nie zweryfikuje pracowników w celu uzyskania konkretnych informacji oraz nie będzie dochodzić niewierności małżeńskiej… W tych wszystkich przypadkach niezbędna będzie dla nas usługa wykonywana przez prywatnego detektywa.

Detektyw w czasach epidemii

Firma zapewnia, że w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego wprowadziła szereg ułatwień w nawiązaniu współpracy bez konieczności bezpośredniego spotkania z potencjalnym klientem - np w formie telekonferencji.

Jeżeli jednak jest to niezbędne, firma zapewnia, że wprowadziła pełne kompleksowe procedury bezpieczeństwa polegajace na pełnej dezynfekcji pomieszczeń agencji oraz bezwzględnym stosowaniu środków ochrony osobistej w postaci masek i rękawiczek przez każdego pracownika oraz klienta.

Z pełną ofertą biura można zapoznać się na https://www.bdprocura.pl/oferta.

Artykuł powstał we współpracy z Biurem Detektywistycznym Procura sp. z o.o.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.