Notowania

wiadomości
16.10.2019 18:22

Moody's krytykuje politykę gospodarczą rządu. Ministerstwo Przedsiębiorczości odpowiada

"Należy podkreślić, że Moody's, mimo negatywnej oceny wskazanych działań w zakresie polityki gospodarczej, nie przewiduje naruszenia reguły wydatkowej, ani regulacji unijnych w zakresie nadmiernego deficytu - czytamy w komentarzu MPiT na krytykę agencji ratingowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reuters)
Ostra krytyka Moody's może dziwić, bo do tej pory agencja była raczej wstrzemięźliwa. (Fot: Brendan McDermid)

Jak już pisaliśmy, agencja Moody's ostro skrytykowała politykę gospodarczą PiS i zmiany w systemie sądownictwa. W ten sposób wychodzi przed szereg. Pozostałe dwie największe agencje ratingowe także punktują ryzyka, ale nie idą w ocenach aż tak daleko.

Moody's ostrzegł, że polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego Polski. Tym samym godzi w wiarygodność naszego kraju.

Obejrzyj: Zagraniczne wakacje. Karta czy gotówka?

Ostra krytyka Moody's może dziwić, bo do tej pory agencja była raczej wstrzemięźliwa. Co więcej, pod względem oceny ratingowej plasuje nas w rankingu wyżej niż Fitch i S&P. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii postanowiło skomentować notę Moody's,

"Trzy największe agencje Fitch, Moody's i S&P utrzymały swoje oceny ratingu Polski. W skali stosowanej przez S&P i Fitch ocena naszego kraju utrzymała się na poziomie "A-", co jest siódmą pozycją w 24-stopniowej skali. Wg Moody’s nasz rating to "A2" (6 ocena w 19 stopniowej skali). Wszystkie agencje perspektywę swoich ocen określają jako stabilną" - czytamy w komentarzu.

Polska gospodarka pod lupą Fitch, Moody's i S&P.
Rating Polski. Podsumowanie decyzji Fitch, S&P i Moody's

W ocenie ministerstwa Moody’s we wtorkowej nocie dotyczącej perspektyw sytuacji gospodarczej w Polsce wskazała możliwe działania rządu, które mogą mieć w przyszłości negatywny wpływ na profil kredytowy naszego kraju. Ratingi dla Polski nie uległy natomiast zmianie.

"Należy podkreślić, że Moody's, mimo negatywnej oceny wskazanych działań w zakresie polityki gospodarczej, nie przewiduje naruszenia reguły wydatkowej, ani regulacji unijnych w zakresie nadmiernego deficytu- przekonuje resort przedsiębiorczości.

Złoty mocny, ale rośnie ryzyko korekty notowań

W swoim komentarzu zwraca również uwagę na fakt, że wczytując się w notę agencji warto tez zwrócić uwagę na spadek dynamiki inflacji obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach.

"Wraz ze światowym spowolnieniem, które skutkuje ograniczeniem presji zewnętrznej (spadek cen surowców, energii, żywności), powinno to pozwolić na utrzymanie w ryzach tempa wzrostu cen oraz wysokiej konkurencyjności polskich przedsiębiorstw"- przekonuje MPiT.

Jeśli chodzi o kwestię zmian w sądownictwie, resort wskazuje na zmiany, jakie dokonują się w zakresie postępowań w sprawach gospodarczych. które mają usprawnić postępowania.

"To z kolei przyczyni się do zwiększenia, szeroko rozumianego, bezpieczeństwa biznesu. Nowe przepisy pozwolą m.in. na wspólne planowanie postępowania przez przedsiębiorców i sąd, wyznaczanie rozpraw w nieodległych terminach oraz dowartościowanie dowodów" - komentuje MPiT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, ratingi polski, agencja moody's
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

NemoROZDAWNCTWO czyli dawanie patologii KASY zamiast WĘDKI czyli prawnych narzędzi do aktywności zawodowej musi się skończyć TRAGEDIĄ dla Polski!!!

17-10-2019

podatniczkaMinistrem Finansów był Pan Banaś. Odeszła p. Czerwińska bo podobno już nie wytrzymywała rozdawnictwa a budżet się spinał. Przyszedł P. Banaś budżet … Czytaj całość

17-10-2019

markizPierwsza kadencja PIS-u w gospodarczym cudzie, ale druga niestety będzie już po grudzie ...

Rozwiń komentarze (121)