Notowania

wiadomości
22.01.2020 13:43

MOP: 2,5 mln bezrobotnych więcej na świecie. "Szokujące"

Po dziewięciu latach stabilizacji Międzynarodowa Organizacja Pracy spodziewa się w 2020 r. ponownego wzrostu bezrobocia na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
MOP szacuje, że z 5,7 miliarda ludzi na świecie w wieku produkcyjnym 188 mln pozostanie w tym roku bezrobotnych (Fot: Leszek Zych)

Oczekiwany wzrost bezrobocia w porównaniu z 2019 rokiem odpowiada liczbie młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy – poinformowała Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP). Powstaje za mała liczba miejsc pracy, by zatrudnić dodatkowych ludzi – pisze organizacja w aktualnej analizie rynków pracy.

MOP szacuje, że z 5,7 miliarda ludzi na świecie w wieku produkcyjnym (od 15 roku życia) 188 mln pozostanie w tym roku bezrobotnych. Dalsze 165 mln pracuje tylko kilka godzin w tygodniu. W efekcie ich zarobki nie wystarczają na prowadzenie godnego życia. Kolejne 120 mln kobiet i mężczyzn wycofało się z rynku pracy albo nie ma do niego dostępu, na przykład z powodu niepełnosprawności lub dyskryminacji.

Krytyczna sytuacja tych ludzi w niepokojący sposób odbija się na więzi społecznej w dotkniętych krajach – powiedział w Genewie dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy Guy Ryder.

"Szokująco" dużo młodych bezrobotnych

Szczególną uwagę raport MOP poświęca losowi młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat. Jak podaje organizacja, 267 mln osób w tym wieku nie ma ani pracy, ani wykształcenia albo możliwości nauki. MOP określa tę liczbę jako „szokującą”.

Wbrew ogólnoświatowemu trendowi liczba bezrobotnych w północnej, południowej i zachodniej Europie znowu się zmniejsza – z 15,6 mln w ubiegłym roku do 15,3 mln w roku 2020. Jednocześnie MOP ostrzega, że bariery handlowe i protekcjonizm mogą przynieść fatalne skutki i już w przyszłym roku liczba bezrobotnych w tych regionach wzrośnie do 15,4 mln.

Pracy w dużych firmach mniej, a bezrobocie jednak spada
Bezrobocie znowu bije rekord. GUS podał dane za październik

W latach 2004-2017 na całym świecie prawie bez zmian pozostały nierówności w podziale dochodów. Najwięcej zarabiający – czyli 20 procent ludności z wysokimi dochodami – zarobiło w 2017 roku tyle, co połowa świata. W stosunku do 2004 r. sytuacja ta zmieniła się tylko nieznacznie.

Natomiast 20 procent ludzi z najniższymi zarobkami minimalnie zwiększyło swój udział w globalnych dochodach z 3,9 do 4 procent. W niektórych krajach nierówności w podziale dochodów wzrosły, na przykład w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii – pisze MOP nie podając jednak liczb.

Tagi: wiadomości, bezrobocie, rynek pracy
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2020

GaresTo nie jest szokujące, ale to efekt tego, że 98% światowego bogactwa jest skupione w rękach 1 % bogaczy. Podziękujcie Rockefellerom, Rothschildom, … Czytaj całość

22-01-2020

ARTEURnam to nie grozi bezrobotni mają 500 plus i 5 dzieci żyją za darmo i w dostatku co najwyżej wiagry dokupią i następne 500 . to bardziej dotyczy … Czytaj całość

22-01-2020

GorszySortPolska zapewne w czołówce, plusy robią swoje, rozrasta się patologia i darmozjady, są przekonani, że rząd jest szczodry, nie widzą że wszytko drożeje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (93)