Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Bezrobocie znowu bije rekord. GUS podał dane za październik

257
Podziel się:

Bez pracy we wrześniu było już tylko 5 proc. Polaków - wynika z najnowszych danych GUS. To oznacza spadek w porównaniu z wrześniem. Tak niskiego bezrobocia nie było od 29 lat.

Pracy w dużych firmach mniej, a bezrobocie jednak spada
Pracy w dużych firmach mniej, a bezrobocie jednak spada (PAP)

Wcześniejsze szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej okazały się zbyt ostrożne. Stopa bezrobocia rejestrowanego zeszła w październiku do poziomu 5,0 proc. i jest rekordowo niska od 29 lat. Ostatni raz taki wynik był we wrześniu 1990 r., gdy ministrem resortu pracy był Jacek Kuroń.

Ze statystyk GUS wynika, że bez pracy jest około 840,5 tys. osób. Mowa o tych zarejestrowanych w urzędach. W porównaniu z sierpniem ubyło z rejestrów 10,7 tys. bezrobotnych. Z kolei względem października ubiegłego roku liczba osób bez pracy spadła o 96,8 tys.

Zobacz też: Prezes ZPP: rząd Pis-u oceniamy na "czwórkę"

Prognozy dwunastki ekonomistów ankietowanych przez ISBNews wahały się między 5 a 5,2 proc., przy średniej na poziomie 5,08 proc. (wobec 5,1 proc. rdr miesiąc wcześniej). Najwięksi optymiści trafili jak widać w dziesiątkę.

Zatrudnienie wyższe, ale w mniejszych firmach

Dobrym danym o bezrobociu nie towarzyszą informacje o wzroście zatrudnienia - przynajmniej w firmach z minimum dziesiątką pracowników. Przed tygodniem GUS podał, że w październiku w porównaniu z wrześniem spadło o 2,7 tys. osób i spada już od sierpnia. To o tyle ważne dane, że właśnie większe firmy oferują najwyższe płace w gospodarce.

Dzisiejsze informacje GUS pokazują jednak, że liczba ofert pracy zgłoszonych w ciągu miesiąca wzrosła. Było ich w październiku 111,3 tysięcy, czyli o 700 więcej w porównaniu z wrześniem. Na koniec ubiegłego miesiąca liczba wakatów wynosiła 80,9 tysięcy.

Jednocześnie z miesięczną informacją o bezrobociu GUS podał też dane z badania rynku pracy w trzecim kwartale. Wynika z nich, że zatrudnienie w całej gospodarce wzrosło na koniec września do 16,62 mln osób z 16,48 mln w czerwcu. Najwyraźniej nie w dużych i średnich, ale w mikro firmach przyjmuje się coraz więcej osób do pracy.

Bezrobocie w ujęciu BAEL, czyli z wyłączeniem osób wcale nie szukających zatrudnienia, a tylko korzystających z benefitów statusu bezrobotnego, wynosiło w trzecim kwartale 3,1 proc. W ten sposób zrównałoby się z bezrobociem w Niemczech. Bylibyśmy wtedy razem z naszym zachodnim sąsiadem europejskim wiceliderem pod tym względem. Po Czechach.

"Prawdziwych" bezrobotnych na koniec września było 532 tysiące - o 16 tys. mniej niż trzy miesiące wcześniej i o 130 tys. mniej rok do roku.

Podkreślenia warta jest informacja, że liczba osób biernych zawodowo w wieku produkcyjnym spadła w ciągu trzeciego kwartału o aż 149 tys. do 4,71 mln. W skali roku to mniej o 159 tys. Ten wskaźnik dowodzi, że 500+ na pierwsze dziecko nie skłoniło rodzin do rezygnacji z zatrudnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(257)
Mariusz
4 lata temu
Plus około milion w UK i około 2 ,5 miliona w Niemczech Belgii i cholandi co daje skromny wynik około 20 procent. Jest prawie rekord tylko ten z drugiej strony. Dziękujemy pisowskiej propagandzie
asd
4 lata temu
W 1990 roku 5% bezrobocie było szokiem dla Polaków a dziś to bardzo zadowalający wynik i sukces.
kuba
4 lata temu
Tak spada .Zależy w jakim regionie.W Hrubieszowie jest dwa razy wyższe.
Człowiek Hajs
4 lata temu
Gospodarka jest rozgrzana przez konsumpcję, którą napędza popmpowanie kasy do systemu. Kiedy popyt (zagraniczny albo wewnętrzny) zmaleje, zmniejszą się przychody i zaufanie do gospodarki, wkutek czego bańki zaczną pękać.
Już niedlugo
4 lata temu
Bezrobocie osiągnie 0 czyli standardowo jak było w PRL . Ba...nie zdziwilbym się nawet gdyby się okazało że wręcz nastanie ustawowy nakaz podjęcia pracy . Oczywiście wiązać się to będzie również z zakazem wyjazdy do pracy za granicą lub dochody z niej będą tak opodatkowane że nie będzie się to w ogóle opłacać lub bilet w jedną stronę bez możliwości powrotu.
...
Następna strona