Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Bezrobocie mniejsze o jedną ósmą. Polska prymusem, słabość Szwecji i Turcji

310
Podziel się

Tylko nieco ponad pół miliona osób bez pracy i awans na trzecie miejsce w Europie pod względem stopy bezrobocia. Nasza gospodarka zapewnia ostatnio pracę temu, kto chce pracować. Odwrotnie jest w Szwecji i Turcji. Tam zrobiło się niespokojnie. I mieszkańcy płacą cenę.

Bezrobocie mamy jedno z najniższych w Europie. Kosztem Szwecji i Turcji
Bezrobocie mamy jedno z najniższych w Europie. Kosztem Szwecji i Turcji (Money.pl)
bDXTAVNh

Nie opłaca się robić na świecie złego wrażenia. Doświadczyła tego w ostatnich latach Turcja. Agresywna polityka wewnętrzna i zewnętrzna prezydenta Erdogana, próba ręcznego sterowania bankiem centralnym, konflikt dyplomatyczny z USA, wreszcie atak na Kurdów w Syrii, pogorszyły oceny tego kraju i kapitał się wycofuje.

Milion nowych bezrobotnych w ciągu roku, waluta tracąca kolejne 7 proc. do dolara po ponad 50 proc. w poprzednich czterech latach, a wreszcie wycofana ostatnio, warta półtora miliarda dolarów, inwestycja Volkswagena (miały być tam produkowane passaty i skoda superb) - to efekt utraty stabilności i wiarygodności. Inwestorzy boją się ryzykować.

Jeśli chodzi o bezrobocie, to nie najlepiej jest też w Szwecji. W ciągu roku liczba osób, które narzekają na brak pracy wzrosła tam o 17 proc. do 412 tys. Jeszcze trochę czasu upłynie, a Szwedów bez pracy będzie więcej niż bezrobotnych Polaków. A przecież tam jest tylko nieco ponad 10 mln mieszkańców, czyli ponad trzy razy mniej niż w Polsce.

bDXTAVNj

Zobacz też: Do 2025 roku będzie potrzebnych 2,5 mln pracowników. Gdyby nie Ukraińcy, byłby problem

bDXTAVNp

Niedobre wrażenie robi tam wzrost przestępczości. Tak zwana "drobna przemoc", gangi rowerowe, czy ataki terrorystyczne podkopały wizerunek jednego z najbezpieczniejszych krajów świata. W rankingu najbezpieczniejszych krajów świata 2019 (Global Peace Index) Szwecja spadła z 14. na 18. miejsce.

Liczba odpaleń granatów ręcznych w szwedzkich miastach

bDXTAVNq

To wszystko widzą firmy międzynarodowe. Ich prezesi oglądają telewizję, czytają nagłówki artykułów. Zamiast Szwecję czy Turcję wybierają między innymi coraz bardziej bezpieczną Polskę, która w Global Peace Index z 32. przeskoczyła na 28. miejsce.

Trzeci w Europie

Liczba bezrobotnych spadła w Polsce w ciągu ostatniego roku o 78 tys. do 564 tys. na koniec września. Według wartości względnych to o 12,1 proc. mniej rok do roku. Co tym bardziej cenne, stopą bezrobocia zeszliśmy do trzeciego najlepszego wyniku w Europie, czyli 3,3 proc.

bDXTAVNr

To stopa liczona według metodologii unijnej, czyli bez uwzględnienia osób, które wcale nie szukają pracy, a zarejestrowane w urzędzie pracy są na przykład tylko po to, żeby korzystać za darmo ze służby zdrowia. Lepiej na rynku pracy jest tylko w Czechach (2,1 proc. bezrobocia) i w Niemczech (3,1 proc.).

Większy niż w Polsce spadek procentowy liczby bezrobotnych był na przestrzeni ostatniego roku tylko w pięciu państwach Europy: w Estonii, Bułgarii, na Cyprze, w Chorwacji i Słowenii (kolejność nieprzypadkowa).

Też tylko w pięciu państwach europejskich ubyło więcej bezrobotnych niż w Polsce: we Francji, Włoszech, Niemczech, Grecji i Hiszpanii. Z tym że z tej listy tylko w Niemczech bezrobocie jest niskie - pozostałe należą do europejskiej negatywnej czołówki. Większy spadek liczby bezrobotnych niż w Polsce można uznać tam za wyrównywanie wcześniejszej złej sytuacji rynkowej.

W Turcji liczba bezrobotnych w ciągu roku wzrosła o ponad milion (o 30 proc.), w Szwecji o 60 tys. (o 17 proc.), a w Danii o 13 tys. (o 8,7 proc.). To z tych krajów firmy uciekały, żeby zatrudniać między innymi w Polsce. Stabilność wzrostu czy względnie zrównoważony budżet to czynniki, które nam pomagają.

bDXTAVNs

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXTAVNK
KOMENTARZE
(310)
ss
rok temu
Z tylko jednej pensji szweckiej utrzymasz rodzinę. Z jednej pensji pl nie ma takiej możliwości. Zakłamanie pl za to jest zawsze na najwyższych światowych podiach.
uj wam w oko
rok temu
konstytucja, konstytucja....
kocham pis, a...
rok temu
Skącz kobuchy wybierać to POLSKA się rozwinie sama. Brawo 30 lat zacofania rozwojowego. KOBUCHÓW trzeba nie wybierać,historia cię nie nauczyła
bDXTAVNL
Jakub
rok temu
No to jak w końcu ??????????????????????????????????/// Polska prymusem, słabość Szwecji i Turcji Lepiej na rynku pracy jest tylko w Czechach (2,1 proc. bezrobocia) i w Niemczech (3,1 proc.).
Jakub
rok temu
Polska prymusem, słabość Szwecji i Turcji Lepiej na rynku pracy jest tylko w Czechach (2,1 proc. bezrobocia) i w Niemczech (3,1 proc.). No to jak w końcu ??????????????????????????????????///
...
Następna strona