Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Morawiecki o równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy: "To sprawa fundamentalna"

5
Podziel się:

Rzeczywista równość pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy jest niezwykle ważna - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Przedsiębiorcze kobiety".

Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Przedsiębiorcze Kobiety".
Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Przedsiębiorcze Kobiety". (PAP, Paweł Supernak)

Premier przytoczył ostatni ranking "The Economist", według którego Polska zajmuje wysokie miejsce, jeśli chodzi o rolę kobiet w miejscu pracy.

- Jesteśmy na bardzo wysokich pozycjach z punku widzenia pozycji kobiet w miejscu pracy, na piątym, szóstym, siódmym miejscu, biorąc pod uwagę takie parametry jak uczestnictwo kobiet w zarządzaniu, wynagrodzenie - powiedział Morawiecki podczas konferencji.

Ranking brytyjskiego magazynu "The Economist" został opublikowany na początku roku. Dotyczył krajów, w których kobiety mają największą szansę na równe traktowanie w pracy. Na 29 państw Polska zajęła w nim 7. lokatę.

Wśród branych pod uwagę kryteriów były m.in. różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn, prawa macierzyńskie, reprezentacja kobiet na kierowniczych stanowiskach w firmach oraz w parlamencie.

To szósta edycja rankingu. W 2017 Polska zajęła w nim szóste miejsce, a w 2015 czwarte.

Zobacz także: Zobacz też: Prezes Budimexu: W branży budowlanej brakuje 150 tysięcy pracowników

Podczas konferencji głos zabrał także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przytoczył raport "Polski biznes silny kobietami", według którego 34 proc. wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety, co daje nam pod tym względem trzecie miejsce w Europie.

Największy udział kobiet w biznesie odnotowano w krajach Azji Południowo-Wschodniej (47 proc. na Filipinach, 43 proc. w Indonezji, 42 proc. w Tajlandii); najniższy w Japonii (5 proc.) i Australii (15 proc.).

Dlatego bardzo cieszymy się, że w Polsce rośnie liczba start-upów zarządzanych przez kobiety - powiedział minister Kwieciński i podkreślił, że 60 proc. kobiet w Polsce ma wyższe wykształcenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Henryk
5 lata temu
Żadne tam AI, a szybkieCV! To jest świetny sposób na dostanie wymarzonej posadki. Ładne cv to podstawa!
straszliwy w...
5 lata temu
Wyrównanie płac kończy się obniżaniem pensji samców do poziomu samiczek.:)))
no PiS zateud...
5 lata temu
same kretynki z zakladow psychiatrycznych
piada
5 lata temu
jak wprowadzą parytet 50 % kobiet na dole w kopalni to uwierzę w równość płci
sępik
5 lata temu
Siłowe obsadzanie kobiet na stanowiskach kierowniczych prowadzi do depopulacji..... bo kobiety prawie nigdy nie wżeniają się w dół. Jeśli niedługo polskojęzyczni postanowią wymusić politykę różnorodności to tym mocniej zaszkodzą polskim rodzinom. Dla dobra Polski to właśnie mężczyźni powinni być promowani na stanowiskach kierowniczych.