Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
06.03.2019 15:22

Morawiecki o równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy: "To sprawa fundamentalna"

Rzeczywista równość pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy jest niezwykle ważna - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Przedsiębiorcze kobiety".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Przedsiębiorcze Kobiety". (Fot: Paweł Supernak)

Premier przytoczył ostatni ranking "The Economist", według którego Polska zajmuje wysokie miejsce, jeśli chodzi o rolę kobiet w miejscu pracy.

- Jesteśmy na bardzo wysokich pozycjach z punku widzenia pozycji kobiet w miejscu pracy, na piątym, szóstym, siódmym miejscu, biorąc pod uwagę takie parametry jak uczestnictwo kobiet w zarządzaniu, wynagrodzenie - powiedział Morawiecki podczas konferencji.

Ranking brytyjskiego magazynu "The Economist" został opublikowany na początku roku. Dotyczył krajów, w których kobiety mają największą szansę na równe traktowanie w pracy. Na 29 państw Polska zajęła w nim 7. lokatę.

Wśród branych pod uwagę kryteriów były m.in. różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn, prawa macierzyńskie, reprezentacja kobiet na kierowniczych stanowiskach w firmach oraz w parlamencie.

To szósta edycja rankingu. W 2017 Polska zajęła w nim szóste miejsce, a w 2015 czwarte.

*Zobacz też: Prezes Budimexu: W branży budowlanej brakuje 150 tysięcy pracowników *

Podczas konferencji głos zabrał także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przytoczył raport "Polski biznes silny kobietami", według którego 34 proc. wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety, co daje nam pod tym względem trzecie miejsce w Europie.

Największy udział kobiet w biznesie odnotowano w krajach Azji Południowo-Wschodniej (47 proc. na Filipinach, 43 proc. w Indonezji, 42 proc. w Tajlandii); najniższy w Japonii (5 proc.) i Australii (15 proc.).

Dlatego bardzo cieszymy się, że w Polsce rośnie liczba start-upów zarządzanych przez kobiety - powiedział minister Kwieciński i podkreślił, że 60 proc. kobiet w Polsce ma wyższe wykształcenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rynek pracy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

sępikSiłowe obsadzanie kobiet na stanowiskach kierowniczych prowadzi do depopulacji..... bo kobiety prawie nigdy nie wżeniają się w dół. Jeśli niedługo … Czytaj całość

06-03-2019

straszliwy wygląd poli tyczekWyrównanie płac kończy się obniżaniem pensji samców do poziomu samiczek.:)))

06-03-2019

no PiS zateudniasame kretynki z zakladow psychiatrycznych

Rozwiń komentarze (5)