Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki pisze do przywódców UE. Chce więcej pieniędzy na rolnictwo

Mateusz Morawiecki zaproponował zwiększenie budżetu wspólnej polityki rolnej o 10 proc. Zdaniem premiera, rolnictwo trzeba dodatkowo wesprzeć, bo programy ratowania gospodarek przed kryzysem osłabiają pozytywne efekty polityki spójności i polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ONS)
Mateusz Morawiecki chce zwiększenia budżetu na wspólną politykę rolną.

"Widać, że populacja rolników starzeje się, liczba gospodarstw rolnych maleje, drastycznie spada ilość nowych gospodarstw rolnych. Uzasadnione cele związane z Europejskim Zielonym Ładem oraz obecne działania, mające na celu przezwyciężenie skutków kryzysu wywołanego Covid-19, stawiają rolników w obliczu zwiększonych i kosztownych wymagań środowiskowych i klimatycznych" - napisał Morawiecki.

Dodatkowe pieniądze miałyby być przeznaczone na działania w dziedzinie środowiska i klimatu w I i II filarze.

"Zapewni to równe dla wszystkich rolników europejskich wzmocnienie Wspólnej Polityki Rolnej, zwiększy jej wkład w Europejski Zielony Ład oraz przyspieszy konwergencję zewnętrzną w sposób niekonfliktowy" - pisze Mateusz Morawiecki.

Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Zdaniem polskiego premiera kryzys i związane z nim programy wsparcia mogą pogłębić dysproporcje pomiędzy poszczególnymi krajami.

Unia Europejska zwiększyła pomoc publiczną do 100 tys. euro na jedno gospodarstwo i do 800 tys. euro na jedno przedsiębiorstwo rolne. Ale nie wszystkie państwa mają na tyle duże budżety, ba takie kwoty przyznawać.

"Część państw nie będzie mogła sobie pozwolić na taki poziom pomocy publicznej. Pojawia się przez to nowe zagrożenie - drastyczne pogłębienie różnic rozwojowych i warunków konkurencji rolniczej na wspólnym rynku UE" - napisał Mateusz Morawiecki. "Unia Europejska ponosi pełną odpowiedzialność za sektor rolnictwa. Jeżeli odpowiedzialności tej nie będzie towarzyszył odpowiedni budżet, może to oznaczać początek załamania tego sektora".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, koronawirus, koronawirus kryzys, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2020

e-L4Jak się porozdawało nierobom 500 emerytom 1200,na wyprawki300na urlopy100,to i nie będzie z czego dać rolnikom.A tak panie Morawiecki z Unii pieniążki … Czytaj całość

13-05-2020

TedMyślę że PO złoży protest.

13-05-2020

polakNie ma oszuscie!!!

Rozwiń komentarze (56)