Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Morawiecki pisze do przywódców UE. Chce więcej pieniędzy na rolnictwo

60
Podziel się:

Mateusz Morawiecki zaproponował zwiększenie budżetu wspólnej polityki rolnej o 10 proc. Zdaniem premiera, rolnictwo trzeba dodatkowo wesprzeć, bo programy ratowania gospodarek przed kryzysem osłabiają pozytywne efekty polityki spójności i polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Mateusz Morawiecki chce zwiększenia budżetu na wspólną politykę rolną.
Mateusz Morawiecki chce zwiększenia budżetu na wspólną politykę rolną. (ONS)

"Widać, że populacja rolników starzeje się, liczba gospodarstw rolnych maleje, drastycznie spada ilość nowych gospodarstw rolnych. Uzasadnione cele związane z Europejskim Zielonym Ładem oraz obecne działania, mające na celu przezwyciężenie skutków kryzysu wywołanego Covid-19, stawiają rolników w obliczu zwiększonych i kosztownych wymagań środowiskowych i klimatycznych" - napisał Morawiecki.

Dodatkowe pieniądze miałyby być przeznaczone na działania w dziedzinie środowiska i klimatu w I i II filarze.

"Zapewni to równe dla wszystkich rolników europejskich wzmocnienie Wspólnej Polityki Rolnej, zwiększy jej wkład w Europejski Zielony Ład oraz przyspieszy konwergencję zewnętrzną w sposób niekonfliktowy" - pisze Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Zdaniem polskiego premiera kryzys i związane z nim programy wsparcia mogą pogłębić dysproporcje pomiędzy poszczególnymi krajami.

Unia Europejska zwiększyła pomoc publiczną do 100 tys. euro na jedno gospodarstwo i do 800 tys. euro na jedno przedsiębiorstwo rolne. Ale nie wszystkie państwa mają na tyle duże budżety, ba takie kwoty przyznawać.

"Część państw nie będzie mogła sobie pozwolić na taki poziom pomocy publicznej. Pojawia się przez to nowe zagrożenie - drastyczne pogłębienie różnic rozwojowych i warunków konkurencji rolniczej na wspólnym rynku UE" - napisał Mateusz Morawiecki. "Unia Europejska ponosi pełną odpowiedzialność za sektor rolnictwa. Jeżeli odpowiedzialności tej nie będzie towarzyszył odpowiedni budżet, może to oznaczać początek załamania tego sektora".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
Wacek
3 lata temu
Może najpierw praworządność w Polsce , a później na kolanach po kasę do wyimaginowanej wspólnoty po kasę ,może Pan Duda i spółka to wywalczy !!!
robol
3 lata temu
,,wystarczy nie kraść to na wszystko starczy" tak mówiła poprzedniczka pana mateusza prawdomównego nijaka beata szydełko.miał być zrównoważony budżet a jest 100 mld deficytu.oszuści powinni być karani.
robol
3 lata temu
najpierw to zlikwidować KRUS ,rolnicy powinni płacić składki do ZUS na ogólnych zasadach.
Mirek
3 lata temu
Europa nie jest az tak durna. Dawać Polsce pieniądze, żeby Morawiecki mógł je wynosić na kolanach do Bialego Domu ?
shrek
3 lata temu
Niech da Duda i Morawiecki ze swoich, przecież opowiadają że to oni dają a nie jakaś wyimaginowana wspólnota
...
Następna strona