Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Morawiecki tworzy kolejny plan na "po pandemii". Tak ma wyglądać Nowy Polski Ład

334
Podziel się

Był już plan Morawieckiego, teraz pora na kolejną strategię. Tym razem ma on nosić nazwę Nowy Polski Ład. Rząd myśli o tym, jak radzić sobie po wyjściu z pandemii i jednocześnie zyskać nowych wyborców. Wśród pomysłów m.in. bezpłatne badania prenatalne.

Morawiecki tworzy kolejny plan na "po pandemii". Tak ma wyglądać Nowy Polski Ład
Mateusz Morawiecki ma niedługo przedstawić nowy plan dla Polski (KPRM, Krystian Maj)
bDINWYKZ

Do zarysu planu dotarł "Puls Biznesu". Czytamy w nim, że pierwotnie miał on być przedstawiony jesienią, ale szyki pokrzyżowała PiS druga fala pandemii. Teraz obóz rządzący mówi o publikacji Nowego Polskiego Ładu w lutym.

Co zawiera kolejna strategia Mateusza Morawieckiego? Przypomnijmy, że nieco ponad 5 lat temu premier przedstawiał Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwaną również "planem Morawieckiego". To ten sam dokument, w którym słyszeliśmy m.in. o milionie samochodów elektrycznych.

Teraz pora na Nowy Polski Ład, który ma opierać się na 16 filarach. Wśród nich są m.in. zdrowie, rodzina, firma, inwestycje, praca, mieszkania, edukacja, klimat, środowisko czy rolnictwo.

bDINWYLb
Zobacz także: mBank webinar, odcinek 4: Uwaga korekta! Co robić, gdy spada?

Jak pisze "PB", program jest obliczony przede wszystkim na pozyskanie nowego elektoratu - ludzi w średnim wieku, przed emeryturą oraz mieszkańców małych i średnich miast.

W dziedzinie finansów publicznych rząd będzie się zmagał z rosnącymi kosztami obsługi długu oraz jego relacją do PKB. W zmniejszeniu zadłużenia mają jednak pomóc eksporterzy i silna polska waluta.

bDINWYLh

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rozszerzenie tzw. estońskiego CIT-u na wszystkie firmy. Rząd ponadto planuje wprowadzenie ułatwień w sukcesji rodzinnej, podwyższenie limitu dla chcących skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz ulgi konsolidacyjne czy na prototypy.

Dozwolone ma również być łączenie ulg IP-Box (korzystanie z własności intelektualnej i niższa stawka opodatkowania) oraz ulgi na badania i rozwój. Do tej pory nie było to możliwe.

Nowy Polski Ład ma również stawiać na inwestycje. Przede wszystkim infrastrukturalne. Dzięki temu miałaby zyskać polska budowlanka. A to z kolei wpłynęłoby na wzrost liczby miejsc pracy.

bDINWYLi

W sektorze mieszkalnictwa rząd chce stawiać na dopłaty do mieszkań komunalnych czy TBS-ów. Ponadto priorytetem ma być ustawa "lokal za grunt". Tę kilka dni temu podpisał już prezydent Andrzej Duda.

Na zdrowie Polska będzie wydawać 7 proc. PKB w perspektywie 6-7 lat. Powstać mają zapowiadany już od dłuższego czasu Fundusz Medyczny oraz Fundusz Modernizacji Szpitali. Do tego obiecywane od dłuższego czasu programy, takie jak np. profilaktyka 40+.

NPŁ przewiduje też promowanie wielodzietnej i tradycyjnej rodziny w kampaniach społecznych i rządowych. I - na koniec - bezpłatne badania prenatalne dla kobiet w ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDINWYLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(334)
Walenty
miesiąc temu
Ale jaja a po co te badania przecież obojętnie jaki będzie zarodek i tak trzeba będzie go donosić i urodzić. Paranoja rządowa.
:-/
miesiąc temu
na razie to mamy NFZ ktory jest specjalista w przesylaniu ludzi na tamten swiat,szkole ktora nie uczy niczego konkretnego - produkuje glupkow... pseudostudia... produkujace tania sile robocza dla niemcow, anglikow... i dla beneluxu... kiedy wreszcie pojdziemy po rozum do glowy????
DOD
miesiąc temu
MOŻE MA PLAN JAK BYĆ PORZĄDNYM CZŁOWIEKIEM ?
bDINWYLD
Tumany
miesiąc temu
uwierzą. Znowu.
darek
miesiąc temu
Ja bym wolał bon na 2000 zł, żeby trochę zęby poprawić.
...
Następna strona