Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

"Możemy wydawać na obronę nawet o 9 mld euro więcej". Niemiecki minister zabrał głos

2
Podziel się:

Niemiecki minister finansów Christian Linder zabrał głos w sprawie wydatków na obronność jego kraju. Stwierdził, że Niemcy są w stanie wydawać nawet o 9 mld euro więcej na ten cel. Jednak nie od razu. Polityk wskazał, od którego roku byłoby to możliwe.

"Możemy wydawać na obronę nawet o 9 mld euro więcej". Niemiecki minister zabrał głos
Ćwiczenia szkoleniowe Allied Spirit 24 na poligonie w Hohenfels w Niemczech (zdj. ilustracyjne) (GETTY, Bloomberg)

Minister finansów udzielił wywiadu agencji dpa, w którym poruszono m.in. wątek wydatków na obronność Niemiec. Jego fragmenty cytuje serwis rp.pl.

Najpierw spłata długu

Zdaniem Christiana Lindnera, aby w ogóle można było mówić o wzroście wydatków na uzbrojenie i modernizację wojska, to najpierw trzeba zmniejszyć zadłużenie państwa. Obecnie dług publiczny szacowany jest na 63 proc. PKB kraju, podczas gdy regulacje unijne zezwalają maksymalnie na 60 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niespodziewana oferta USA dla Polski. "Politycy tego nie wiedzą"
Jeśli zejdziemy poniżej tego limitu, wówczas będzie można ponownie dyskutować o planowanej na 2028 r. spłacie długu związanego z koronawirusem – stwierdził Christian Lindner, cytowany przez rp.pl.

W związku z pandemiąwojną w Ukrainie niemiecki rząd zaciągnął pożyczki awaryjne na łączną kwotę ok. 300 mld euro w latach 2020-2022. Zawiesił też jednocześnie ograniczenia w zaciąganiu pożyczek rządowych – przypomina Reuters.

Wzrost wydatków na obronność za kilka lat

Planowo Niemcy mają spłacać 9 mld euro rocznie zadłużenia od 2028 r. i 10,8 mld euro rocznie od 2031 r. Minister finansów jednak stwierdził, że jeśli do tego czasu "ciężar pandemii na poziomie długu zostanie już przezwyciężony, spłata mogłaby zostać znacząco zmniejszona".

To udostępniłoby miliardy, które pomogą nam osiągnąć cel NATO w budżecie federalnym po zakończeniu specjalnego programu dla Bundeswehry – ocenił Christian Lindner, cytowany przez rp.pl

Obecnie Republika Federalna Niemiec wydaje 73,41 mld dolarów na obronność. To największa kwota przeznaczona przez naszych sąsiadów na ten cel od dawna – podsumowuje Reuters.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
tak to
2 tyg. temu
Tylko że Niemcy wywadzą to we własnej gospodarce, a my zamawiamy głównie za granicą w USA i Korei Południowej. Ot, różnica... niemieckie zbrojenia nakręcą niemiecką gospodarkę, polskie zbrojenia nakręcą koreańską. Już się w Korei producent haubic K9 chwali (które nie są lepsze, a nawet gorsze od naszych Krabów) że dzięki hojności Polaków postawił już dodatkową linię do produkcji haubic K9 i postawi jeszcze kolejną. Dzięki temu zjedzie z kosztów za sztukę i zarobi więcej, i dzięki temu (koszty i zdolności produkcyjne) liczy na kolejne konktrakty w kolejnych krajach. Dzięki Błaszczakowi i PiS, bo zafundowanie Koreańczykom dwóch linii produkcyjnych habic zwiększa koreańską konkurencyjność. .... Niemcy tymczasem zamówią haubice niemieckie, czołgi niemieckie, transportery niemieckie, obronę przeciwlotniczą niemiecką... i będą jeszcze bogatsi.
lolek
2 tyg. temu
Najpierw to reparacje!!!