Notowania

Myśliwce bojowe produkowane w Europie. Państwa UE łączą siły

Umowę za 150 mln euro podpisały Francja, Niemcy i Hiszpania. Dotyczy ona prac nad prototypem myśliwca następnej generacji. Ma to zapewnić Europie samowystarczalność w kwestii obronnej, bez oglądania się na sojuszników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Airbus będzie odpowiadać za większość elementów produkcji myśliwców bojowych. (Fot: balipadma)

Dzięki połączeniu sił Dassault Aviation i Airbus do przeszłości z czasem mają odejść francuskie Rafale i niemieckie Typhoony Eurofightera. Jak podaje "Rzeczpospolita", samoloty nowej generacji miałyby się pojawić od 2040 roku.

- To bardzo ambitny projekt Niemiec i Francji, do których dołączyła Hiszpania - powiedziała francuska minister obrony Florence Parly, cytowana przez "Rz" za Reuterem, po uroczystości podpisania w Paryżu umowy przez nią i ministrów z obu pozostałych krajów.

- Pozwoli naszym narodom stawić czoło zagrożeniom i wyzwaniom w drugiej połowie XXI wieku, obrazuje naszą wolę i ambicję w zakresie europejskiej obrony - dodaje Parly.

Zobacz też: Krakowska huta wygaszona. "Bez stali nie będzie CPK"

Niemiecki parlament już w ubiegłym tygodniu zatwierdził na ten cel środki finansowe. Z kolei Hiszpania uczestniczy we wstępnej fazie. Oficjalnie dołączy o projektu w tym roku i na ten cel przeznaczy ok. 50 mln euro.

Airbus nową technologie testuje w tajnych bazach w Francji.
Airbus prezentuje projekt latającego skrzydła. Ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla

Nowy myśliwiec będzie częścią nowego Systemu Przyszłej Walki Powietrznej (SCAF). Obejmuje on wstępne prace badawcze i technologiczne nad prototypem, silnikiem i dronami towarzyszącymi nowej maszynie w powietrzu

Airbus wstrzymuje pracę chińskiej fabryki
Airbus wstrzymuje pracę chińskiej fabryki. Przez koronawirus

Konstrukcja myśliwców będzie wspólnym zadaniem Dassault Aviation i Airbusa. Natomiast Safran i MTU będą odpowiadać za silnik, Airbus i MDBA - za drony, a Airbus i Thales wspólnie opracują technologię cyfrową.

Na prototyp przeznaczono ok. 4 mld euro. Ma być gotowy do 2026 roku.

Airbus dzięki ugodzie będzie mógł brać udział w procesie zamówień publicznych.
Airbus uniknie procesu za korupcję. Ale zapłaci miliardy euro

Projekt ma być konkurencją do brytyjskiego, który uruchomiony został w 2018 roku. Mowa tutaj o myśliwcu bojowym "Tempest". Francuzi mają jednak nadzieję, że oba projekty zostaną z czasem połączone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: airbus, francja, niemcy, hiszpania, wielka brytania, myśliwce, lotnictwo, armia, innowacje, innowacje lotnicze, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

DdddddddA my co? Wchodzimy bez mydełka wujowi samowi, kupujemy niedopracowany złomu. Brak słów.

20-02-2020

laswerA Polska woli wydawać grubą kasę na gotowce z USA. Lepiej wejść w taki projekt rozwojowy w EU: tworzy się miejsca pracy, trwałe sojusze i ma … Czytaj całość

20-02-2020

nickTylko wspólna armia europejska zapewni nam pokój.

Rozwiń komentarze (49)