Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Airbus uniknie procesu za korupcję. Ale zapłaci miliardy euro

22
Podziel się:

Prokuratura francuska poinformowała, że Airbus zapłaci łącznie 3,59 mld euro kar za korupcję przy sprzedaży samolotów - podaje Reuters. Producent zdecydował się na ugodę finansową, aby uniknąć zakazu dostępu do zamówień publicznych w USA oraz w Unii Europejskiej.

Airbus dzięki ugodzie będzie mógł brać udział w procesie zamówień publicznych.
Airbus dzięki ugodzie będzie mógł brać udział w procesie zamówień publicznych. (WP.PL)

To koniec dochodzenia ws. Airbusa. Największy europejski przewoźnik wynegocjował ugodę finansową – podaje "Rzeczpospolita" za Reutersem. We Francji koncern zapłaci karę w wysokości 2,08 mld euro, w Wielkiej Brytanii, kara wyniesie 984 mln euro, a w USA - 526 mln euro.

Ugoda pozwoli Airbusowi uniknąć zakazu dostępu do zamówień publicznych w USA i w Unii Europejskiej. A właśnie to groziło producentowi w przypadku procesu.

Francuscy prokuratorzy podkreślili, że ugoda nie oznacza, że nie nie będą ścigane konkretne osoby odpowiedzialne za korupcję.

Zobacz także: Zobacz też: Steinhoff entuzjastycznie o zakupie Condor Airlines. "LOT wychodzi na szersze wody"

Airbus jeszcze musi przygotować się na dochodzenie w USA dotyczące kontroli eksportu.

Największy europejski koncern lotniczy był na celowniku organów śledczych od ponad 10 lat. Wtedy właśnie Francuzi i Brytyjczycy rozpoczęli dochodzenie w sprawie korupcji przy sprzedaży przez Airbusa samolotów odrzutowych.

Śledczy wskazali, że w Airbusie przez dziesięciolecia działał system pośredników handlowych, których było nawet ok. 250. Firma wydawała rocznie setki mln euro na utrzymanie siatki, która odpowiadała za sprzedaż oferty Airbusa na całym świecie.

Reuters wskazuje, że jednym z takich pośredników była np. żona prezesa linii SriLankan Airlines, "blisko krewny" wysokiego urzędnika państwowego Ghany.

Europejski koncern zajął się również sponsorowaniem drużyny sportowej AirAsia - w tym samym okresie, kiedy negocjowano z tymi liniami sprzedaż samolotów producenta.

W 2014 roku ówczesny dyrektor finansowy koncernu Harald Wilhelm wstrzymał wszystkie wypłaty na rzecz pośredników. Wszczęto również śledztwo wewnętrzne. W jego wyniku ponad 100 osób zostało zwolnionych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
bob
4 lata temu
Gdyby wiedzieli, jak B przejedzie się na MAXach, to ani grosza łapówki by nie dali. A przy stratach B to spokojnie mogą zapłacić tę karę. PS. A ja dla LOTu wybrałem Embraera... i oprócz kilku modeli nawet jednego peso nie wziąłem! Głupek jestem, czy normalny?
nielot
4 lata temu
Ciekawe, czy Boeing się podniesie?
#Daro
4 lata temu
hahaha w Polsce to się nazywa kooperacja braterska z usa.
gerald
4 lata temu
500+ za głosy to co to jest?
Patrick K.
4 lata temu
No i stało się jasne skąd POmysł na zakup PO kosmicznej cenie Caracal'i przez ekipę aferzystów i hochsztaplerów za czasów PO-PSL pod patronatem Tuska...
...
Następna strona