Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na nic nakazy i kary. Polacy jeżdżą bez OC, ale jeśli zostaną złapani – nie ma zmiłuj

Polacy kupują coraz lepsze samochody, ale wielu i tak chce "ugrać" kilkaset złotych na ubezpieczeniu. Widać to w statystykach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W ciągu roku o ponad jedną trzecią wzrosła liczba właścicieli pojazdów, którzy nie wykupili polisy OC.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
W zeszłym roku UFG prowadził łącznie ponad 152 tysiące spraw o zapłacenie kary za brak polisy OC.

O ponad jedną trzecią wzrosła w ciągu roku liczba właścicieli pojazdów wezwanych do zapłacenia kary za brak polisy OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ciągu trzech kwartałów 2019 roku wystawił 93 tysiące wezwań do zapłacenia kary za brak OC. To o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku – informuje PAP.

- Jazda bez obowiązkowego OC jest bowiem ogromnym zagrożeniem zarówno dla finansów sprawcy szkody, jak i dla nieubezpieczonego posiadacza pojazdu. W razie wypadku muszą oni z własnej kieszeni, solidarnie, oddać wszystkie świadczenia wypłacone przez Fundusz ofiarom takiego wypadku - przypomniał kierowcom Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Dostałeś wezwanie od UFG? Lepiej na nie odpowiedz
OC. Tylko 35 proc. Polaków opłaca karę za brak polisy

Fundusz wypłaca poszkodowanym niekiedy bardzo wysokie rekompensaty. Rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 miliona złotych za wypadek spowodowany nieubezpieczonym motocyklem, w którym potrącił rowerzystkę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Kolejny sprawca ma do oddania UFG 1,37 miliona złotych za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany.

Obejrzyj: Wyrok TSUE, o którym mało kto mówi. Możesz odzyskać tysiące złotych od banku

Fundusz pod koniec września br. prowadził łącznie blisko 175 tysięcy spraw o zapłacenie kary za brak komunikacyjnej polisy OC. Do kasy Funduszu z tego tytułu w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wpłynęło 100,6 miliona złotych, o ponad 40 procent więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Kary za brak OC są uzależnione od rodzaju pojazdu i okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej: do 3 dni – 20 procent pełnej opłaty karnej, 4 do 14 dni – 50 procent pełnej opłaty karnej, powyżej 14 dni – 100 procent opłaty karnej.
Fundusz szacuje, że około 0,4 procent wszystkich aktywnych pojazdów, mogących brać udział w ruchu, może jednak nie posiadać - stale lub czasowo - obowiązkowej polisy OC.

Według szacunków branży ubezpieczeniowej co dziesiąte roszczenie o wypłatę odszkodowania może nosić znamiona przestępczości ubezpieczeniowej.
Co dziesiąte odszkodowanie jest wyłudzane. Ubezpieczyciele dostaną potężne narzędzie

Przypomnijmy, że w Polsce jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) najpóźniej w dniu rejestracji auta, ciągnika, autobusu, motocykla czy motoroweru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, oc, ubezpieczenie samochodu, gospodarka, wiadomości, ubezpieczenia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

KIEROWCAOC POWINNO BYC DOBROWOLNE RYZYKO KIEROWCY ZA SAMOCHODY NIE JEZDZACE ZIMA ITO JAK KAMPERY POWINNO BYC TERMINOWE .PLACENIE ZA STOJACY SAMOCHOD TO … Czytaj całość

17-12-2019

ZniesmaczonyJak nie wykupił OC i go złapali to 5 lat bezwzględnego więzienia i pojazd nawet nowy do utylizacji.Jak spowodował wypadek to 15 lat … Czytaj całość

17-12-2019

TosiekTo jest chyba przestępstwo jak i jazda bez prawa jazdy powinien być automatycznie przepadek auta jako środka przestępstwa. Hej

Rozwiń komentarze (13)