Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Na nic nakazy i kary. Polacy jeżdżą bez OC, ale jeśli zostaną złapani – nie ma zmiłuj

13
Podziel się:

Polacy kupują coraz lepsze samochody, ale wielu i tak chce "ugrać" kilkaset złotych na ubezpieczeniu. Widać to w statystykach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W ciągu roku o ponad jedną trzecią wzrosła liczba właścicieli pojazdów, którzy nie wykupili polisy OC.

W zeszłym roku UFG prowadził łącznie ponad 152 tysiące spraw o zapłacenie kary za brak polisy OC.
W zeszłym roku UFG prowadził łącznie ponad 152 tysiące spraw o zapłacenie kary za brak polisy OC. (Pixabay.com)

O ponad jedną trzecią wzrosła w ciągu roku liczba właścicieli pojazdów wezwanych do zapłacenia kary za brak polisy OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ciągu trzech kwartałów 2019 roku wystawił 93 tysiące wezwań do zapłacenia kary za brak OC. To o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku – informuje PAP.

- Jazda bez obowiązkowego OC jest bowiem ogromnym zagrożeniem zarówno dla finansów sprawcy szkody, jak i dla nieubezpieczonego posiadacza pojazdu. W razie wypadku muszą oni z własnej kieszeni, solidarnie, oddać wszystkie świadczenia wypłacone przez Fundusz ofiarom takiego wypadku - przypomniał kierowcom Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Fundusz wypłaca poszkodowanym niekiedy bardzo wysokie rekompensaty. Rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 miliona złotych za wypadek spowodowany nieubezpieczonym motocyklem, w którym potrącił rowerzystkę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Kolejny sprawca ma do oddania UFG 1,37 miliona złotych za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany.

Zobacz także: Obejrzyj: Wyrok TSUE, o którym mało kto mówi. Możesz odzyskać tysiące złotych od banku

Fundusz pod koniec września br. prowadził łącznie blisko 175 tysięcy spraw o zapłacenie kary za brak komunikacyjnej polisy OC. Do kasy Funduszu z tego tytułu w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wpłynęło 100,6 miliona złotych, o ponad 40 procent więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Kary za brak OC są uzależnione od rodzaju pojazdu i okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej: do 3 dni – 20 procent pełnej opłaty karnej, 4 do 14 dni – 50 procent pełnej opłaty karnej, powyżej 14 dni – 100 procent opłaty karnej.
Fundusz szacuje, że około 0,4 procent wszystkich aktywnych pojazdów, mogących brać udział w ruchu, może jednak nie posiadać - stale lub czasowo - obowiązkowej polisy OC.

Przypomnijmy, że w Polsce jest obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) najpóźniej w dniu rejestracji auta, ciągnika, autobusu, motocykla czy motoroweru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
buhaha
4 lata temu
Ubezpieczony winien być kierowca a nie samochód !!! Jeszcze nie ma samochodów autonomicznych !!! Ale w tzw. państwie trzeba nabijać kasę mafii ubezpieczeniowej nawet kiedy auto stoi np. pół roku lub rok w garażu !!! Bandyckie państwo !!!!
Pomogę - jo
4 lata temu
Jazda bez polisy to duże ryzyko. Wysokość kary jest dotkliwa. Często jednak da się zapłacić mniej. Kontakt pod jo_2
Milenia
4 lata temu
Jeśli szuka ktoś dobrego ubezpieczenia to polecam serdecznie zajrzeć na stronę https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ tutaj macie mnóstwo bardzo fajnych ofert oraz kalkulator który pomoże wybrać najlepsze ubezpieczenie. Polecam.
Michał
4 lata temu
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.
Michał
4 lata temu
Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app