Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Na pieniądze z Funduszu Odbudowy jeszcze poczekamy? Gowin podał termin

26
Podziel się:

Jarosław Gowin skomentował problemy z unijnymi pieniędzmi na Krajowy Fundusz Odbudowy. Zdaniem byłego wicepremiera winna jest sytuacja w polskim sądownictwie.

Na pieniądze z Funduszu Odbudowy jeszcze poczekamy? Gowin podał termin
Jarosław Gowin skomentował oczekiwanie na pieniądze na Krajowy Fundusz Odbudowy (PAP, Tytus Żmijewski)
bEKwaXTp

Jarosław Gowin skomentował opóźnienia w wypłacie środków w ramach Funduszu Odbudowy. Zdaniem byłego wicepremiera środki te ostatecznie trafią do Polski, ale na przełomie 2021 i 2022 roku. Zdaniem Gowina powodem wstrzymywania środków przez Komisję Europejską jest sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Na pieniądze z UE poczekamy do końca roku

- Środki z Krajowego Planu Odbudowy trafią do Polski. Jestem o tym przekonany. Trafią jednak — już dzisiaj to widać — z dużym opóźnieniem. Ja się spodziewam, że pierwsze środki z KPO trafią do Polski na przełomie 2021 i 2022 roku. Tymczasem firmy z większości krajów europejskich, konkurujące z polskimi firmami, już mogą z tych środków korzystać — powiedział w Bydgoszczy Gowin.

bEKwaXTr

Krajowy Fundusz Odbudowy czeka na zastrzyk gotówki

Zdaniem Gowina przyczyny powodujące wstrzymywanie przekazania środków przez Komisję Europejską są oczywiste.

Zobacz także: Wyłączenia fotowoltaiki. Jest reakcja NFOŚiGW

- Chodzi o sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości. Konieczna jest jak najszybsza likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Przypomnę, że Porozumienie jeszcze w poprzedniej kadencji proponowało zmiany w tym zakresie. Druga przyczyna to wniosek premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego o orzeczenie wyższości prawa krajowego nad unijnym. Niezbędnym warunkiem sięgnięcia przez Polskę po środki z KPO jest albo wycofanie wniosku pana premiera z TK, albo jasne i szybkie orzeczenie TK stwierdzające wyższość prawa unijnego nad tym stanowionym przez polski parlament – wyjaśnił Gowin.

bEKwaXTx

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant poinformowała w poniedziałek na konferencji w Brukseli, że KE prowadzi nadal rozmowy z Polską ws. akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez KE otwiera drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKwaXTS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
lola
3 tyg. temu
Te pieniądze powinny być wypłacone dopiero po nowych wyborach. Inaczej pójdą na TVPiS, Rydzyka, Fundusze sprawiedliwości, marsze poparcia pis, miesięcznice oraz oczywiście na gigantyczne premie dla pisiorów.
optymista
4 tyg. temu
Chcą dostać pieniądze z UE na odbudowę kraju i to ci co ten kraj okradają .Zalamka
POdbudowykont
4 tyg. temu
Dofinansowanie 34mld Euro z wpłaconych do budżetu UNII - TAK, 55mld Euro pożyczki niby nisko oprocentowanej - NIE. Nasze prezesy złodzieje wezmą sobie pensyjki kominowe, a resztę wytransferują na Caymany, Sechele, Malediwy, Cypr i do Szwajcarskich banków jak za Gierka, a następne pokolenia będą spłacać!!! Był już Plan spłaty zadłużenia FOZ i Akcja Żelazo spłacona dzięki Papieżowy a kasa wyparowała w walizkach kurierów na konta w Szwajcarii i gdzie tam jeszcze. Papież już nie nasz żeby gwarantował za Złodziei. Odbudować KONTA w Szwajcarii.
bEKwaXTT
Bazi
4 tyg. temu
Czyli że TK ma dotąd obradować aż stwierdzi że prawo UE jest ponad konstytucją RP?
Ktoś
4 tyg. temu
Węgry dostaną może w grudniu jeżeli zostanie przyklejany budżet w październiku. Polska może nic nie dostać dopóki będzie rządzić złodzieje z PiS a wtedy pusypue się wszystko. Żadnego Polskiego Wału nie będzie...
...
Następna strona