Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Na zakupy przez Norwegię. Rosjanie znaleźli sposób na sankcje

Podziel się:

Rosyjscy turyści, przed którymi jesienią Finlandia praktycznie zamknęła granicę i nie wydaje im także nowych wiz, znaleźli sposób na obejście obostrzeń. Wjeżdżają do kraju przez północną Norwegię i udają się na zakupy do Finlandii. Na zachodnie produkty, trudno dostępne w Rosji, czekają odbiorcy w Murmańsku.

Na zakupy przez Norwegię. Rosjanie znaleźli sposób na sankcje
Straż graniczna w małej wiosce Nuijamaa pilnuje przejścia granicznego (Getty, UCG)

W wiosce Naatamo w Laponii działają dwa markety, które zazwyczaj żyją z handlu przygranicznego z Norwegami. Jeden z nich po agresji na Ukrainę zdecydował, że nie sprzedaje już "bezcłowo" (procedura tax free) produktów Rosjanom, ale drugi robi to nadal – podało w poniedziałek fińskie radio Yle.

Tak Rosjanie omijają sankcje

Według szefa jednostki fińskiego urzędu celnego w Tornio Kariego Hannu służby nie mają możliwości wstrzymania ruchu Rosjan, którym Norwegia honoruje wizy i umożliwia wjazd do strefy Schengen. To do celników na granicy norwesko-rosyjskiej należy sprawdzenie, jakie towary są wywożone – przyznał.

Z kolei zdaniem resortu spraw zagranicznych – zaznacza Yle – sprzedawcy nie powinni dopuścić do sprzedaży produktów, które są na liście sankcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uderzyli w Rosjan z zaskoczenia. Nagranie z ataku pod Donieckiem
Nie mamy w asortymencie takich towarów. Postępujemy zgodnie z regułami, które ktoś wprowadził. Nadzór nie należy do nas. Wystawiamy kwit "tax free" każdemu zainteresowanemu, a to do celników należy ocena – mówi jeden ze sprzedawców w Naatamo.

Wśród produktów, których co do zasady wywóz do Rosji jest obecnie zabroniony, są m.in. towary uznawane za luksusowe, tj. o wartości powyżej 300 euro.

W okolicach Murmańska jest wiele małych sklepów, które oferują zachodnie produkty dobrej jakości (pochodzące z Finlandii czy Norwegii) – podsumowano w relacji fińskiego radia.

Finlandia będzie blokować Rosjanom zakup nieruchomości

Rosjanie kupują nie tylko produktu codziennego użytku czy luksusowe. Z danych na koniec września wynika, że w 2022 r. nabyli w Finlandii ok. 220 nieruchomości - tyle, ile w całym 2021 r.

Rosjan na fińskim rynku nieruchomości interesują różnego rodzaju obiekty. Nie tylko mieszkania i domy jednorodzinne czy domki letniskowe, ale także większe kompleksy z dostępem do akwenów wodnych.

Fiński resort obrony narodowej niedawno informował, że zamierza kontrolować i interweniować w transakcje nabycia gruntów czy domów przez cudzoziemców, w szczególności spoza UE. W przypadku nieruchomości położonych w pobliżu obiektów Sił Zbrojnych czy Straży Granicznej państwo skorzysta z prawa pierwokupu.

Nowe przepisy dają urzędnikom ministerstwa obrony narodowej szerokie uprawnienia, "z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego", do badania kluczowych transakcji na rynku nieruchomości oraz źródeł ich finansowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP