Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Naciskają na nowy rząd. Przez bubel mogą się nie wybudować na własnej działce

8
Podziel się:

W październiku 2023 r. weszło w życie prawo, zgodnie z którym właściciel działki nie może jej zabudować, jeśli znajdują się pod nią strategiczne złoża. Rzecz w tym, że przepisy nie są precyzyjne. Górnicze gminy obawiają się masowego odpływu mieszkańców.

Naciskają na nowy rząd. Przez bubel mogą się nie wybudować na własnej działce
Nowe prawo geologiczne może storpedować plany wielu właścicieli działek (Pixabay, Paul Brennan)

Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego, której sprawa dotyczy, wprowadził rząd PiS mimo sprzeciwu ówczesnej opozycji. Z prawa wynika, że jeśli minister klimatu i środowiska uzna, że pod prywatną albo gminną działką znajdują się strategiczne złoża kopalin, może tam wprowadzić zakaz zabudowy - pisze portalsamorzadowy.pl.

Przepisy wzbudziły wiele kontrowersji. Serwis przypomina, że zapisy nowelizacji wyraźnie utrudniają realizację planów inwestycyjnych samorządów, a do tego mogą uniemożliwić "Kowalskiemu" budowę domu na własnej działce.

Co więcej, właściciel nieruchomości jest w takiej sytuacji wyłączony z postępowania administracyjnego. O tym, że wprowadzono zakaz, dowiadywać ma się po fakcie. Krytycy przepisów liczyli na szybką ich likwidację po zmianie władzy w Polsce. Ale nic się jednak takiego nie stało.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Nowe prawo doprowadzi do migracji ze Śląska?

Do końca lutego resort klimatu ma odpowiedzieć na pytania ekologicznej Fundacji Frank Bold w tej sprawie. Domaga się doprecyzowania definicji złoża strategicznego oraz przesłanek decydujących o wpisaniu ich na stosowną listę, włączenia właścicieli nieruchomości do procesu wydawania decyzji o możliwym zakazie, a także - to drugi pomysł - całkowite wycofanie przepisów.

- Ostatnia nowelizacja doprowadziła do sytuacji, w której "na upartego" nawet złoża piasku czy żwiru można byłoby objąć strategiczną ochroną i arbitralnie, uznaniowo ograniczyć prawa właścicieli nieruchomości, nie dając im żadnej możliwości odwołania się od decyzji. Mimo tego, że własność takich złóż wchodzi w skład własności nieruchomości gruntowej - powiedział "Portalowi Samorządowemu" mec. Miłosz Jakubowski, radca prawny z Fundacji Frank Bold.

Na zmianę liczy też Stowarzyszenie Gmin Górniczych. Zaznacza, że przepisy praktycznie "zakazują zabudowy nad złożami, które zostaną uznane za strategiczne". Może mieć to dla samorządów opłakane skutki.

"Rodzi to ogromne obawy, gdyż zabudowa na Śląsku jest bardzo zwarta i realizacja tego zakazu spowoduje zatrzymanie sektora budowlanego, w konsekwencji migrację ludzi w inne regiony Polski" - twierdzi Stowarzyszenie Gmin Górniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Wójt
3 tyg. temu
Zabierzcie się za Kleszczów pod Bełchatowem. Oni tam w gminie blokują wszystko pod byle pretekstem. Dla "swoich " oczywiście jest wszystko.
Gość
3 tyg. temu
To bezprawie wprowadził niedawno rząd PiS. Ciekawe, jak będą się czuli wyznawcy pis, którzy mają działki na terenach niby górniczych. Ani budować, ani sprzedać.
Zenek
3 tyg. temu
Głupota ludzka nie zna granic 😂😂😂🤣
Sławek
3 tyg. temu
A na działce pod Miękinią, którą wykupił Intel są strategiczne złoża kobaltu, kadmu. Obok jest PepsiCo i stary Pitsburg..wszystkie firmy z USA. Wejdzie niedługo ustawa że wszystko pod działka aż do jądra ziemi należy do właściciela działki.. i jak zwykle ktoś zarobi a nie Polacy.
omg
3 tyg. temu
Kolejny popis PiS, uchwalony w trybie prawa rosyjskiego. Na pewno nie wolno zostawiać sprawy bez rozwiązania