Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Naimski o rządowym programie: 6 reaktorów jądrowych

98
Podziel się

Mamy program zbudowania sześciu reaktorów jądrowych w ciągu 20 lat - powiedział w niedzielę w "Telewizji Republika” Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Naimski o rządowym programie: 6 reaktorów jądrowych
Elektrownia jądrowa. Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bDTkdAZN

– W związku z tym ci, którzy uważają, że dysponują możliwościami realizacji czy udziału w tym naszym programie, się do nas zwracają – mówił Naimski.

– Zwracają się do nas Francuzi, Koreańczycy, byliśmy w Emiratach Arabskich, gdzie oglądaliśmy skończoną inwestycję tego rodzaju, (...) rozmawiamy z Amerykanami – dodał.

bDTkdAZP

Program ma skończyć się w 2043 roku. Naimski powiedział, że podpisano umowę międzyrządową - polsko-amerykańską. Umowa przewiduje, że Amerykanie przedłożą polskiemu rządowi kompleksową ofertę techniczną i finansową w ciągu najbliższego roku.

Zobacz także: Ulgi covidowe w PIT 2020. Skorzystają ci, którzy wsparli szpitale oraz dawcy osocza

Jego zdaniem, energetyka jądrowa to nie jest konkurencja dla odnawialnych źródeł energii, lecz niezbędne uzupełnienie dla OZE.

bDTkdAZV

Jak podaje PAP, rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski (PEP) do 2040 roku. Dokument zawiera informacje o budowie sześciu bloków elektrowni atomowej w czterech możliwych lokalizacjach.

"Istota rzeczy w tej strategii jednak skupia się na tym, że wchodzimy w 20-30, może więcej lat transformacji energetycznej w Polsce – powiedział Naimski.

Zaznaczył, że musimy wybudować nowe elektrownie, używając nowych technologii, a z czasem będziemy wychodzili ze starzejących się elektrowni węglowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTkdBaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
wizja taka
2 miesiące temu
Tradycyjnie kupujmy starocie wymagające olbrzymich nakładów później.
Alicja
2 miesiące temu
Najpierw był Żarnowiec gdzie w latach chyba 80 utopiono miliony, potem Kopalino w gminie Choczewo gdzie na różne badania od chyba 20 lat specjalnie powołane ministerstwo wydaje niewyobrażalne pieniądze a teraz jeszcze urządzają sobie wycieczki po świecie. A elektrowni nie ma i raczej nie będzie.
....
2 miesiące temu
niech się nie biorą pis-iory za elektrownie atomowe w Polsce bo strach się bać
bDTkdBar
logiczny
2 miesiące temu
Wiemy, że rząd ma plan... na podatki+ bo je codziennie wprowadza w życie !
Myślenie nie ...
2 miesiące temu
Świat rezygnuje z atomowych elektrowni, Niemcy,UK, Chiny otwierają kolejne kopalnie węgla...a u nas..
...
Następna strona