Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

"Najczystszej wody populizm". 800 plus będzie kosztować 25 mld zł więcej

21
Podziel się:

Nowy prezent wyborczy PiS, czyli wzrost świadczenia na dzieci z 500 do 800 zł, może zwiększyć koszty programu z obecnych około 40 mld zł do około 65 mld zł - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na wyliczenia ekonomistów.

"Najczystszej wody populizm". 800 plus będzie kosztować 25 mld zł więcej
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podwyżkę świadczenia 500 plus do 800 zł miesięcznie (PAP, PAP/Leszek Szymański)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w niedzielę obiecał podwyżkę świadczenia 500 plus do 800 zł miesięcznie. To oznacza wzrost o 60 proc. - Bez zmiany kryterium taka podwyżka świadczeń wychowawczych to najczystszej wody populizm - ocenił w rozmowie z "Rz" Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Program nie spełnia pierwotnie przypisywanej mu funkcji, czyli wzrostu dzietności. Jest po prostu transferem z budżetu państwa, do tego waloryzowany arbitralną decyzją polityczną w pełni podporządkowaną celem przedwyborczym - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Babciowe" kontra podwyżka 500 plus? Balcerowicz krytykuje opozycję

"Wysoka inflacja zostanie z nami na lata"

"Rz" zwraca uwagę, że jeszcze kilka tygodni temu Jarosław Kaczyński "komentował, że podniesienie 500 plus nawet tylko do 700 plus przyniesie efekty proinflacyjne i w związku z tym, nie można tego zrobić". W podobnym tonie o propozycjach opozycji (np. podniesieniu płac w budżetówce o 20 proc.) wypowiadał się premier Morawiecki.

Ministerstwo Finansów w przedstawionym dwa tygodnie temu Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026 nie brało w ogóle pod uwagę podwyżki 500 plus - pisze dziennik.

- Nawet w swoich najśmielszych prognozach nie przewidywałem, że puszczą wszystkie hamulce, jeżeli chodzi o finanse publiczne i gospodarkę. Można to określić "po nas choćby potop' - powiedział ekonomista Sławomir Dudek.

"Ludzie się cieszą, a to znaczy, że wysoka inflacja zostanie z nami na lata" - napisała na Twitterze Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl

Jak pisaliśmy w money.pl w niedzielę Marcin Wojewódka, wiceprezes Instytutu Emerytalnego, wyliczył, że "zapowiedziane 800 plus to koszt rzędu 66 mld zł w ciągu roku", co oznacza szacunkowy wzrost o około 26 mld zł rocznie. Defratyka w innym poście podała kwotę około 64 mld zł.

500 plus. Komu przysługuje świadczenie na dziecko?

Obecnie świadczenie wychowawcze jest wypłacane w ramach Programu Rodzina 500 Plus na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. Świadczenie ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekunem faktycznym jest osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka. Jeśli dziecko przebywa w pieczy zastępczej - w rodzinie zastępczej lub w pieczy instytucjonalnej, świadczenie przysługuje podmiotom sprawującym tę pieczę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Assl
2 tyg. temu
800+ należy zlikwidować. Płaczą, że nie ma pieniędzy na elektrownię atomową, na modernizację sieci energetycznych. Za wydane do tej pory pieniądze na ten program mielibyśmy nawet kilka elektrowni i jeszcze na CPK by starczyło. Tymczasem Jarosław zamiast na inwestycje wolał wydać pieniądze na piwo i tipsy.
#Kacyk+
rok temu
# Największy/60-o calowy/ Populista i Szachraj w Polsce doprowadzi, nie tylko do ruiny, ale do totalnej katastrofy. Nie wyjdziemy z tego doła,/ nawet o kulach.
władysław cz
rok temu
do emerytów 13 ,14 z podatku każdego z nas osobistego a nie PiS
Stejsi123
rok temu
Dość rozdawnictwu!!!
Emeryt
rok temu
To wszystko to kiełbasa wyborcza Kłamstwo byle zostac u władzy
...
Następna strona