Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

PiS odpalił wyborczą bombę. Ta decyzja pochłonie miliardy

1385
Podziel się:

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział zmianę 500 plus na 800 plus. O opinie dotyczące głośnego pomysłu obozu rządzącego zapytaliśmy ekonomistów. - W styczniu, ze względu na inflację, to powinno już być 900 zł, a nie 800 - komentuje prof. Julian Auleytner, pomysłodawca programu.

PiS odpalił wyborczą bombę. Ta decyzja pochłonie miliardy
Jarosław Kaczyński (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Podczas konwencji programowej "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes PiS zapowiedział, że od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie podniesione do 800 zł. - Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus - przekazał Kaczyński. Jak dodał, ma to być kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin. Według planu, zasady przyznawania świadczenia nie ulegną zmianie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiany w 500 Plus? Minister sceptyczny

800 plus zamiast 500 plus. Eksperci o kosztach waloryzacji

- W styczniu, ze względu na inflację to powinno już być 900 zł, a nie 800 - tak propozycję PiS komentuje prof. Julian Auleytner, były prezes Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. To on wymyślił 500 plus. Według niego program ten to tylko pewien fragment polityki społecznej. - Pytanie, co dalej, jakie pomysły na politykę prorodziną ma partia rządząca - dodaje prof. Auleytner. Twórca 500 plus uważa, że pieniądze powinny trafiać przede wszystkim do rodziców pracujących i konieczna jest także reforma systemu pomocy społecznej.

Część ekonomistów w komentarzach na gorąco zauważa negatywne konsekwencje waloryzacji. "Ludzie się cieszą, a to znaczy, że wysoka #inflacja zostanie z nami na lata" - napisała Alicja Defratyka, ekonomistka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Na kwestię inflacji zwrócił uwagę także ekonomista Sławomir Dudek. "800+ podbije inflację. Zapłacimy podatkiem inflacyjnym" - stwierdził. Zauważył też inny problem: długu państwa. "Ministerstwo Finansów dopiero co przygotowało wieloletni plan finansów państwa #wpfp (Wieloletni Plan Finansowy Państwa - przyp. red.) na 2024 i lata kolejne. Tam tego wydatku nie ma. A dług i tak rośnie" - czytamy.

Według wiceprezesa Instytut Emerytalnego Marcina Wojewódki, "zapowiedziane 800 plus to koszt rzędu 66 mld w ciągu roku". Jak dodał, "szacunkowo to wzrost o 26 miliardów zł rocznie".

Z kolei Alicja Defratyka w innym wpisie wskazała na kwotę 64 mld zł.

O waloryzacji spekulowano od dawna

Z przeprowadzonego w październiku ubiegłego roku sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że 51 proc. respondentów jest przeciw, a 37 proc. za podniesieniem 500 plus do 800 zł. O waloryzacji świadczenia w politycznych kuluarach mówiło się od dawna. Przedstawiciele obozu rządzącego konsekwentnie przekonywali jednak, że prace nad zmianą kwoty świadczenia nie są prowadzone.

Pod koniec marca 2023 zapytany o ewentualną podwyżkę kwoty wsparcia wiceminister finansów Artur Soboń odpowiedział: - mogę powiedzieć na 100 proc., że nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniem. Kilka dni wcześniej w takich samych słowach kwestię ewentualnej waloryzacji skomentowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nastroje wokół flagowego programu władzy podsycili politycy Zjednoczonej Prawicy: Tadeusz Cymański i Ryszard Czarnecki. Cymański - członek Solidarnej Polski, poseł klubu Prawa i Sprawiedliwości - przekonywał, że waloryzacja świadczenia 500 plus jest potrzebna. Jego zdaniem podwyżka świadczenia nie powinna jednak dotyczyć wszystkich. - Trzeba wprowadzić progi dochodowe - stwierdził cytowany przez "SE" polityk. - Waloryzacja 500 plus jest potrzebna i byłaby bardzo dobra. Jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł - wskazał z kolei Czarnecki.

Zmianami zaproponowanymi przez PiS podczas konwencji partii rząd ma zająć się podczas najbliższego posiedzenia. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych.

Flagowy program PiS

Obecnie świadczenie wychowawcze jest wypłacane w ramach Programu Rodzina 500 Plus na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny. Świadczenie ma na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Przysługuje matce albo ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekunem faktycznym jest osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka. Jeśli dziecko przebywa w pieczy zastępczej - w rodzinie zastępczej lub w pieczy instytucjonalnej, świadczenie przysługuje podmiotom sprawującym tę pieczę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1385)
Worker
3 miesiące temu
I wy pisowcy oraz wasi współodpowiedzialni.. chcecie żeby Polacy zakładali rodziny i..to jakaś kpina jest !! Ja mam inne wyjście trzeba was wszystkich rozliczyć po wygranych wyborach i podać wszystko do publicznej wiadomości !! Audyty i każdy rok co, ile ,gdzie, kto i zadłużenie tak jak Opozycja Obiecała !! i jeszcze to że ludzie przy władzy nie powinni mieć żadnych immunitetów , wręcz przeciwnie.. Powinni mieć surowsze kary i pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje i to co robią ! jeśli się nic nie zmieni to ten proceder będzie się ciągnąć w nieskończoność! Tak jak Obiecaliście !! Macie mój glos!!! Poza tym wystarczy popatrzeć na pana kaczynskiego , starszy samotny człowiek który nie ma nic do stracenia ,który całe swoje życie jedzie na koszt Państwa, który nie rozpoznaje lewego i prawego buta, który zegarek co prawda do góry nogami ale nosi chyba dla powagi, który nie wie nawet jak wyjść samemu z Sejmu i który nie szanuje Polaków tylko wykorzystuje tych co nie rozumieją do swoich celów ale sam nie panuje już nad tymi którzy czerpią korzyści finansowe !
Dojna zmiano
3 miesiące temu
Oj pisowcy, pisowcy jak dobrze wydawać cudze pieniądze żeby tylko wygrać wybory. 1info dla ciemnego ludu
Leo
4 miesiące temu
Najgorsze jest to że opozycja obiecuje więcej od PiS żeby wygrać wybory
Paula
4 miesiące temu
Według mnie powinniście się wziąć za tatusiów którzy po kilka lat nie płacą alimentów i za nich płaci fundusz alimentacyjny, czyli pieniądze na alimenty zamiast iść od tatusia idą od Państwa. Jestem samotna mama ,mam 3 dzieci, dorabiam z dwuletnim dzieckiem w domu , wtedy kiedy dwójka starszych jest w szkole . Samotnej matce jest ciężko i tego nikt mi nie powie. Zlinczują ci co sami nigdy w takiej sytuacji nie byli, a ci co wiedzą jak to jest przyznadza mi rację. Od 11 lat tatuś najstarszego dziecka nie płaci alimentów i do tej pory płaci za niego państwo , a tatuś chodzi szczęśliwy po świecie , nie pracuje na umowę bo po co . Weźcie się za takich nie robow. Zamknijcie i niech pracują na alimenty a nie państwo za nich daje .
Budżetu
4 miesiące temu
A ludzie tomoykaja ..obiecują ale kasy nie mają
...
Następna strona