Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Tyle kosztuje program 500 plus. Rząd pokazał dane

54
Podziel się:

W tym roku na program 500 plus rząd planuje wydać nieco ponad 40 mld złotych. Za trzy lata kwota ta spadnie do 38,5 mld złotych. Koszty programu będą się zmniejszać ze względu na sytuację demograficzną w kraju.

Tyle kosztuje program 500 plus. Rząd pokazał dane
Rząd pod raz kolejny potwierdził, że nie planuje waloryzacji świadczenia 500 plus (Adobe Stock)

Dziennik "Fakt" informuje, że plany dotyczące programu 500 plus zostały ujęte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026. To kluczowy dokument, na podstawie którego konstruowany jest projekt budżetu państwa na przyszły rok.

500 plus. Tyle rząd wydaje na program

"W latach 2023-2026 przewidziana jest kontynuacja wypłaty m.in.: świadczenia 500 plus – wydatki te będą maleć z około 40,2 mld zł w 2023 r. do około 38,5 mld zł w 2026 r." – czytamy w rządowym dokumencie, cytowanym przez dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Waloryzacja 500 plus? Emilewicz mówi o czymś innym

Dziennik zauważa, że to oznacza, że rząd nie planuje waloryzacji świadczenia. "Podniesienie 500 plus o 100 zł oznaczałoby koszty wyższe o ok. 4 mld zł" - wylicza "Fakt".

Co więcej, kwota na świadczenie będzie się zmniejszać, ponieważ na świat przychodzi coraz mniej dzieci.

Kończy się najlepszy czas na złożenie wniosku o 500 plus

Trwa nabór wniosków o 500+ na nowy okres świadczeniowy, który zacznie się 1 czerwca.

- Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłat - przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W przypadku złożenia wniosku o 500+ po 30 kwietnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci wyrównanie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Złożenie wniosku w czerwcu oznacza wypłatę świadczenia do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Natomiast złożenie wniosku w lipcu to wypłata do 30 września 2023 r., wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca, a gdy zawnioskujemy o 500 plus w sierpniu, ZUS wypłaci nam świadczenie do 31 października 2023 r

Przy składaniu wniosków w kolejnych miesiącach nie będzie już przysługiwało wyrównanie.

Świadczenie wychowawcze 500+ przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
ppp
5 miesięcy temu
teraz wypłacają z budzetu 40mld zł a jak bedzie 800+ to 60 mld rocznie wyniesie koszt roczny.
Wniosek jeden...
5 miesięcy temu
Kolejny krok aby wprowadzić Ustawę o Wypłacaniu Dochodu Gwarantowanego Na Stałe Dla każdej osoby mieszkające od urodzenia w Polsce I to w Euro.. 4500 ..co miesiąc .. Tym bardziej dla osób dorosłych niepełnosprawnych ruchowo Po Wypadkach komunikacyjnych w drodze do pracy Obecnie ledwo funkcjonują fizycznie jak finansowo Nie mają żadnego stałego dochodu finansowego Ani Stałej renty ..zwykłej .. A o wypadkowej mogą tylko pomarzyć .. Ustawa RP z roku 2007 .. Mówi między innymi ,,że nie ma odszkodowań za wypadek w drodze do i z pracy ,, .. Tak .. Po wypadku komunikacyjnym ..zostajesz sam bez żadnego wsparcia finansowego ani odszkodowania .. ,,Takie mamy w tym kraju klimat ,, ..
Asdf
5 miesięcy temu
Dlaczego wypłacane 500 + jest dla tych herbu widły? Nie nasi bracia i nie nasza zadyma.
ZIUTKA
5 miesięcy temu
Nie wyobrażam sobie w tym kraju założyć rodzine. Polski juz nie ma. Wszystko zniszyli.
Ubu
5 miesięcy temu
Programy rozdawnicze mające na celu przekupienie wyborców, głupie lockdowny, zamykanie przedsiębiorstw w czasie fikcyjnej pandemii a teraz hołubienie niesamowite Ukraińców, to są przyczyny ogromnej inflacji, drożyzny i zadłużenia państwa.
...
Następna strona