Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najwięksi producenci piwa. Polska na drugim miejscu w UE

25
Podziel się:

Z okazji Dnia Piwa unijna instytucja Eurostat podała dane o jego produkcji. Zlokalizowane w naszym kraju browary wytworzyły w zeszłym roku prawie 4 mld litrów piwa.

Najwięksi producenci Piwa. Polska na drugim miejscu w UE.
Najwięksi producenci Piwa. Polska na drugim miejscu w UE. (Pixabay)

Polska jest drugim producentem piwa w Unii Europejskiej - z browarów nad Wisłą pochodzi co dziesiąty litr złocistego napoju wytworzonego w UE. Większość produkujemy na własne potrzeby - Polski na próżno szukać wśród największych eksporterów piwa.

Z okazji obchodzonego w każdy pierwszy piątek sierpnia Międzynarodowego Dnia Piwa i Piwowara, Eurostat opublikował dane dotyczące produkcji i eksportu tego napoju w krajach Unii Europejskiej. Łączna produkcja piwa w 2019 roku wyniosła ponad 34 mld litrów, czyli około 77 litrów na jednego mieszkańca Wspólnoty.

Zdecydowanym liderem wśród europejskich wytwórców piwa są Niemcy, do których należy jedna piąta rynku z produkcją na poziomie 8 mld litrów. Dużo (4,6 mld litrów) wyprodukowała też Wielka Brytania, jednak nie jest ona już uwzględniana w rankingu Eurostatu.

Zobacz także: Sprzedaż alkoholu przez internet. W Polsce jest problem. Palikot: absurdalna sytuacja

Na drugim miejscu wśród państw UE plasuje się Polska. Zlokalizowane w naszym kraju browary wytworzyły w zeszłym roku prawie 3,9 mld litrów piwa, co dało nam udział rynkowy na poziomie 11 proc. Warto jednak zaznaczyć, że produkcja piwa w Polsce lekko spadła w stosunku do 2018 roku, gdy przekroczyliśmy barierę 4 mld litrów.

Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania, w której produkcja wyniosła dokładnie 3,85 mld litrów, czyli minimalnie mniej niż w Polsce. To właśnie w Hiszpanii produkcja w porównaniu z 2018 rokiem wzrosła o 6 proc. Spory wzrost odnotowano też na Litwie (7 proc.). Natomiast największy spadek produkcji miał miejsce w Holandii (-9 proc.), na Łotwie (-7 proc.) oraz na Słowacji (-6 proc.)

Inaczej wygląda ranking krajów-producentów piwa pod względem wielkości eksportu. Pewne pierwsze miejsce zajmuje Holandia z eksportem na poziomie 1,9 mld litrów, a na kolejnych miejscach są Belgia i Niemcy z eksportem po odpowiednio 1,7 mld oraz 1,6 mld litrów.

Zdecydowani największym odbiorcą piwa z UE są Stany Zjednoczone, gdzie trafia jedna piąta eksportu. Podobna ilość trafia do Wielkiej Brytanii. Wśród największych odbiorców znajdują się też Chiny (9 proc.), Rosja (6 proc.) oraz Kanada (5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Bibosz
3 lata temu
Wprowadzić piwo rydzykowe. Ruszy rynek. Płatnicy kupią.
Georg
3 lata temu
Polskie piwo to ohyda! Jest ono mocniejsze niż w innych krajach - aby uzyskać 5,5-6,2% alkoholu musi fermentować ok. 120-150 dni zamiast ok. 90. To drastycznie podnosi koszty, więc w Polsce dodaje się spirytus albo cukier. W knajpie czy ogródku piwnym nie mam wyboru, czasem pijam, ale w sklepie kupuję tylko czeskie.
Binio
3 lata temu
haha. W UK w małych sklepikach należących do arabów są hektolitry nielegalnie przemyconego przez busiaży piwa i wódki. Widziałem jak to robili.
smakosz
3 lata temu
polskie browary? Heineken, Carlsberg - wolne żarty
LOL
3 lata temu
hahaha Dobre ! Polska wyprodukowała 4 mld litrów piwa z tego większość na własny rynek , czyli 77 litrów na jednego mieszkańca wspólnoty UE ! Niemcy są na 1-szym miejscu Polska 2 a Hiszpania nas dogania a i są Słowacja i Czechy . teraz pytanie : Ile wypija rocznie jeden mieszkaniec wspólnoty UE ? hahaha Prawda że dobre Pytanie .
...
Następna strona