Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
piwo
07.08.2020 18:09

Najwięksi producenci piwa. Polska na drugim miejscu w UE

Z okazji Dnia Piwa unijna instytucja Eurostat podała dane o jego produkcji. Zlokalizowane w naszym kraju browary wytworzyły w zeszłym roku prawie 4 mld litrów piwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Najwięksi producenci Piwa. Polska na drugim miejscu w UE.

Polska jest drugim producentem piwa w Unii Europejskiej - z browarów nad Wisłą pochodzi co dziesiąty litr złocistego napoju wytworzonego w UE. Większość produkujemy na własne potrzeby - Polski na próżno szukać wśród największych eksporterów piwa.

Z okazji obchodzonego w każdy pierwszy piątek sierpnia Międzynarodowego Dnia Piwa i Piwowara, Eurostat opublikował dane dotyczące produkcji i eksportu tego napoju w krajach Unii Europejskiej. Łączna produkcja piwa w 2019 roku wyniosła ponad 34 mld litrów, czyli około 77 litrów na jednego mieszkańca Wspólnoty.

Zdecydowanym liderem wśród europejskich wytwórców piwa są Niemcy, do których należy jedna piąta rynku z produkcją na poziomie 8 mld litrów. Dużo (4,6 mld litrów) wyprodukowała też Wielka Brytania, jednak nie jest ona już uwzględniana w rankingu Eurostatu.

Sprzedaż alkoholu przez internet. W Polsce jest problem. Palikot: absurdalna sytuacja

Na drugim miejscu wśród państw UE plasuje się Polska. Zlokalizowane w naszym kraju browary wytworzyły w zeszłym roku prawie 3,9 mld litrów piwa, co dało nam udział rynkowy na poziomie 11 proc. Warto jednak zaznaczyć, że produkcja piwa w Polsce lekko spadła w stosunku do 2018 roku, gdy przekroczyliśmy barierę 4 mld litrów.

Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania, w której produkcja wyniosła dokładnie 3,85 mld litrów, czyli minimalnie mniej niż w Polsce. To właśnie w Hiszpanii produkcja w porównaniu z 2018 rokiem wzrosła o 6 proc. Spory wzrost odnotowano też na Litwie (7 proc.). Natomiast największy spadek produkcji miał miejsce w Holandii (-9 proc.), na Łotwie (-7 proc.) oraz na Słowacji (-6 proc.)

Inaczej wygląda ranking krajów-producentów piwa pod względem wielkości eksportu. Pewne pierwsze miejsce zajmuje Holandia z eksportem na poziomie 1,9 mld litrów, a na kolejnych miejscach są Belgia i Niemcy z eksportem po odpowiednio 1,7 mld oraz 1,6 mld litrów.

Zdecydowani największym odbiorcą piwa z UE są Stany Zjednoczone, gdzie trafia jedna piąta eksportu. Podobna ilość trafia do Wielkiej Brytanii. Wśród największych odbiorców znajdują się też Chiny (9 proc.), Rosja (6 proc.) oraz Kanada (5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2020

100 gramW Polsce 90% produkcji browarów jest gnojówka nazywana niepoprawnie piwem. To co wytwarzają zagraniczni producenci w Polsce powinno być karane … Czytaj całość

07-08-2020

Polskie piwo tylko regionalneWszystkie największe browary w Polsce są zagraniczne ...

07-08-2020

fizolofBrowary leżą w obrębie granic polskich ale polskie już nie są. Zatem największym po Niemczech producentem piwa są Holendrzy.

Rozwiń komentarze (26)