Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Największa w historii umowa handlowa dogadana. Bruksela porozumiała się z Mercosur

33
Podziel się:

Unia Europejska i południowoamerykański Mercosur po 20 latach zdołały sfinalizować negocjacje ws. umowy handlowej. Pod względem wartości zniesionych ceł to największa umowa zawarta przez UE w historii.

Jean-Claude Juncker kończy swoją kadencję sukcesem
Jean-Claude Juncker kończy swoją kadencję sukcesem (East News, Xinhua / eyevine)

Umowa pomiędzy Unią Europejską a Mercosur zakłada zniesienie ceł na niektóre towary, takie jak sok pomarańczowy, owoce, samochody, leki, produkty chemiczne czy kawa rozpuszczalna.

W ocenie prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro porozumienie jest "jednym z najważniejszych w historii".

Z kolei Horacio Reyser, odpowiedzialny za relacje gospodarcze przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Argentyny zamieścił na Twitterze krótkie nagranie z zakończenia negocjacji. Jak stwierdził porozumienie jest "kamieniem milowym" rozdzielającym "to, co przed i to, co po". W jego ocenie współpraca z Unią Europejską może zwiększyć PKB południowoamerykańskich państwa, zwiększyć zatrudnienie i przyciągnąć nowe inwstycje.

Mercosur południowoamerykańska gospodarcza organizacja międzynarodowa zrzeszająca Argentynę, Brazylię, Urugwaj i Paragwaj. Dzięki jej istnieniu te cztery państwa (w przeszłości także Wenezuela) stworzyły strefę wolnego handlu i unię celną.

Zobacz także: Umowa CETA. Szansa czy zagrożenie?

- Dobieram starannie swoje słowa, ale to historyczny moment. W czasie napięć w międzynarodowym handlu wysyłamy razem z naszymi partnerami z Mercosur mocny sygnał wsparcia dla handlu opartego na zasadach. Zgadzając się na umowę państwa Mercosur zgodziły się otworzyć swoje rynki dla Unii Europejskiej - stwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkcer.

Jak dodał, umowa pozwoli zaoszczędzić po obu stronach Atlantyku 4 miliardy euro rocznie na samych cłach. W efekcie to największa umowa handlowa zawarta przez Wspólnotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Barbara
5 lata temu
No to mamy problem... ceny wołowiny są poniżej progu opłacalności, jeśli ta umowa wejdzie w życie to polscy producenci będą zniszczeni. Dziękujemy Ci Unio, że u nas szukasz dziury w całym a pozwalasz sprowadzać mięso drugiej kategorii ;(
zybi
5 lata temu
wartosci celne zostana w cenach , ale zasila dochody koncernow bedacych wlascicielami poludniowych plantacji . [ niemiecko , anglo , fran .] znowu obchodza unijne prawo .
jur
5 lata temu
Czytając te opinie na temat tej umowy widać poziom wiedzy polaków z ekonomii. Zresztą trudno ocenić jaką wiedzę posiadamy żyjąc w tym kraju. Dużo i długo uczymy się religii to może się na tym znamy?
krzychu
5 lata temu
Nieeee!!! Czemu ten śmieć Juncker jeszcze podpisuje jakieś umowy??? Przecież są nowi młodzi ludzie już! Ta umowa zniszczy rolnictwo w całej Unii i w Polsce.
J23
5 lata temu
Jak zwykle najwięcej skorzystają Niemcy.Przepakują nieswoje towary i wyślą jako Made in Germany.
...
Następna strona