Notowania

Największa w historii umowa handlowa dogadana. Bruksela porozumiała się z Mercosur

Unia Europejska i południowoamerykański Mercosur po 20 latach zdołały sfinalizować negocjacje ws. umowy handlowej. Pod względem wartości zniesionych ceł to największa umowa zawarta przez UE w historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jean-Claude Juncker kończy swoją kadencję sukcesem (Fot: Xinhua / eyevine)

Umowa pomiędzy Unią Europejską a Mercosur zakłada zniesienie ceł na niektóre towary, takie jak sok pomarańczowy, owoce, samochody, leki, produkty chemiczne czy kawa rozpuszczalna.

W ocenie prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro porozumienie jest "jednym z najważniejszych w historii".

Kanada otworzy się na polską żywność. Wszystko dzięki CETA

Z kolei Horacio Reyser, odpowiedzialny za relacje gospodarcze przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Argentyny zamieścił na Twitterze krótkie nagranie z zakończenia negocjacji. Jak stwierdził porozumienie jest "kamieniem milowym" rozdzielającym "to, co przed i to, co po". W jego ocenie współpraca z Unią Europejską może zwiększyć PKB południowoamerykańskich państwa, zwiększyć zatrudnienie i przyciągnąć nowe inwstycje.

Mercosur południowoamerykańska gospodarcza organizacja międzynarodowa zrzeszająca Argentynę, Brazylię, Urugwaj i Paragwaj. Dzięki jej istnieniu te cztery państwa (w przeszłości także Wenezuela) stworzyły strefę wolnego handlu i unię celną.

Umowa CETA. Szansa czy zagrożenie?

- Dobieram starannie swoje słowa, ale to historyczny moment. W czasie napięć w międzynarodowym handlu wysyłamy razem z naszymi partnerami z Mercosur mocny sygnał wsparcia dla handlu opartego na zasadach. Zgadzając się na umowę państwa Mercosur zgodziły się otworzyć swoje rynki dla Unii Europejskiej - stwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Junkcer.

Jak dodał, umowa pozwoli zaoszczędzić po obu stronach Atlantyku 4 miliardy euro rocznie na samych cłach. W efekcie to największa umowa handlowa zawarta przez Wspólnotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2019

nie chcę hitleryzmu w Polscenie czy, tylko kiedy faszystowska IKEA zostanie z Polski wykopana?

28-06-2019

ZBIG123Jaki to będzie miało wpływ na rolnictwo w Polsce i w innych krajach UE? Czy ktoś to policzył?

28-06-2019

PLNiemcy szukają nowych rynków zbytu dla swoich samochodów kosztem rolnictwa w UE.Oprócz tego dogadują się z Ruskimi szkodząc interesom krajów UE.

Rozwiń komentarze (33)